czwartek, 26 maja, 2022
Strona głównaDziałyPoradyCoroczny okres zapisowy w Medicare

Coroczny okres zapisowy w Medicare

Właśnie teraz posiadacze Medicare mają okazję skorzystać z tzw. Corocznego Okresu Zapisowego. Rozpoczął się on od 15 października i potrwa do 7 grudnia. W skrzynkach pocztowych u wielu z Państwa pojawią się dziesiątki różnego rodzaju materiałów reklamowych, a w telewizji i radiu widać i słychać wiele reklam zachęcających do zapoznania się z ofertą planów Medicare różnych firm ubezpieczeniowych.

Fot. Archiwum O. Wasilewskiego

Z związku z tym np. ci z Państwa, którzy przystąpili do Medicare w tym roku i być może początkowo nie wybrali najlepszego dla siebie rozwiązania, teraz będą mieli okazję, by dokonać zmiany i przystąpić do innego, lepiej dopasowanego do ich potrzeb i możliwości finansowych, planu. Zapoznajmy się więc z możliwościami, jakie daje nam Coroczny Okres Zapisowy (ang. AEP – Annual Enrollment Period) dla poszczególnych przypadków.

Posiadacze planu Medicare Advantage mogą w tym okresie zmienić swój obecny plan na inny, powrócić do Podstawowego Planu Medicare (tzw. Original Medicare) i przystać do indywidualnego planu na leki. Również na rynku ubezpieczeń Medicare Advantage w ostatnich latach pojawiła się bardzo ciekawa oferta nowych planów, w tym planów typu PPO, oraz takich, które oferują wiele dodatkowych świadczeń, takich jak zintegrowany plan dentystyczny, okulistyczny, aparaty słuchowe czy np. bezpłatne członkostwo w klubach fitness. Wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferujące plany Medicare Advantage oraz na leki wysyłają we wrześniu lub na początku października każdego roku do swoich członków dokument, który zatytułowany jest „ANNUAL NOTICE OF CHANGES”. W dokumencie tym wyszczególnione są zmiany, które będą obowiązywać od nowego roku. Zmiany w planach mogą dotyczyć np. wysokości składki, dopłat do poszczególnych usług czy też maksymalnego udziału własnego. Mogą one również dotyczyć listy leków refundowanych w ramach planu. Jeżeli przyjmujemy jakieś specjalistyczne lub bardzo drogie lekarstwo, upewnijmy się, że będzie ono nadal refundowane przez nasz plan w kolejnym roku. Jeżeli jesteśmy posiadaczami planu typu HMO, dobrze jest również potwierdzić przynależność naszego lekarza pierwszego kontaktu lub specjalistów do sieci planu. Pamiętajmy też, że osoby, które są zadowolone ze swojego obecnego planu Medicare, nie muszą dokonywać ponownego wpisu. Ich obecny plan zostanie im automatycznie przedłużony na kolejny rok.

Osoby korzystające z podstawowego planu Medicare mogą w tym okresie przystąpić do indywidualnego planu na leki (tzw. PDP – Prescription Drug Program) lub planu Medicare Advantage. Ci z Państwa, którzy nie wykupili planu na leki po przejściu na Medicare (co wiąże się z potencjalną dożywotnią karą), teraz będą mieli dobry moment, by naprawić to zaniedbanie.

Posiadacze planu typu Medicare Supplement lub/oraz indywidualnego planu na leki mogą przystąpić do planu Medicare Advantage. Choć okres Corocznego Okresu Zapisowego nie ma bezpośredniego wpływu na plany suplementarne, to jednak warto wiedzieć, że w tym okresie mamy możliwość „przeorganizowana” sposobu ubezpieczenia na kolejny rok. Do 7 grudnia mamy możliwość przystąpienia do planu typu Medicare Advantage, w którym składki są zasadniczo niższe.

Reasumując: Coroczny okres zapisowy w Medicare pozwala na dokonywanie szeregu zmian w sposobie lub rodzaju posiadanego planu ubezpieczeniowego i warto skorzystać z tej możliwości, jeżeli istnieje taka potrzeba. Tych z Państwa, którzy chcieliby przeanalizować swoją indywidualną sytuację, zapraszam do skorzystania z bezpłatnych konsultacji ze mną. Proszę dzwonić pod numer 773.620.5258.

Oliwier Wasilewski


Oliwier Wasilewski – absolwent Politechniki Lubelskiej i Loyola University w Chicago (MBA). Zagadnieniami ubezpieczeń Medicare zajmuje się już ponad dwanaście lat. Pracował dla UnitedHealthcare (oddział Medicare Solutions), jako manager niezależnych agentów ubezpieczeniowych i dyrektor rynków etnicznych na stan IL. Był odpowiedzialny za stworzenie kompleksowej strategii wprowadzenia produktów ubezpieczeń Medicare tej firmy na rynek polonijny. Asystował w przygotowaniu i tłumaczeniach materiałów edukacyjnych, sprzedażowych i marketingowych. Obecnie właściciel agencji ubezpieczeniowej Health Insurance Center i agent ubezpieczeniowy na stany: Floryda, Illinois, Wisconsin, Arizona, Colorado i Connecticut. Tel. 773-620-5258.


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -