wtorek, 7 maja, 2024

Hojny gest

Dzięki hojności Anny Sielawko studenci polskiego pochodzenia kształcący się na Central Connecticut State University w zakresie inżynierii będą mogli liczyć na materialne wsparcie. Utworzony w styczniu br. Fundusz Stypendialny im. Johna Eismonta i Anny Sielawko został zasilony kwotą pół miliona dolarów. Pierwsze stypendia zostaną przyznane już wiosną tego roku.

Rektor Central Connecticut State University dr Zulma R. Toro (z prawej) podziękowała Annie Sielawko za darowiznę zasilającą nowy fundusz stypendialny. Fot. Central Connecticut State University

Anna Sielawko od wielu lat wspiera Katedrę Studiów Polskich na Central Connecticut State University. A ponieważ bliskie jej sercu są zarówno inżynieria, jak i polskie dziedzictwo, postanowiła poprzez ufundowanie stypendium połączyć te dwie rzeczy. Stypendium przeznaczone będzie dla studentów mogących wykazać się dobrymi wynikami w nauce, kształcącymi się w zakresie inżynierii, w pierwszej kolejności polskiego pochodzenia. Nazwa stypendium ma na celu uhonorowanie jej zmarłego brata i odzwierciedlenia ich wspólnej pasji do inżynierii. – Można powiedzieć, że w naszej rodzinie tradycje inżynierskie są bardzo silne. Mój brat był znakomitym profesjonalistą, pracował dla kilku dużych korporacji w Waszyngtonie, w przemyśle obronnym. Ja również przez wiele lat zajmowałam się inżynierią – wyjaśnia pani Anna.

Obecnie Anna Sielawko jest wiceprezesem i starszym konsultantem w Sawka, Wiegert, Sielawko & Associates, grupie zarządzającej majątkiem Merrill Lynch z siedzibą w Hartford. Zanim jednak zaczęła robić karierę w finansach, przez 17 lat pracowała w ABB Combustion Engineering, zajmując się zarządzaniem projektami i inżynierią. W trakcie swojej kariery zawodowej pani Sielawko wspierała kilka organizacji kulturalnych i non-profit, w tym także Katedrę Studiów Polskich na CCSU. Zasiada w Radzie Doradczej Polskiej Katedry, a także w Radzie Powierniczej Polish American Foundation of Connecticut. W 2002 roku za wybitne osiągnięcia, przywództwo i zaangażowanie na rzecz polonijnej społeczności i Connecticut została wyróżniona tytułem „Immigrant of the year” przyznawanym przez stanowy parlament.

Waldemar Kostrzewa – prezes CCSU Foundation, Inc. i Anna Sielawko tuż po podpisaniu dokumentów oficjalnie finalizujących utworzenie Funduszu Stypendialnego im. Johna Eismonta i Anny Sielawko na CCSU. Fot. Central Connecticut State University

Pół miliona dolarów to kwota bardzo wysoka, jeśli chodzi o polonijne inicjatywy i niezwykle szczodry gest, ale pani Anna o ustanowieniu stypendium myślała już od pewnego czasu, co przyznała w rozmowie z „Białym Orłem”. – Zawsze o tym myślałam a teraz, podczas pandemii, miałam czas sprecyzować swoje zamiary – twierdzi. – Inżynieria to przyszłość. Chciałabym, żeby młodzi ludzie to dostrzegli. Cały świat dziś opiera się na nowych technologiach, wynalazkach. Inżynieria to niezwykle perspektywiczny kierunek – mówi Anna Sielawko, zauważając, że w Connecticut, zwłaszcza w centralnej części stanu, zlokalizowanych jest wiele fabryk, które oferują miejsca pracy i w których jest duże zapotrzebowanie na wykształconych w zakresie inżynierii pracowników, zatem myśląc o studiach, warto rozważyć tę ścieżkę kariery. I choć trudno jest dziś przekonać do tego młodych, którym fabryka wciąż kojarzy się z ciężką pracą, to być może szansa na uzyskanie stypendium będzie stanowiła zachętę do kształcenia się w dziedzinie inżynierii. – Inżynierowie to ludzie nastawieni na rozwiązywanie problemów, na szukanie rozwiązań. Ten sposób myślenia sprawdza się nie tylko w pracy, ale także w życiu. Inżynieria to kierunek, który stwarza naprawdę ogromne możliwości – podkreśla pani Anna. Zdecydowała, że stypendia w pierwszej kolejności przyznawane będą studentom o polskim pochodzeniu. – Chcę w ten sposób wesprzeć moich rodaków. Poza tym zależy mi na tym, żeby kolejne pokolenie Polonii było dobrze wykształcone, to przecież od nich zależy przyszłość Polonii w Stanach Zjednoczonych – wyjaśnia motywy swej decyzji fundatorka.

W imieniu całej społeczności uniwersyteckiej pragnę wyrazić serdeczną wdzięczność pani Sielawko – powiedziała rektor Central Connecticut State University dr Zulma R. Toro podczas specjalnego przyjęcia z okazji utworzenia Funduszu Stypendialnego. – Specjaliści od inżynierii są bardzo poszukiwani, a dzięki hojnemu gestowi Anny Sielawko możemy liczyć na to, że wielu z nich w przyszłości będzie absolwentami CCSU – dodała.

JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -