niedziela, 2 października, 2022
Strona głównaPoloniaNowy JorkFundacja Kościuszkowska wspiera zdolnych muzyków

Fundacja Kościuszkowska wspiera zdolnych muzyków

Henryk Wieniawski. Fot. archiwum WEM

Nie ma lepszego sposobu na uhonorowanie legendarnego polskiego kompozytora i skrzypka Henryka Wieniawskiego (1835-1880), niż zachęcenie nowego pokolenia młodych i utalentowanych muzyków z całego świata do odkrywania i wykonywania jego muzyki.

Dlatego po udanym Konkursie Wokalnym im. Marcelli Sembrich, który odbył się w 2018 roku oraz Konkursie Chopinowskim zorganizowanym w 2019 roku, punktem kulminacyjnym projektów kulturalnych Fundacji Kościuszkowskiej w minionym roku był Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego, który ze względu na pandemię odbywał się za pośrednictwem Zoom i transmitowany był na żywo na kanale Fundacji (KosciuszkoTV) na YouTube.

I miejsce i nagrodę w wysokości $5,000 zdobyła studentka Rice University Clara Saitkoulov z Francji. II miejsce zajęła studentka Juilliard School Hana Mundiya, otrzymując nagrodę w kwocie $3,000. III miejsce i $1,000 powędrowało do Kristine Clair Galano z Filipin, obecnie studentki College-Conservatory of Music na Uniwersytecie w Cincinnati. Natomiast pochodzący z Tokio uczeń Juilliard School Whitney Takata otrzymał nagrodę specjalną za najlepszą interpretację dzieła Krzysztofa Pendereckiego, którą zaproponowała Hanna Lachert, dyrektor artystyczny konkursu i przewodnicząca jury.

JLS

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -