sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkDebata o przyszłości Ukrainy w konsulacie RP w Nowym Jorku

Debata o przyszłości Ukrainy w konsulacie RP w Nowym Jorku

28 lutego w siedzibie Konsulatu Generalnego RP na Manhattanie odbyła się debata na temat przyszłości Ukrainy zatytułowana „Scenariusze dla Ukrainy. Aby zwyciężyć i się odrodzić”.

Od lewej siedzą: Harley Lippman (moderator dyskusji), prof. Tania Babina (Columbia Business School), Kamil Kamiński (dyrektor ds. strategii Banku Gospodarstwa Krajowego), Piotr Arak (dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego) i prof. Andrew Kostenko (Marist College). Fot. Marcin Żurawicz

Na spotkaniu współorganizowanym przez Konsulat, Polski Instytut Ekonomiczny, Fundację im. A. J. Sterna i organizację Nova Ukraine zjawiło się ponad 100 gości, w tym żołnierze armii ukraińskiej przebywający na rehabilitacji w Stanach Zjednoczonych. Honory gospodarza pełnił konsul Stanisław Starnawski.

Głównym punktem programu był panel dyskusyjny, w którym udział wzięli Tania Babina – profesor Columbia Business School, Kamil Kamiński – dyrektor ds. strategii Banku Gospodarstwa Krajowego, Piotr Arak – dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) oraz Andrew Kostenko – profesor Marist College. Moderatorem rozmowy był analityk polityczny Harley Lippman.

W spotkaniu wzięli udział także ukraińscy żołnierze, którzy w trwającej wojnie odnieśli poważne obrażenia (widoczni w pierwszym rzędzie). Fot. Marcin Żurawicz

W trakcie debaty dyskutowano o możliwych scenariuszach rozwoju wojny na Ukrainie, a także o przyszłości tego kraju już po zakończeniu działań wojennych. Obecni zgodzili się, że wynik wojny będzie miał wpływ na sytuację polityczną i gospodarczą na całym świecie. Zastanawiano się także, co zrobić, aby elity światowe nie zapominały o toczącej się wojnie i aby ogromny wysiłek walczącego z najeźdźcą narodu ukraińskiego nie poszedł na marne. W trakcie debaty pojawiły się również obawy, że przeciągająca się militarna agresja Rosji może docelowo doprowadzić do III wojny światowej.  

W trakcie wydarzenia można było przekazać donacje na rzecz organizacji Nova Ukraine. Fot. Marcin Żurawicz

Jak zauważył Piotr Arak, dyrektor PIE, przegrana Ukrainy mogłaby spowodować destabilizację nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, a inne kraje wzorem Rosji mogłyby zacząć również zgłaszać pretensje co do ustalonych granic. Z drugiej strony ekonomista podkreślił, że jeśli Ukraina wyjdzie z tej wojny silna i niezależna, to w przyszłości może osiągnąć duży wzrost gospodarczy, stając się częścią Unii Europejskiej.

Po spotkaniu uczestnicy mogli zakosztować specjałów polskiej kuchni. Fot. Marcin Żurawicz

W trakcie wydarzenia można było przekazać donacje na rzecz organizacji Nova Ukraine, która zapewnia pomoc humanitarną mieszkańcom Ukrainy.

M.Ż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -