sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy Jork„Fryderyk Dammont i przyjaciele”

„Fryderyk Dammont i przyjaciele”

4 marca w pięknie odnowionej sali wystawowej Centrum Polsko-Słowiańskiego przy 177 Kent Str. na Greenpoincie Polsko-Amerykański Klub Fotografika rozpoczął obchody 25. rocznicy istnienia Klubu. Świętowano także przypadające w marcu 100. urodziny Honorowego Członka Klubu Fryderyka Dammonta.

Fryderyk Dammont na tle swoich fotografii

Trochę historii…

Inspiracją do założenia Klubu Fotografika było spotkanie „Wieczór z fotografią” zorganizowane przez Polonijny Klub Podróżnika w maju 1998 roku. Na spotkanie to prezes Jerzy Majcherczyk zaprosił do konsulatu pięcioro znanych fotografików w osobach: Jerzy Gać, Wojtek Kubik, Zosia Zeleska-Bobrowska, Jerzy Koss i Jarosław Woszczyna do wygłoszenia krótkich prelekcji jak i czym fotografować. Ogromne zainteresowanie tym tematem przerosło oczekiwania organizatorów i samych prelegentów. Właśnie wtedy zaczęli oni ze sobą rozmawiać o potrzebie zorganizowania się. Zarys działania klubu powstał w pięknej scenerii Madison Square Park na Manhattanie z udziałem fotografów, którzy brali udział w spotkaniu w Konsulacie, przed domem Jerzego Kossa i zostało uwiecznione na zdjęciu przez jego wnuczkę – ośmioletnią Violettę Koss. Nieco ponad miesiąc później, 24 czerwca, z inicjatywy Romualda Dymskiego zorganizowano w Galerii Nowego Dziennika inauguracyjne spotkanie klubu, który nazwano Polish Photographer’s Club of America. Pierwszym prezesem został Jarosław Woszczyna, a w skład zarządu weszli fotograficy biorący udział w spotkaniu w konsulacie. Patronat nad Klubem objął Nowy Dziennik, a Romuald Dymski został jego honorowym prezesem. Do prezentacji swoich prac zapraszani byli znani fotograficy z Ryszardem Horowitzem na czele. On też został honorowym prezesem klubu. Drugim prezesem klubu został wybrany Jerzy Koss, który poprowadził klub przez następne dwa lata.

Uczestnicy jubileuszowego spotkania w Centrum Polsko-Słowiańskim

Zwieńczeniem pierwszego roku działalności stał się pierwszy Salon Fotograficzny zorganizowany w konsulacie prawie dokładnie w rocznicę powstania klubu. Wzięło w nim udział 50 fotografików, prace swoje prezentowali też Eva Rubinstein i Ryszard Horowitz.

Następnymi prezesami zostali kolejno: Wojtek Kubik, Wiesław Zdaniewski i od 2005 roku do chwili obecnej Edward Madej. Dziesiąty Salon w ramach obchodów 20-lecia odbył się w 2019 roku. Przez ostatnie kilka lat Klub nie miał stałego miejsca spotkań, dopiero w 2022 roku nowe władze CPS przyjęły Klub do swojej siedziby.

Wyjątkowe spotkanie

W rocznicowej wystawie pt. „Fryderyk Dammont i przyjaciele” wziął udział sam Fryderyk Dammont i 26 członków Klubu w osobach: Grażyna Benkowska, Edward Bochnak, Wiesław Burdzy, Ryszard Horowitz, Katarzyna Iwaniec, Henryk Iwaniec, Dariusz Kanarek (Connecticut), Tomasz Klimek, Krzysztof Kościkiewicz, Wojtek Kubik, Zbigniew Łukasik, Edward Madej, Katarzyna Mojeścik, Małgorzata Olszewska, Dawid Parus, Aneta Pieróg-Sudoł, Stanisław Promowicz, Mira Satryan, Tomek Sikora (Polska), Małgorzata Sobocka, Jolanta Szczepkowska, Jacek Szymula, Małgorzata Tambor, Regina Wypych (Texas), Zosia Zeleska-Bobrowski i Ewa Zeller.

Fryderyk Dammont – jubilat, który 27 marca kończy 100 lat – jest człowiekiem o wielkiej kulturze, miłym, uczynnym, o dużym poczuciu humoru. W czasie II wojny światowej był więźniem syberyjskiego więzienia, tułał się po Azji i Europie. Zna pięć języków, jest naukowcem w dziedzinie fizyki i chemii. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Fizyków i Chemików i Nowojorskiej Akademii Nauk. Pracował w zarządzie Oddziału Polimerów, był w komitecie redakcyjnym periodyku tej dywizji, dla której uzyskał 1.5 miliona dolarów z jego sprzedaży. Jest osobą aktywną nie tylko w środowisku polonijnym, człowiekiem wielu pasji – jak fotografia, podróże czy sporty: narciarstwo, łyżwiarstwo, pływanie oraz muzyka klasyczna. Bierze udział w corocznych zawodach narciarskich, pokonując 70-latków. Jest chodzącą encyklopedią z zakresu historii, architektury, geografii. Najbardziej lubi fotografować Parki Narodowe, zwłaszcza Park Narodowy Skalnych Łuków w Utach (ArchervNP) i Park Narodowy Lodowców w Montanie (Glacier NP). Jest rekordzistą w ilości prezentacji fotograficznych w Klubie, oprócz tego miewa 10-20 prezentacji rocznie w bibliotekach, college’ach, klubach seniora i organizacjach polonijnych, gdzie zadziwia słuchaczy swoją pamięcią, podając dużo ciekawych szczegółów. Urządza też około siedem wystaw rocznie. Na obecnej wystawie pokazuje zdjęcia ze swoich podróży, piękno amerykańskiej przyrody i historii pierwotnych tubylców.

Od lewej: Edward Madej – prezes Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika w Nowym Jorku, Fryderyk Dammont, Marian Żak – prezes CP-S

Pasja i przyjaźń

Pan Fryderyk cieszy się wspaniałą kondycją fizyczną oraz umysłową lepszą niż wielu młodszych od niego osób. W czasie uroczystości tryskał humorem oraz zabawiał obecnych dowcipami i żartami. Był oblegany przez koleżanki i kolegów z Klubu oraz nie tylko, każdy chciał sobie zrobić zdjęcie z jubilatem.

Polsko-Amerykański Klub Fotografika to wyjątkowo zwarta grupa ludzi, których łączy wspólna pasja tworzenia sztuki za pomocą obiektywu. Przez wernisaż przewinęło się ponad 250 osób, w tym wiele ludzi sztuki i przedstawicieli organizacji polonijnych. Licznie reprezentowane były polskie media, prasa: Nowy Dziennik, Kurier Plus, Super Express, Radio Rampa, Mała Polska –YouTube Channel, obecny był też korespondent PAP.

W czasie wernisażu wystąpił świetny zespół jazzowy Santi Debriano z doskonałą solistką Niną Shankar.

Atrakcją wieczoru była loteria, w której do wygrania był bilet lotniczy do Polski. Wygrał go znany na Greenpoincie Adam Collignon, właściciel sklepu z ramami – Greenpoint Frames. Ucieszył się bardzo, gdyż słyszał jak piękna jest Polska i chce ją odwiedzić.

Sponsorami uroczystości byli: Centrum Polsko-Słowiańskie, Klub Fotografika oraz The Nowodworski Foundation.

Uroczyste zakończenie wystawy odbędzie się w piątek 31 marca o 7 PM.

Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -