wtorek, 21 września, 2021
Strona głównaPoloniaFlorydaAniołki księdza Waldemara Maciąga

Aniołki księdza Waldemara Maciąga

– Te obrazy mają swoje korzenie w mojej pracy duszpasterskiej i pastoralnejmówi o swoich najnowszych dziełach ks. Waldemar z diecezji Orlando. Widnieją na nich dzieci ze skrzydłami aniołków, które urzekają swoją delikatnością, niewinnością i spokojem. Proces twórczy właśnie dobiega końca i już wkrótce obrazy będzie można zobaczyć na wystawie w Bazylice Maryi Królowej Wszechświata w Orlando.

Nad „aniołkami” ks. Waldemar Maciąg z Orlando pracuje od 1.5 roku. Ma już gotowych 38 obrazów o wymiarach 60 cm na 90 cm. Fot. Archiwum ks. W. Maciąga

Nad „aniołkami” ks. Waldemar pracuje od 1.5 roku. Ma już gotowych 38 obrazów o wymiarach 60 cm na 90 cm. – To mieszana technika szkicu i rysunku, portretu oraz martwej natury, połączonego z formami cyfrowymi. Każdy z tych obrazów został stworzony inaczej – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” ksiądz-artysta.

Same dziecięce anioły są bieluteńkie lub złote. – Te kolory wyrażają dziecięcą czystość, nienaruszalność i ogromną wartość. Natomiast tło aniołów jest bardzo kolorowe, takie jakie powinno być życie dziecka oraz jego marzenia. Na niektórych obrazach aniołki dużym kontrastem odróżniają się od tła, a na innych wręcz z tym tłem się „mieszają” – tłumaczy autor obrazów.

Anioły artysta kreuje sam lub znajduje je w otoczeniu. – Gdy spaceruję albo jadę gdzieś samochodem i widzę dziecięcą figurę anioła, szkicuję go od razu, a później maluję według tego szkicu obraz i przenoszę na cyfrówkę – mówi ksiądz.

Do pracy nad obrazami zasiada w wolnym czasie. – Wszystko zależy od weny twórczej i pomysłu. Następnie tworzę obraz w swojej głowie i jeśli tak przemyślany projekt widzę oczami swojej wyobraźni, to zabieram się do pracy – mówi Father V., dla którego malarstwo jest jedną z wielu życiowych pasji.

Ks. Waldemar stworzył i zasłynął na Florydzie z kilku ciekawych projektów: Orlando Guitar Town (6-metrowa gitara wylicytowana w Universal Studio za 9,000 dolarów), This Rock Radio oraz Crown of Thorns – obraz, który ofiarował na aukcję pomocy dzieciom, a który został wylicytowany za 7,000 dolarów i bardzo zwrócił uwagę na jego twórczość. Jak dotychczas miał dwie indywidualne wystawy swoich obrazów na Florydzie. Pierwsza z 2008 roku nosiła tytuł „Sacred Iluminations”, czyli „Najświętsze iluminacje”, natomiast druga z 2011 roku „Sacred Face” – „Najświętsza twarz”.

Tym razem wystawa obrazów z aniołkami będzie nosić tytuł „Secret Wings”. – Można to przetłumaczyć jako najświętsze, nienaruszalne skrzydła – mówi proboszcz diecezji Orlando. Ta wystawa dedykowana jest matkom w ciąży, matkom, które poroniły, a także narodzonym i nienarodzonym dzieciom i ma charakter medytacyjno-terapeutyczny. Każdy z obrazów w stylu ks. Waldemara jest wzbogacony wierszem również jego autorstwa. Wiersze te mają pobudzić wyobraźnię odbiorcy. – W przypadku tej wystawy będą miały one szczególne znaczenie, ponieważ wiele osób może dostrzec w nich szczęście nienaruszalnego anioła w duszy dziecka – podkreśla artysta.

Wystawa swoje korzenie ma w mojej pracy duszpasterskiej i pastoralnej. Inspirację zaczerpnąłem ze spotkań z kobietami, które szukają duchowego wsparcia, spokoju, ratunku i pocieszenia, zwłaszcza jeśli chodzi o matki, które poroniły lub usunęły ciążę. Ta wystawa ma mieć również wymiar wsłuchania się w głos matki i dziecka. Ona będzie dla nich pięknym przeżyciem, natomiast dla tych, które poroniły lub dokonały aborcji, ma mieć wymiar uleczający, a może bardziej coś w sensie duchowego opatrunku przyłożonego do ciężko zaleczających się ran po tak traumatycznych przeżyciach – tłumaczy autor „aniołków”.

W ochronę nienarodzonych dzieci oraz pomoc matkom w stanie błogosławionym ks. Waldemar angażuje się już od dawna. W Orlando współpracuje m.in. z organizacją JMJ Pregnancy Center, która zajmuje się wspieraniem matek w ciąży, zwłaszcza tych, u których pojawia się myśl o aborcji. Dla samej organizacji Father V. stworzył logo – trzy serca, które znajdują się wewnątrz siebie. W swojej parafii organizuje zbiórki pieniędzy dla takich matek. – Rozdaję moim parafianom setki butelek do karmienia dzieci, żeby wypełnili je monetami. To bardzo wszystkich wzruszyło i ta akcja do dziś jest przez JMJ kontynuowana – opowiada polski ksiądz. Ponadto na coroczną galę JMJ duchowny przekazuje na licytację dwa swoje obrazy.

Wystawa „Sacred Wings” odbędzie się w Muzeum Bazyliki Królowej Wszechświata w Orlando. Dokładny termin jeszcze nie jest znany, ponieważ Bazylika jest obecnie w trakcie remontu. Wystawa może mieć swoją inaugurację w lecie lub na jesieni.

Arkadiusz Rogowski


Jeden z wierszy ks. Waldemara Maciąga

Powiedziano jej:
To jest tylko bezduszny płód.

Mój głos był ignorowany
Bicie mojego serca zagłuszane,
Moje malutkie ciało rozszarpane.
Wszystko stało się zanim zacząłem oddychać.
Wszelkie szanse na życie odebrane.

W raju przywitano mnie z otwartymi ramionami.
Swoimi łzami anioły obmyły mnie z bólu.

Potem wyrosły mi skrzydła
I nie mogłem się doczekać kiedy pierwszy raz polecę
By zobaczyć twarz mojej mamy
I jeszcze raz usłyszeć jej głos gdy śpiewa.

Nie uciekaj, nie bój się myśleć o mnie mamusiu
Te skrzydła, które otrzymałem wyniosą nas ponad wszystko.
Kiedy zapłaczesz,
Kiedy przed sobą się przyznasz,
Kiedy sobie wybaczysz
Kiedy odnajdziesz spokój
Wtedy ponownie się zbliżymy
Tak blisko jak policzek do policzka.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -