niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeJarmarki bożonarodzeniowe i inne atrakcje w Polsce

Jarmarki bożonarodzeniowe i inne atrakcje w Polsce

Niepowtarzalne prezenty, piękne ozdoby świąteczne czy wspaniałe zapachy bożonarodzeniowych potraw to tylko niektóre z atrakcji jakie znaleźć możemy na jarmarkach, które przed świętami Bożego Narodzenia wyrastają w centralnych punktach polskich miast i miasteczek. Jarmarki stały się prawdziwymi hitami, które pokochali zarówno turyści, jak i mieszkańcy.

Jarmarki świąteczne odbywają się w wielu miastach w Polsce. Fot. POT

Tradycyjne polskie jarmarki i targi, organizowane już nie tylko w dużych miastach, swoim programem nawiązują do tradycji przygotowania i świętowania Bożego Narodzenia. Można na nich kupić przepiękne ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, swojskie wyroby i wiele uroczych upominków. Mamy okazję poznać dania regionalne i lokalne, skosztować słodyczy, a także grzanego piwa, wina czy miodu. Znajdziemy tam przedmioty z ceramiki i szkła artystycznego, biżuterię wykonaną ze srebra i bursztynu. Zakupione wyroby z wikliny, ręcznie haftowane obrusy, a także rzeźby w drewnie, które mogą być miłym podarunkiem dla najbliższych.

Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe

Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Polsce to Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe organizowane w niepowtarzalnym klimacie Rynku Głównego w Krakowie. W tym roku rozpoczęły się one 25 listopada i potrwają do 1 stycznia 2023 r. Płyta Rynku Głównego zamieni się wtedy w kolorowy i gwarny jarmark z oscypkami z grilla, grzańcem galicyjskim i innymi przysmakami. Wśród migoczących światełek świątecznych szczególnie prezentują się Sukiennice z podwójnym rzędem kramów, na których nabędziecie niezapomniane pamiątki i prezenty.

Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe to najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Polsce. Fot. POT

Warszawski Jarmark Bożonarodzeniowy

Warszawski Jarmark Bożonarodzeniowy jest największym w stolicy, organizowany w Międzymurzu Piotra Biegańskiego od placu Zamkowego do pomnika Kilińskiego na Starym Mieście. Od 26 listopada 2022 r. aż do 6 stycznia 2023 r. można odwiedzać świąteczne domki ze straganami, na których skosztujecie różnych potraw, ogrzejecie się grzanym winem i kupicie ciekawe wyroby rękodzielnicze idealne na prezent gwiazdkowy. Towarzyszącą atrakcją od lat ciesząca się dużym zainteresowaniem gości i mieszkańców stolicy jest lodowisko na Starym Rynku. Ponadto, tradycyjnie już, Warszawa zachwyci świetlnymi instalacjami bożonarodzeniowymi, rozmieszczonymi na Trakcie Królewskim.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Magicznym miejscem i niezwykłym wydarzeniem świątecznego Wrocławia jest wielobarwny i rozświetlony miriadami światełek Jarmark Bożonarodzeniowy, zlokalizowany na pierzei południowej, wschodniej i północnej Rynku, na ul. Świdnickiej od Rynku do przejścia podziemnego, na ul. Oławskiej od Rynku do ul. Szewskiej oraz na Placu Solnym. Charakterystycznym obiektem wrocławskiego jarmarku bożonarodzeniowego tradycyjnie jest ogromny wiatrak oraz „bajkowy las” dla dzieci. Znajdziecie tu także 3-poziomowy bajkowy domek z tarasem widokowym i Galerię Mikołaja. Drewniane stragany z tradycyjnym polskim jedzeniem i napitkiem oraz unikalnymi wyrobami wypełniają przestrzeń pomiędzy charakterystycznymi kolorowymi budynkami zapachem jodeł, pierników i świątecznym klimatem. Jarmark w stolicy Dolnego Śląska zaczął się 18 listopada i potrwa do 31 grudnia br.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu rozpoczął się 18 listopada i potrwa do 31 grudnia. Fot. POT

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

Kolorowe karuzele, wesołe korowody, aromatyczne potrawy i romantyczne zakątki z jemiołą tworzą niepowtarzalną atmosferę Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku, który zdobył 3. miejsce w konkursie European Best Christmas Market 2020. To prawdopodobnie najbardziej romantyczny jarmark bożonarodzeniowy w Europie, na którym jest nawet specjalne miejsce, aby całować się pod jemiołą! Dzięki temu święta Bożego Narodzenia w historycznym centrum Gdańska są jak bajka. Od 18 listopada do 23 grudnia br. na Targu Węglowym oraz w tym roku po raz pierwszy przy ul. Tkackiej i ul. Bogusławskiego wśród świątecznych iluminacji i różnorodnych dekoracji można korzystać ze świątecznej oferty charakterystycznych domków gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Znajdziecie tu trzy magiczne miejsca: „Mikołajowy Zakątek”, „Radosny Zakątek” i „Łosiowy Zakątek”.

Betlejem Poznańskie

Z kolei Betlejem Poznańskie to w tym roku aż trzy jarmarki bożonarodzeniowe w Poznaniu: na Placu Wolności od 18 listopada do 27 grudnia br., na Rynku Łazarskim od 3 do 18 grudnia br. i na Placu Kolegiackim od 3 do 18 grudnia br. Pomiędzy tymi lokalizacjami możecie się przemieszczać Betlejemską Bimbą, czyli tramwajem w świątecznej odsłonie. Jarmark obfitować będzie w program wydarzeń kulturalnych m.in. występy artystyczne, atrakcyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz wydarzenia charytatywne. Nie zabraknie także uroczystego rozświetlenia Choinki Miejskiej czy Świątecznego Silent Disco. W dniach 9-11 grudnia odbył się też Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej – Poznań Ice Festival, jeden z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń roku, kiedy to Rynek stał się sceną dla najlepszych rzeźbiarzy lodowych z różnych stron świata. Atrakcyjność Betlejem Poznańskiego została potwierdzona (podobnie jak Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku) zdobyciem 3. miejsca w konkursie European Best Christmas Market 2021.

Betlejem Poznańskie cieszy się coraz większą popularnością, nie tylko wśród mieszkańców, ale i turystów. Fot. POT

Warto też wybrać się na jarmarki bożonarodzeniowe do innych polskich miast i zapoznać się z ich atrakcjami i tradycją.

W Polsce można też wziąć udział w największej na świecie Jasełce i wydarzeniach edukacyjno-kulturalnych towarzyszących Orszakowi Trzech Króli (6 stycznia). Ta kolorowa i wesoła tradycja chrześcijańska może być wspaniałą atrakcją turystyczną, zamykającą okres Bożego Narodzenia. W naszym kraju przeprowadzanych jest kilkaset orszaków z okazji Dnia Objawienia Pańskiego, Święta Epifanii, potocznie nazywanego Świętem Trzech Króli.

Niesamowicie barwną tradycją związaną z Bożym Narodzeniem w Polsce są szopki krakowskie. Piękne, kolorowe, świąteczne i z dużymi tradycjami zostały wpisane w 2018 roku na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Te wspaniałe rękodzieła można podziwiać dzięki organizowanemu Konkursowi Szopek Krakowskich.

Okres Świąt Bożego Narodzenia w Polsce to piękne i kolorowe tradycje, których atrakcyjność przyciąga każdego.

POT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -