niedziela, 1 sierpnia, 2021
Strona głównaPoloniaNowy JorkBliskie spotkanie ze sztuką w Citibanku na Grenpoincie

Bliskie spotkanie ze sztuką w Citibanku na Grenpoincie

Wystawa artystów w Citibank na Greenpoincie została otwarta 5 grudnia 2020 roku. Na zdjęciu (od lewej): Artur Skowron, Janusz Skowron i manager banku Halina Wójtowicz. Fot. Archiwum Janusza Skowrona

W siedzibie Citibanku na Greenpoincie, 5 grudnia 2020 roku, otwarta została wystawa „NEW WORKS” najnowszych prac znanych dobrze Polonii artystów Janusza Skowrona i jego syna Artura. Było to możliwe dzięki życzliwości Haliny Wójtowicz, manager oddziału banku, dla polskich artystów i ich twórczości. Uroczystego otwarcia, z udziałem sympatyków sztuki malarskiej, nie było z powodu pandemii.

Każdy klient, który przyjdzie do banku, aby dokonać wpłaty lub wypłaty z konta albo innej transakcji, może potem poświęcić kilka minut na obejrzenie wystawy. I wiele osób to czyni. Zderzenie ze sztuką tych artystów jest intrygujące. Na pewno skłania do refleksji.

We współczesnej rzeczywistości wystaw on-line cieszymy się, że nasza jest w realu i zainteresowani sztuką mogą ją osobiście obejrzeć – powiedział Janusz Skowron „Białemu Orłowi”.

Wystawa w Citibanku jest dziesiątą wspólną ekspozycją ojca i syna. Znalazły się na niej 23 najnowsze obrazy ich autorstwa. Janusz Skowron zawiesił na ścianach kompozycje pejzażowe: kolorowe i optymistyczne w odbiorze monotypie oraz obrazy, które powstały na samym początku minionego roku, a także kilka bardziej refleksyjnych z okresu pandemii. Najsmutniejsze zostały w pracowni… Artur od wielu lat mieszka na półwyspie Rockaway na Queensie, jest zapalonym wędkarzem, kocha ocean, więc postanowił przybliżyć odbiorcy wielobarwny świat podwodnych stworzeń.

W 2001 roku zadebiutowali w nowojorskim Konsulacie Generalnym RP. Kilka lat później na Manhattanie miały miejsce ich kolejne wystawy: w Fundacji Kościuszkowskiej (2004) i galerii Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce (PIASA Polish Institute of Arts & Sciences of America) w roku 2005. Prace ojca i syna eksponowane były też m.in. w galerii redakcji „Kuriera Plus” na Greenpoincie, w galerii A.R, Citibanku oraz w paryskiej Roi Dore Galerie (2015).

W tych ciężkich, wręcz dramatycznych, czasach pełnych zakazów, zagrożenia, izolacji, dystansu, zamykania wszystkiego i wszystkich naszą wystawą chcemy pokazać, że jesteśmy, tworzymy i robimy coś, co dodaje nam na co dzień trochę radości… Obok naszych prac stoi choinka – symbol narodzin i życia. Mam nadzieję, że może ta odrobina sztuki polskich artystów, ojca i syna, mieszkających od 30 lat w Nowym Jorku, nie tylko wpisze się w historię, ale też doda energii naszym rodakom i ożywi wciąż jeszcze polski Greenpoint – stwierdził Janusz Skowron.

Na pewno nie jest to ostatnia wspólna wystawa artystów Skowronów. Od kilku lat przygotowują się do zorganizowania dużej wystawy swych prac w Polsce. Jeżeli sytuacja będzie sprzyjająca, to może się to uda już w 2021 roku. Na razie artyści nie chcą mówić o szczegółach, aby… nie zapeszyć.

Warto przypomnieć, że w artystycznej kawiarni Starbucks na Greenpoincie (w dawnym obszernym pomieszczeniu Chopin Theater) Janusz Skowron zorganizował 125 wystaw obrazów i fotografii polskich artystów tworzących w USA, ale i w Polsce, a w A.R Gallery (również na Greenpoincie) – 60 wystaw. Były też inne miejsca…

Od czterdziestu kilku lat jestem zaangażowany w promocję sztuki. Chciałbym dalej to robić – podkreślił Janusz Skowron. – Zobaczymy, co nam przyniesie 2021 rok. Chciałbym, aby był to dobry rok dla mnie, dla mojego syna i dla rodaków w USA. Mam nadzieję, że doczekamy się już niedługo lepszych dni – dodał.

Janusz M. Szlechta


Wystawa „NEW WORKS” w Citibank przy 836 Manhattan Avenue na Brooklynie, NY miała trwać do 31 grudnia 2020 roku. Po uzgodnieniach artystów z panią manager, została przedłużona do połowy lutego 2021 roku. Zachęcamy do jej obejrzenia.

Artur Skowron mieszka w pobliżu oceanu, nic więc dziwnego, że jest zafascynowany jego światem, co stara się utrwalić w swojej twórczości. Fot. Janusz M. Szlechta
Tą wystawą Janusz Skowron i jego syn Artur chcą pokazać, że są, że tworzą, że robią coś, co daje ludziom trochę radości. Fot. Janusz M. Szlechta
spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -