piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaDo rodziców trafiło już ponad 1,2 mld zł na wyprawkę szkolną dla...

Do rodziców trafiło już ponad 1,2 mld zł na wyprawkę szkolną dla dzieci

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił dotąd ponad 4 mln świadczeń w ramach programu „Dobry start” na kwotę ponad 1,2 mld zł. Wnioski o „Dobry start” można składać do 30 listopada – poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

W ramach programu rodzice – bez względu na dochody – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł np. na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom i pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i w innych placówkach edukacyjnych.

„Wnioski o świadczenie z programu +Dobry start+ złożono już dla około 4,4 mln dzieci, czyli blisko 100 proc. uprawnionych. Oznacza to, że większość rodziców i opiekunów złożyła już wniosek. ZUS wypłacił w ramach programu ponad 1,2 mld zł” – podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

O wyprawkę szkolną można ubiegać się od 1 lipca do 30 listopada. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantowało wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeżeli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to pieniądze trafią na konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Świadczenie „Dobry start” przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24 lat.

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wniosek można złożyć przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS i przez portal Emp@tia MRiPS. Pieniądze z programu „Dobry start” przyznaje i wypłaca ZUS na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje i wszelkie zawiadomienia są przekazywane w formie elektronicznej.

Informacje na temat wniosku i jego obsługi można znaleźć na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu).

Wystarczy zalogować się na swój profil na PUE ZUS i przejdź do zakładki „Dobry start”.

Na portalu PUE ZUS znajdzie się cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie 300 plus (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Magdalena Gronek/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -