czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaPoloniaNowy JorkDebata o przyszłości Ukrainy w konsulacie RP w Nowym Jorku

Debata o przyszłości Ukrainy w konsulacie RP w Nowym Jorku

28 lutego w siedzibie Konsulatu Generalnego RP na Manhattanie odbyła się debata na temat przyszłości Ukrainy zatytułowana „Scenariusze dla Ukrainy. Aby zwyciężyć i się odrodzić”.

Od lewej siedzą: Harley Lippman (moderator dyskusji), prof. Tania Babina (Columbia Business School), Kamil Kamiński (dyrektor ds. strategii Banku Gospodarstwa Krajowego), Piotr Arak (dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego) i prof. Andrew Kostenko (Marist College). Fot. Marcin Żurawicz

Na spotkaniu współorganizowanym przez Konsulat, Polski Instytut Ekonomiczny, Fundację im. A. J. Sterna i organizację Nova Ukraine zjawiło się ponad 100 gości, w tym żołnierze armii ukraińskiej przebywający na rehabilitacji w Stanach Zjednoczonych. Honory gospodarza pełnił konsul Stanisław Starnawski.

Głównym punktem programu był panel dyskusyjny, w którym udział wzięli Tania Babina – profesor Columbia Business School, Kamil Kamiński – dyrektor ds. strategii Banku Gospodarstwa Krajowego, Piotr Arak – dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) oraz Andrew Kostenko – profesor Marist College. Moderatorem rozmowy był analityk polityczny Harley Lippman.

W spotkaniu wzięli udział także ukraińscy żołnierze, którzy w trwającej wojnie odnieśli poważne obrażenia (widoczni w pierwszym rzędzie). Fot. Marcin Żurawicz

W trakcie debaty dyskutowano o możliwych scenariuszach rozwoju wojny na Ukrainie, a także o przyszłości tego kraju już po zakończeniu działań wojennych. Obecni zgodzili się, że wynik wojny będzie miał wpływ na sytuację polityczną i gospodarczą na całym świecie. Zastanawiano się także, co zrobić, aby elity światowe nie zapominały o toczącej się wojnie i aby ogromny wysiłek walczącego z najeźdźcą narodu ukraińskiego nie poszedł na marne. W trakcie debaty pojawiły się również obawy, że przeciągająca się militarna agresja Rosji może docelowo doprowadzić do III wojny światowej.  

W trakcie wydarzenia można było przekazać donacje na rzecz organizacji Nova Ukraine. Fot. Marcin Żurawicz

Jak zauważył Piotr Arak, dyrektor PIE, przegrana Ukrainy mogłaby spowodować destabilizację nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, a inne kraje wzorem Rosji mogłyby zacząć również zgłaszać pretensje co do ustalonych granic. Z drugiej strony ekonomista podkreślił, że jeśli Ukraina wyjdzie z tej wojny silna i niezależna, to w przyszłości może osiągnąć duży wzrost gospodarczy, stając się częścią Unii Europejskiej.

Po spotkaniu uczestnicy mogli zakosztować specjałów polskiej kuchni. Fot. Marcin Żurawicz

W trakcie wydarzenia można było przekazać donacje na rzecz organizacji Nova Ukraine, która zapewnia pomoc humanitarną mieszkańcom Ukrainy.

M.Ż.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -