czwartek, 9 maja, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaOdsłonięcie tablicy upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu

W niedzielę, 22 października, w Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego, zamordowanych przez Sowietów w 1940 roku w zbrodni katyńskiej. Uroczystość poprzedziła msza święta, której przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz.

Poświęcenia tablicy upamiętniającej zamordowanych w zbrodni katyńskiej kapelanów dokonał ordynariusz polowy bp Wiesław Lechowicz. Fot. czestochowa.us

W uroczystości udział wzięli m.in. Stanisław Starnawski, wicekonsul RP z Nowego Jorku, przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Weteranów w Ameryce na czele z komendantem Tadeuszem Antoniakiem, liczna reprezentacja polskiego harcerstwa, rekonstruktorzy historyczni, reprezentanci Stowarzyszenia Pamięć oraz członkowie miejscowej Polonii.

Odsłonięcia tablicy dokonał Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który przypomniał, że mord katyński miał być próbą zabicia Polski i pozbawienia jej elity, przywódców, którzy chcieliby walczyć o wolność i niepodległość. – Pamięć jednak nie dała się zgładzić, nie chciała ulec przemocy i dlatego nie udało się Sowietom, nie udało się Niemcom i Sowietom zabić Polski, bo przetrwała pamięć, bo na tej pamięci budujemy naszą tożsamość – stwierdził. – Po tej i po tamtej stronie oceanu jesteśmy tym samym dumnym narodem, klękającym tylko przed Bogiem. Niech pamięć o tych, którzy przelewali krew za ojczyznę, cementuje nas i łączy, aby Polska nigdy nie zginęła – dodał.

Głos zabrał też Łukasz Stefaniak, prezes Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, które jest inicjatorem akcji upamiętniania kapelanów. Stefaniak przypomniał, że duchowni zostali uwięzieni razem z polskimi jeńcami byli w obozach specjalnych NKWD, w których nieśli żołnierzom nadzieję, potajemnie sprawowali dla nich sakramenty i w końcu razem z 20 tys. polskich oficerów oddali życie wiosną 1940 r. Podziękował też ojcom i braciom paulinom z Amerykańskiej Częstochowy, Urzędowi ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stowarzyszeniu Pamięć, którzy przyczynili się do tego, że inicjatywę tę udało się zrealizować.

Gdy uczestnicy uroczystości zajęli miejsca w świątyni, powitał ich o. Marcin Ćwierz, przeor sanktuarium, który podkreślił, że umieszczenie w sanktuarium tablicy upamiętniającej pomordowanych kapelanów katyńskich jest ogromnym zaszczytem. – Amerykańska Częstochowa jest naszą małą Polską, tu pamiętamy o historii, pielęgnujemy nasz język, wspominamy ważne wydarzenia z życia naszej ojczyzny, a Katyń jest jednym z najważniejszych takich wydarzeń – stwierdził przeor.

Homilię wygłosił bp Lechowicz, który podkreślił, że po raz pierwszy przybywa do Amerykańskiej Częstochowy jako biskup polowy, choć był tu już wcześniej jako Delegat Konferencji Episkopatu Polski do Spraw Duszpasterstwa Polonii. Nazwał Amerykańską Częstochowę „duchową stolicą Polonii” oraz docenił jej rolę jako „miejsca stojącego na straży pamięci o historii naszego narodu i polskiego oręża”. Ordynariusz wojskowy wspomniał również o niezłomnej postawie 33 kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych na wschodzie. – Wiedzieli, że nawet w sytuacjach beznadziejnych jest Bóg i dlatego, jak dzisiaj słyszeliśmy przed Ewangelią, jawili się oni „jako światła w świecie”, świata pogrążonego w mrokach wojny i nienawiści. Dziś dziękujemy Panu Boga za to ich świadectwo, ich przykład, który nas również inspiruje do tego, aby być źródłem światła w świecie naznaczonym niepokojem – powiedział. Przypomniał też, że dzięki zachowanym pamiętnikom można dowiedzieć się, z jakim poświęceniem i narażeniem życia kapelani katyńscy wypełniali swoje duszpasterskie obowiązki w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Na zakończenie bp Lechowicz zwrócił się do Polonii, dziękując za pielęgnowanie tradycji i historii Polski. – Modlę się o to, by nie zabrakło wam siły i wytrwałości w pielęgnowaniu tego wszystkiego co piękne, związane z naszą wiarą, historią i kulturą. (…) W apelu jasnogórskim śpiewamy „jestem, pamiętam, czuwam”, niech te słowa będą dla was drogowskazem – zaapelował.

Na zakończenie nabożeństwa Złotym Krzyżem Biskupa Polowego Deo et Patriae odznaczeni zostali paulini pełniący posługę w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Medal Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki wręczono Grzegorzowi Tymińskiemu, prezesowi Stowarzyszenia Pamięć. Biskup polowy przekazał też pamiątkowy ryngraf na ręce przeora sanktuarium. Wręczono również pamiątkowy medal abp. Józefa Gawliny o. Bartłomiejowi Marciniakowi, redaktorowi Głosu z Amerykańskiej Częstochowy. Narodowe Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown zostało też uhonorowane przez ministra Jana Józefa Kasprzyka medalem Pro Bono Poloniae. Medal odebrał prowincjał paulinów o. Tadeusz Lizyńczyk. Medalami Pro Patria uhonorowani zostali Teresa Kozłowska, Kazimierz Kozłowski i Grzegorz Tymiński. Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich natomiast przyznało Janowi Józefowi Kasprzykowi dyplom potwierdzający honorowe członkostwo w stowarzyszeniu.

Po mszy św. w sali konferencyjnej został wyświetlony film pt. „Kapelani Golgoty Wschodu”. Po zakończeniu uroczystości minister Jan Józef Kasprzyk oddał hołd żołnierzom Brygady Świętokrzyskiej – płk. Antoniemu Szackiemu „Bohunowi” oraz ppłk. Leonardowi Zub-Zdanowiczowi spoczywającym na pobliskim cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie.

Organizatorami uroczystości byli: Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, ojcowie paulini z Amerykańskiej Częstochowy i Stowarzyszenie Pamięć.

opr. JLS
Fot. czestochowa.us

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -