poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaTurystykaBaseny termalne w Polsce

Baseny termalne w Polsce

Wypoczynek w termach to świetny pomysł na zimowy sezon. Takie kąpiele to nie tylko duża przyjemność i relaks, ale również inne liczne korzyści dla zdrowia. Warto wiedzieć, gdzie takie termalne baseny znajdziemy w Polsce.

Woda termalna jest bardzo przyjazna dla cery, nawet alergicznej, wrażliwej oraz atopowej. Kąpiele sprzyjają prawie wszystkim, a pomocne są szczególnie osobom z chorobami stawów – łagodzą tzw. bóle kości oraz przyczyniają się do zmniejszenia obrzęków. Korzystnie wpływają też na przemianę materii, a nawet gospodarkę hormonalną. Koją nerwy i lęki.

Kąpiele w basenach termalnych, choć prawdziwie kosztowne, są coraz bardziej dostępne w Polsce. Już nie trzeba jak dawniej w poszukiwaniu ich jechać za granicę, by znaleźć wodną atrakcję na terenie Słowacji czy Węgier. Dobry biznes wyczuli w tym polscy przedsiębiorcy i na terenie całego kraju jest już dużo wysokiej klasy obiektów z ciepłą wodą z głębin, pełną leczniczych pierwiastków. Dodanie do tego atrakcji dla dzieci, pań i męskich miłośników sportu gwarantuje duży ruch.

Chochołowskie termy

To największe termy w Polsce, położone na Podhalu, w odległości zaledwie 20 km od Zakopanego. Stanowią kompleks ponad 30 basenów termalnych, których woda wydobywana jest z głębokości ponad 3,000 m. Pozostaje bogata w pierwiastki takie jak wapń, magnez, siarkę oraz sód. W chochołowskim kompleksie jest m.in. strefa basenowa i lecznicza. Ta pierwsza obejmuje np. baseny z hydromasażem, jacuzzi solankowe, gejzery, rwącą rzekę, dysze wodne, sztuczną falę. Na śmiałków czekają nawet zjeżdżalnie z zapadnią. Ponadto do dyspozycji pozostają baseny sportowe oraz strefa dla dzieci. W strefie leczniczej są beczki termalne z surową, siarkową wodą termalną oraz basen termalny z wodą solankową, jodowaną. Zdrowiu ma służyć również grota solna.

Chochołowskie termy to największe termy w Polsce. Fot. Archiwum WEM

Termy Bania

Położony na Podhalu, a ściślej w Białce Tatrzańskiej, kompleks basenów ma wodę pozyskiwaną z głębokości 2,500 m. Jej początkowa temperatura to aż 72 st. C. Nie ma obaw o oparzenie, bo do basenów woda trafia po uwolnieniu części ciepła. Zawiera cenne pierwiastki. Bania obejmuje 14 wodnych niecek, zjeżdżalnie o długości aż ponad 300 m, gejzery, armatki wodne, jacuzzi, sztuczne fale. Kto po aktywności w basenach (lub zamiast nich) zechce spokoju i ukojenia, może wejść w strefę relaksu, a jest tam sauna ziołowa, fińska, a nawet niecki ze śniegiem.

Położony w Białce Tatrzańskiej kompleks basenów Termy Bania ma wodę pozyskiwaną z głębokości 2,500 m. Fot. Archiwum WEM

Termy Bukovina

U podnóża Tatr jest jeszcze jedna oaza przyjemności. To usytuowany w Bukowinie Tatrzańskiej (niecałe 20 km od Zakopanego) kompleks 20 basenów termalnych, przy których są 3 zjeżdżalnie i 8 różnych saun. Tamtejsza woda jest wydobywana z północno-zachodniego zbocza Wysokiego Wierchu. Dobrze wpływa na zdrowie dzięki licznym składnikom mineralnym, takim jak sód, potas, wapń, magnez, chrom, siarka oraz chlor. Termy Bukovina organizują cyklicznie Noce Basenów, podczas których jest przyjemność kąpieli przy dźwiękach granej na żywo muzyki klubowej.

Termy Uniejów

Wody termalne nie są tylko na Podhalu. Znajdziemy je nawet w województwie łódzkim. Termy Uniejów to nowoczesny kompleks basenowy, w skład którego wchodzą zarówno baseny wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Kąpieliska wewnętrzne to m.in. 2 strefy wypoczynku, obejmujące basen solankowo-uzdrowiskowy z hydromasażem oraz tężnie solankowe. Dla dzieci przygotowano basen ze statkiem pirackim, wyposażony w ściankę wspinaczkową oraz armatki wodne. W strefie zewnętrznej są baseny solankowe, basen pływacki, rwąca rzeka, wyspa z jacuzzi na skałce oraz liczne zjeżdżalnie. W strefie saun znajdziemy łaźnię turecką, basen lodowy oraz komorę śnieżną.

Termy Cieplickie

Te znajdziemy w Karkonoszach. Termy Cieplickie, położone w 16 km od Karpacza, słyną z prawdziwie ciepłej wody i najwyższej zawartości krzemionki wśród wszystkich wód termalnych na terenie Europy. Zapewniają więc sporo walorów leczniczych. Do dyspozycji gości są dwa baseny termalne z hydromasażem, basen rekreacyjny, rwąca rzeka i huśtawka wodna. Na terenie kompleksu jest również typowy basen pływacki oraz ogromny basen parkowy. Zapewniono co trzeba dla amatorów zjeżdżalni, jak również wodnej koszykówki. Kusząca jest też strefa spa z licznymi gabinetami, m.in. masażu. Są też sauny: fińska i parowa, a także grota śnieżna.

Halina Kossak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -