czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaIV edycja Akcji „Pamiętaj o Weteranach” w Amerykańskiej Częstochowie

IV edycja Akcji „Pamiętaj o Weteranach” w Amerykańskiej Częstochowie

Pamięć to najcenniejszy dar, jaki żywi mogą ofiarować tym, którzy już odeszli. Przejawem tej pamięci jest między innymi dbanie o miejsce wiecznego spoczynku zmarłych. Właśnie w tym celu – aby uporządkować kwatery polskich weteranów i następnie ozdobić je wstążkami w polskich barwach narodowych – na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie w ostatnią sobotę października spotkało się ponad 400 wolontariuszy, głównie polonijnej młodzieży ze szkół w Nowym Jorku, New Jersey i Pensylwanii. W ramach IV edycji akcji „Pamiętaj o Weteranach” uporządkowano i udekorowano niemal 2400 nagrobków.

W Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown, PA znajduje się największy cmentarz wojskowy poza granicami Polski. Spoczywa na nim wiele wybitnych i zasłużonych dla Polski oraz Polonii osób: żołnierze z tzw. Błękitnej Armii gen. Hallera, weterani II wojny światowej walczący pod dowództwem gen. Andersa, cichociemni, powstańcy warszawscy, sybiracy, członkowie harcerstwa, zasłużeni działacze polonijni i wielu, wielu innych. Akcja „Pamiętaj o Weteranach” powstała po to, by przypomnieć zasługi tych osób zarówno dla Polski, jak i dla amerykańskiej Polonii oraz przekazać polonijnej młodzieży szacunek i pamięć o nich. Pomysłodawcą i koordynatorem akcji jest Grzegorz Tymiński – prezes Stowarzyszenia Pamięć.

Z roku na rok akcja się rozrasta – w zeszłorocznej edycji uczestniczyło niespełna 300 wolontariuszy, w tym roku było ich o ponad stu więcej. Wśród nich byli uczniowie polonijnych szkół, którym towarzyszyli nauczyciele i rodzice, polscy studenci z amerykańskich uczelni, harcerze i harcerki, przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz innych polonijnych organizacji.

Akcja rozpoczęła się harcerską mszą świętą, której przewodniczył ojciec Bartłomiej Marciniak, harcmistrz. Po krótkim instruktażu wszyscy uczestnicy przeszli na cmentarz, aby przystąpić do prac porządkowych. Po uporządkowaniu terenu przystąpiono do dekorowania biało-czerwonymi wstążkami weterańskich nagrobków. Następnie uczestnicy akcji przeszli pod znajdujący się w centralnym punkcie nekropolii pomnik Husarza dłuta śp. Andrzeja Pityńskiego, gdzie modlono się za tych, którzy swoje życie oddali na służbę ojczyźnie. Pod pomnikiem złożono kwiaty i ustawiono znicze w barwach białych i czerwonych, które utworzyły kształt polskiej flagi. Modlitwę za zmarłych weteranów poprowadził o. Bartłomiej Marciniak. Patrząc na krzyże przepasane biało-czerwoną wstęgą nie można się było oprzeć wrażeniu, że oto patrzy na tych żołnierzy, ustawionych w równym szeregu, którzy stawili się na Apel Pamięci…

Uczestnicy akcji otrzymali od organizatorów na pamiątkę fragmenty biało-czerwonych wstążek oraz przekazane przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej guziki katyńskie. Na zakończenie na wszystkich czekał też poczęstunek.

JLS
Fot. czestochowa.us, Stowarzyszenie Pamięć, facebook – archiwum szkół

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -