wtorek, 28 września, 2021
Strona głównaPoloniaNowy JorkBanner of Jasna Góra – ludzie z pasją

Banner of Jasna Góra – ludzie z pasją

Banner of Jasna Góra, bo o nich mowa, to grupa ludzi z niezwykłą pasją i zaangażowaniem w rozbudzaniu zainteresowań XVII-wieczną historią Polski. Nazwę swą przejęli na cześć obrońców Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego (1655-1660).

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Banner of Jasna Gora szczególnie interesują się XVII-wieczną Polską. Fot. Archiwum Banner of Jasna Góra

Ciekawe jest to, że rycerzy tworzą w większości Amerykanie, choć są wśród nich również Polacy i Ukraińcy. Każdy z członków grupy na co dzień wykonuje inny zawód, znajdują się w różnych sytuacjach życiowych, jednak połączyła ich fascynacja polską historią i kulturą. Założyciel grupy rekonstrukcyjnej Mieszko Pankowski w rozmowie z „Białym Orłem” opowiada o tym, jak zaczęła się ta piękna przygoda z żywą historią.

„Biały Orzeł”: Kto wpadł na pomysł założenia grupy Banner of Jasna Góra?

Mieszko Pankowski: Nasza grupa zawiązała się około 15 lat temu. Kilka osób z naszej drużyny było członkami brygady Czarnieckiego. Grupa ta składała się z ludzi z całej Ameryki i nie była zbyt praktyczna w działaniu, ze względu na odległości dzielące członków. W pewnym momencie grupa ta zdecydowała, że nie będzie już przyjeżdżać do Amerykańskiej Częstochowy na weekendy. Taka decyzja nie spodobała się naszym członkom, więc zadecydowaliśmy, że osoby, które mieszkają w bliskiej odległości od siebie, założą nową grupę i będą się nadal spotykać – w ten oto sposób stworzyliśmy odrębną grupę z siedzibą główną w Amerykańskiej Częstochowie. Z racji miejsca, nazwa sztandaru jasnogórskiego przypadła każdemu do gustu. Z biegiem czasu inne frakcje brygady Czarnieckiego przyłączały się do nas i w ten sposób Banner of Jasna Góra rośnie i ma coraz więcej członków.

Fot. Archiwum Banner of Jasna Góra

Kto może się do Was przyłączyć i jakie trzeba mieć predyspozycje, aby wstąpić do Waszej grupy?

Przyłączyć się może każdy. Wymagane są tylko chęci i zainteresowanie XVII-wieczną epoką Rzeczpospolitej. Mamy wystarczająco ubrań i broni, by na początek wystarczyło dla każdego, do czasu, aż dana osoba nie zakupi swoich własnych. Są członkowie mniej lub bardziej aktywni. Podczas rekonstrukcji niektórzy zostają z nami w namiotach, a niektórzy dochodzą tylko w ciągu dnia.

A jak wygląda kompletowanie średniowiecznych ubrań, w których występujecie podczas pokazów?

Kompletowanie strojów wygląda bardzo różnie. Niektórzy sami szyją sobie ubiory, niektórzy kupują gotowe zbroje oraz broń. Mamy kilka źródeł, z których korzystamy, zamawiamy również z Europy.

Gdzie można grupę Banner of Jasna Góra zobaczyć na żywo?

Na pewno można nas zobaczyć w Amerykańskiej Częstochowie na Memorial Day i Labor Day. Jesteśmy tam minimum przez trzy weekendy w roku. Poza tym jeździmy i na inne festiwale, polskie i ukraińskie. Przeważnie w okolicach New Jersey i Pensylwanii, ale zaproszenia z innych stanów również się zdarzają.

Fot. Archiwum Banner of Jasna Góra

Jak najlepiej się z grupą Banner of Jasna Góra kontaktować?

Osobą wyznaczoną do kontaktu jest Casey Zachowski – sfzachowski@verizon.net. Zapraszam również do kontaktu bezpośrednio ze mną pod adresem mieszkopankowski@hotmail.com. Nasza grupa Banner of Jasna Góra ma również stronę na Facebooku i tam można znaleźć wszystkie informacje o nas.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Granatowska

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -