piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaDziałyKulturaFilm ze Zbigniewem Zamachowskim na Berlinale

Film ze Zbigniewem Zamachowskim na Berlinale

20 produkcji walczy o Złotego Niedźwiedzia, główną nagrodę 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. W stolicy Niemiec wyświetlany jest film z polskim, aktorskim akcentem.

Zbigniew Zamachowski od lat grywa w zagranicznych filmach. Fot. zbigiewzamachowski/facebook

Polscy widzowie ciekawi są filmu „Treasure” Julii von Heinz, prezentowanego w sekcji specjalnej. Obok Leny Dunham i Stephena Fry’a w filmie wystąpił Zbigniew Zamachowski. Obraz niemieckiej reżyserki pokazuje losy dziennikarki muzycznej Ruth i jej ojca Edka mieszkających w Nowym Jorku.

Kobieta nie zna zbyt dobrze historii swej rodziny. Jej ojciec jest ocalonym z Holokaustu, ale zaraz po wojnie wyemigrował za ocean. Upadek żelaznej kurtyny umożliwia im podróż do Polski. Droga wiedzie przez Warszawę, Łódź, Kraków, aż po Oświęcim. „Po raz pierwszy w życiu ojciec i córka naprawdę zbliżają się do siebie. Podróż nowojorczyków przez postsocjalistyczną Polskę jest mocnym dowodem, że konfrontacja z bolesną przeszłością wcale nie musi być bolesna” – czytamy w opisie festiwalowym.

Laureat Złotego Niedźwiedzia ogłoszony zostanie w sobotę (24.02). Wyłonią go: kenijska aktorka Lupita Nyong’o, amerykański aktor, scenarzysta i reżyser Brady Corbet, reżyserka i scenarzystka z Hong Kongu Ann Hui, niemiecki reżyser i scenarzysta Christian Petzold, hiszpański reżyser Albert Serra, włoska aktorka Jasmine Trinca oraz ukraińska pisarka i poetka Oksana Zabużko. Zakończenie festiwalu w niedzielę.

tom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -