sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkEmocjonaliści w polskim konsulacie

Emocjonaliści w polskim konsulacie

6 kwietnia w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie odbył się pierwszy pokaz w jubileuszowym, 30. roku działalności międzynarodowej grupy artystycznej, powstałej w 1994 roku w Nowym Jorku z inicjatywy znanego rzeźbiarza prof. Lubomira Tomaszewskiego. Zaprezentowano na niej obrazy palone i rzeźby Lubomira Tomaszewskiego, rzeźby Renaty Komorniczak, malarstwo: Aleksandry K. Nowak, Marii Fuks, Zbigniewa Nowosadzkiego, Maksymiliana Starca, Artura Skowrona, ilustracje Beaty Szpury, fotografie: Jana Hausbrandta, Mieczysława Mietko Rudka, Wojciecha Kubika, tkaninę Józefy Tomaszewskiej i malarstwo Janusza Skowrona – kuratora wystawy.

Obecni na wystawie Emocjonaliści, od lewej: Beata Szpura, Józefa Tomaszewska, Aleksandra Nowak, Janusz Skowron, Wojciech Kubik, Krzysztof Medyna, Mieczysław Mietko Rudek z konsulem generalnym Adrianem Kubickim
Od lewej stoją na tle prac Lubomira Tomaszewskiego: Janusz Skowron, konsul generalny Adrian Kubicki, Krystyna Tomaszewska, Krzysztof Medyna, konsul Stanisław Maria Starnawski
Zdjęcie grupowe artystów i gości

W wydarzeniu wziął udział konsul generalny Adrian Kubicki, który stwierdził: „30 lat to wiele czasu. Prof. Tomaszewski miał piękną koncepcję sprowadzić sztukę współczesną bliżej człowieka. Ta koncepcja plus talent wszystkich artystów stworzyła grupę, która ma wspólny styl i jej działalność będzie kontynuowana na świecie, będzie piękną wizytówką polskiej sztuki współczesnej. Sama nazwa emocjonaliści wiele mówi”. Na wystawie obecny był też konsul Stanisław Maria Starnawski.

Janusz Skowron
Mieczysław Mietko Rudek

Kurator Janusz Skowron przedstawił krótko historię grupy. – Emocjonaliści („Emotionalist Artists Group”) to międzynarodowa grupa artystyczna, powstała w 1994 roku w Nowym Jorku z inicjatywy znanego rzeźbiarza prof. Lubomira Tomaszewskiego. Tworzyli ją malarze, rzeźbiarze, graficy, fotografowie, twórcy tkaniny artystycznej, tancerze, poeci i muzycy. Przy całej różnorodności wypowiedzi artystycznej starali się oni uprawiać sztukę opartą na odwoływaniu się do emocji i uczuć zarówno samych twórców, jak i odbiorców – mówił. Następnie przedstawił obecnych na wernisażu członków grupy: Beatę Szpurę, Aleksandrę K. Nowak, Józefę Tomaszewską, Mieczysława Mietko Rudka, Wojciecha Kubika. Każdy z nich opowiadał o swoich wrażeniach związanych z przynależnością do grupy. Obecna była również wdowa po profesorze – Krystyna Tomaszewska.

Wojciech Kubik
Beata Szpura
Józefa Tomaszewska

Podczas wernisażu z koncertem wystąpił znany saksofonista, również członek Emocjonalistów, Krzysztof Medyna. Wystawie towarzyszyła ekspozycja plakatów, zaproszeń i katalogów wybranych z ponad 100 wystaw Emocjonalistów.

Konsul generalny Adrian Kubicki, w tle rzeźby Lubomira Tomaszewskiego
Od lewej: Beata Szpura, Wojciech Kubik, Mieczysław Mietko Rudek, Janusz Skowron, Józefa Tomaszewska, Aleksandra K. Nowak, Krzysztof Medyna
Prace Lubomira Tomaszewskiego

Wystawa cieszyła się dużą frekwencją. Rozmowom kuluarowym oraz robieniom wspólnych zdjęć nie było końca, a na zakończenie zrobiono zdjęcie grupowe artystów i gości.

Krzysztof Medyna
Aleksandra K. Nowak
Rzeźba Lubomira Tomaszewskiego

Przed Emocjonalistami kolejne wystawy. 3 maja w Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce, następnie 18 maja w Muzeum HPRL w Warszawie. Kolejne odbędą się w Sandomierzu, Kolbuszowej, w nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej i w Stamford, CT. Z okazji jubileuszu 30-lecia wydana zostanie w Polsce publikacja książkowa o jej historii. Warto dodać, że Emocjonaliści w swoim dorobku mają ponad 130 wystaw.

Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -