czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaGorący TematBiały Dom potwierdza: Joe Biden przyleci do Polski

Biały Dom potwierdza: Joe Biden przyleci do Polski

W piątek, 10 lutego, Biały Dom potwierdził, że prezydent Joe Biden odwiedzi Polskę. Podano też dokładną datę wizyty, która ma się odbyć w dniach 20-22 lutego, czyli w przeddzień rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi Polskę w dniach 20-22 lutego. Fot. PAP

Jak ogłosiła rzeczniczka Białego Domu Karine Jean Pierre podczas piątkowej konferencji prasowej, prezydent USA spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Tematem rozmowy prezydentów ma być dwustronna współpraca między oboma krajami, a także omówienie „wspólnych wysiłków, by wesprzeć Ukrainę i wzmocnić odstraszanie NATO”. Ponadto Biden spotka się z liderami krajów wschodniej flanki NATO skupionych w gronie Bukaresztańskiej Dziewiątki, by potwierdzić zobowiązanie USA do ich obrony.

— Dodatkowo, prezydent Biden wygłosi przemówienie przed rocznicą brutalnej i niesprowokowanej inwazji na Ukrainę, odnosząc się do tego, jak Stany Zjednoczone zmobilizowały świat, by wesprzeć naród ukraiński, który broni swojej wolności i demokracji — dodała Karine Jean Pierre.

Wiadomość o przylocie prezydenta Bidena skomentował na Twitterze Andrzej Duda. „Na moje zaproszenie z kolejną wizytą do Polski przyjedzie Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Polska będzie też współgospodarzem szczytu wschodniej flanki NATO i USA. Nasze relacje sojusznicze są silniejsze niż kiedykolwiek” — napisał polski prezydent.

W kontekście planowanej drugiej w historii wizyty prezydenta Bidena w Polsce w mediach pojawiają się też spekulacje na temat tego, że prezydent USA tym razem odwiedzi także Ukrainę, czemu jednak zdecydowanie zaprzecza rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. – Nie mam do ogłoszenia żadnych kolejnych przystanków w podróży prezydenta – stwierdził, odpowiadając na pytanie dziennikarzy o to, czy Biden uda się do Ukrainy.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -