niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaFlorydaDni Kariery i świąteczne zajęcia w Polskiej Sobotniej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie...

Dni Kariery i świąteczne zajęcia w Polskiej Sobotniej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tarpon Springs

Sobota, 24 marca, była dniem pełnym wrażeń w Polskiej Sobotniej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tarpon Springs. Dzień rozpoczął się szkolną Drogą Krzyżową, po której dzieci przygotowały palmy na Niedzielę Palmową. Następnie zamiast tradycyjnych zajęć w szkole gościli przedstawiciele różnych zawodów oraz osoby, które podzieliły się swoją wiedzą na temat polskiej kultury i ważnych dla Polski wydarzeń historycznych oraz opowieściami o swoich własnych doświadczeniach z nimi związanymi.

Wśród gości byli: górale Edward i Stella Kening, górnik Andrzej Oczko, sybiraczka Antonina Hubska, lekarz Anna Szafran-Swietlik, Grzegorz Kapuściński reprezentujący Stowarzyszenie Inżynierów Polsko-Amerykańskich na Florydzie, prawnik Monika Gasowska, Martina Jarzebkowski – cukiernik, przedstawiciel Wojska Polskiego Adam Kraszewski oraz wojska amerykańskiego Agnieszka Fisher.

Górale zaprezentowali kulturę, muzykę, taniec oraz typowe dla nich stroje ludowe. Przedstawiciel górniczej społeczności opowiedział o trudach i radościach pracy w kopalniach, bogactwach ziemi, jakie wydobywają górnicy, oraz o znaczeniu górnictwa dla rozwoju regionu i historii Polski. Pani Antonina opowiedziała ciężką historię swojej rodziny – zsyłki na Sybir. Pozostałe osoby również dzieliły się spostrzeżeniami na temat wykonywanej przez nich pracy i chętnie odpowiadały na pytania uczniów.

Tego dnia szkołę odwiedził także Wielkanocny Zajączek z niespodziankami dla dzieci.

opr. JS
Fot. Archiwum szkoły

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -