niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkIV edycja Nocy Muzeów w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku

IV edycja Nocy Muzeów w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku

7 lipca odbyła się IV edycja Nocy Muzeów, do udziału w której zaprosił Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Tegoroczna edycja poświęcona była 80. rocznicy powstania Armii Andersa i odbyła się pod hasłem: „Armia gen. Andersa w 80. rocznicę powstania – historia i ludzie”. Słowo wstępne i pozdrowienia do uczestników wydarzenia skierowała córka generała Andersa, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej we Włoszech Anna Maria Anders.

Słowo wstępne wygłosiła córka generała Andersa, ambasador Polski we Włoszech Anna Maria Anders. Fot. Piłsudski.org

Wśród atrakcji przygotowanych przez Instytut znalazł się wykład online zatytułowany „Gen. Anders na szlakach historii”, który przedstawił prof. Rafał Habielski. Rafał Habielski jest profesorem nauk humanistycznych. Specjalizuje się w dziejach polskiej emigracji po drugiej wojnie światowej i historii prasy polskiej. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności oraz autorem kilkunastu książek. Wykład wygłoszony przez niego w ramach Nocy Muzeów dotyczył przejawów aktywności wojskowej i politycznej generała Andersa (począwszy od 1939 r. aż do śmierci), jego znaczenia i powodów popularności, przyczyn wrogości okazywanej mu przez władze komunistyczne, spraw mniej znanych, a wartych wyjaśnienia i pamięci.

Zainteresowani mogli również skorzystać z ciekawych materiałów historycznych przechowywanych w archiwum Instytutu dotyczących Władysława Andersa, formowania się Armii Polskiej w Rosji Sowieckiej oraz Sybiraków. W zespole archiwalnym nr 151 znajduje się zbiór zdigitalizowanych fotografii m.in. z okresu formowania się armii gen. Andersa, jej ewakuacji oraz wiele zdjęć przedstawiających ludność cywilną, w tym uratowane dzieci. Fotografie można znaleźć na stronie: archiwa.pilsudski.org.

JLS

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -