niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPoloniaFlorydaFlorydzki oddział Fundacji Kościuszkowskiej zaprasza na inauguracyjny koncert i obiad

Florydzki oddział Fundacji Kościuszkowskiej zaprasza na inauguracyjny koncert i obiad

Jesienią minionego roku pojawiła się informacja o utworzeniu na Florydzie oddziału Fundacji Kościuszkowskiej. Po kilku miesiącach intensywnych przygotowań oddział wreszcie zainauguruje swoją działalność.

Członkowie florydzkiego oddziału Fundacji Kościuszkowskiej spotkali się w styczniu br. w Sarasocie z prezesem Fundacji Markiem Skulimowskim (czwarty od lewej). Fot. Jolanta Roman

Oficjalna inauguracja zaplanowana jest na niedzielę, 10 marca. Tego dnia w zabytkowym pałacu należącym do brata legendarnego Johna Ringlinga (Charles and Edith Ringling Mansion – New College of Florida, 351 College Dr., Sarasota, FL) odbędzie się koncert w wykonaniu pianisty Michała Drewnowskiego oraz skrzypaczki Margot Zarzyckiej-Whitelaw.

Michał Drewnowski pierwsze lekcje fortepianu zaczął pobierać we Włoszech w wieku 8 lat pod kierunkiem ojca – wybitnego pianisty Marka Drewnowskiego. W Polsce kontynuował muzyczną edukację w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, następnie ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi. W latach 2002-2005 studiował w Konserwatorium Muzycznym w Genewie. Jest laureatem wielu nagród, koncertuje jako solista i kameralista w Polsce, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Luksemburgu, Belgii, Bułgarii, Anglii, Austrii, Czechach, Finlandii, Danii i w Niemczech. Współpracował z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Pianista propaguje mało znaną muzykę polskich kompozytorów, m.in. takich jak: Ludwik Grossmann, Jadwiga Sarnecka, Stefan Kisielewski, Tadeusz Majerski.

Margot Zarzycka-Whitelaw to skrzypaczka urodzona w rodzinie muzyków klasycznych. Pochodzi z Polski, gdzie w wieku 6 lat zadebiutowała solo na skrzypcach. Jest zwyciężczynią i finalistką wielu europejskich konkursów skrzypcowych, w tym Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Młodych Artystów Wieniawskiego w Lublinie. Uzyskała tytuł licencjata w zakresie gry na skrzypcach i pedagogiki Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz tytuł magistra w zakresie gry na skrzypcach i pedagogiki Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 1997 roku została zaproszona na studia do Indiana University School of Music w Bloomington w stanie Indiana i otrzymała prestiżowe stypendium Emmy Clause w uznaniu jej talentu muzycznego. W 2000 roku Margot zdobyła pełnoetatową pozycję skrzypka w Sarasota Orchestra na Florydzie, gdzie obecnie pracuje jako główna skrzypaczka. Często występuje z Florida Orchestra w Tampie, Naples Philharmonic, Orlando Philharmonic w Orlando i Florida South West Symphony w Fort Meyers.

Koncert poprzedzi wykład pt. „Kosciuszko: A Man Before His Time”, który wygłosi przewodniczący Fundacji Kościuszkowskiej i laureat Nagrody Pulitzera Alex Storożyński.

Po prelekcji oraz recitalu gościom podany zostanie obiad.

Bilety w cenie $80 można rezerwować poprzez Zelle wyszukując floridachapter@thekf.org, na eventbrite.com, na stronie internetowej www.thekf.org/events oraz wysyłając czek na adres: PO BOX 187, Osprey, FL 34229.

Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres floridachapter@thekf.org.

opr. JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -