piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeJestem wdzięczna za…

Jestem wdzięczna za…

Za co warto być wdzięcznym w naszym życiu? Czy w ogóle warto pamiętać o wdzięczności? Bycie wdzięcznym jest nawykiem, o który powinniśmy dbać. Umiejętność doceniania tego, co jest wokół nas, jest niezwykle cenna i pozwala nam być bardziej zadowolonym z naszego życia. Wdzięczność wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, a według niektórych prowadzonych w tym zakresie badań potrafi zwiększyć nasze poczucie szczęścia w życiu. Praktykowanie wdzięczności nie zawsze jest łatwe. Czasem w natłoku codziennych spraw, wielu sytuacji stresowych zapominamy o docenianiu tego, co mamy. Szybko też przyzwyczajamy się to tego, co już posiadamy, i po prostu nie doceniamy wielu spraw. Jeśli chcesz być w życiu bardziej szczęśliwy, pamiętaj o wdzięczności.

Święto Dziękczynienia to czas, kiedy przy okazji wspólnego świętowania można przekazać dzieciom wiedzę o naszych tradycjach i zwyczajach. Fot. Archiwum WEM

O wdzięczności szczególnie przypominamy sobie w okolicach Święta Dziękczynienia, które przypada w czwarty czwartek listopada. Jest to bardzo ważne święto dla Amerykanów. Święto ma rodowód bardzo stary, pamiętający czasy pierwszych europejskich osadników przybywających w XVII w. do Nowego Świata za Oceanem. Łączy tradycję staroangielskich dożynek i dziękczynienia za zbiory, praktykowanego m.in. w protestantyzmie. Do pierwszej dziękczynnej kolacji, oddającej Panu Bogu cześć za pierwsze zbiory na nowej ziemi, usiedli prawdopodobnie w 1621 r. angielscy emigranci na terenie kolonii Plymouth. Wtedy jeszcze nie uprawiali dyni, żurawiny ani nie hodowali indyków, ale już wtedy dziękowali Bogu za to, że bezpiecznie dotarli do Nowego Świata i mieli tam co jeść.

Tradycję praktykowaną w różnych terminach zależnie od stanów usankcjonował dopiero pierwszy prezydent USA George Washington. Oficjalnym świętem państwowym uczynił to religijne święto w 1863 r. prezydent Abraham Lincoln. Większość pielęgnowanych dziś tradycji związanych z Thanksgiving, takich jak spożywanie ciasta dyniowego, pieczonego indyka czy galaretki żurawinowej, pochodzi właśnie z czasów Lincolna. Ale konkretną datę wyznaczył Franklin Delano Roosevelt.

Nie można mówić o obchodach Święta Dziękczynienia bez uroczystej kolacji, podczas której na stole króluje indyk. Z indykiem związana jest zresztą bardzo popularna tradycja, ugruntowana za prezydentury George’a H. W. Busha. Mowa oczywiście o ułaskawianiu przez prezydenta jednego z indyków (presidential „pardon” to the turkey). Taki ptak zostaje nie tylko wybawiony od śmierci, ale zyskuje również gwarancję spokojnego życia na farmie.

Po uczcie następuje łamanie kostki życzeń (tzw. wishbone to nic innego jak widełki – kość łącząca obojczyki u ptaków). Ten, kto ułamie większą część, może liczyć na spełnienie życzeń. W tym świątecznym dniu Amerykanie zasiadają też przed telewizorami, by obejrzeć nadawaną z ulic Nowego Jorku paradę (Macy’s Thanksgiving Day Parade), gdzie pojawiają się zdobione platformy, wielkie balony, artyści i cyrkowcy.

Na Thanksgiving przygotowywane są tradycyjne dania. Poza faszerowanym indykiem na świątecznym stole nie może zabraknąć sosu żurawinowego i pieczeniowego. Do obiadu zwykle serwuje się też ziemniaki w formie puree (ubite z mlekiem i masłem) oraz kukurydzę i chlebek kukurydziany. Wśród dodatków może pojawić się zielona fasola czy batat. Na deser serwuje się ciasto dyniowe lub tartę z orzechami (pecan pie). Często podawana jest także szarlotka (apple pie), koniecznie w towarzystwie jabłkowego soku (apple cider).

Tak jak na początku, także i dziś, kolacja ma charakter dziękczynnego podsumowania mijającego roku. Dzień Dziękczynienia jest to jeden z ważniejszych dni w kalendarzu każdego Amerykanina, ma w USA niemal taką rangę jak Boże Narodzenie, a sam dzień jest dobrym pretekstem do tego, by odwiedzić rodzinę i spotkać się z przyjaciółmi i wyrazić swoją wdzięczność na przykład za nowych członków rodziny, jeśli były jakieś urodziny lub śluby, za Bożą opiekę w trudnych wydarzeniach i lekcje z nich wyniesione.

Wyrażanie wdzięczności może być wyzwaniem. Mimo że doświadczamy w życiu wielu rzeczy, które są piękne i ważne, często nie umiemy za nie dziękować. Pamiętajmy, że im częściej jesteśmy wdzięczni za to, co mamy, tym lepiej się czujemy. Kiedy koncentrujemy się na wyrażaniu wdzięczności, przyciągamy pozytywne doświadczenia w życiu. Doceniajmy więc to, co mamy, i cieszmy się tym, a w zamian otrzymamy radość i szczęście, bo powodów do wdzięczności jest bardzo dużo.

Sylwia Wadach Kloczkowska


Bibliografia:

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -