sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutZofia Więciorkowska Królową Sportu!

Zofia Więciorkowska Królową Sportu!

– To były bardzo miłe chwile, które będę chętnie wspominała – mówi o swoim udziale w marcowych Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce Masters w Toruniu Zofia Więciorkowska. Polska sportsmenka ze Stratford w Connecticut zdobyła na nich swój 33.(!) medal i została odznaczona Super Laurem Królowej Sportu Masters.

Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacław Krankowski podkreślił, że pani Zofia cały czas reprezentuje Polskę. Fot. Zofia Więciorkowska Fan Club

W Toruniu pani Zofia postanowiła wystartować nie na swoich koronnych dystansach na 800 i 1,500 metrów, lecz w biegach przełajowych. Pobiegła w drużynie z Krystyną Kutą i Krystyną Pieczulis w kategorii W50 (50-54 lata). Zawodniczki pokonywały cztery 2-kilometrowe pętle po piaszczystym i górzystym terenie, a końcowy wynik stanowił ich skumulowany czas. Polki osiągnęły czas 1 godz. 54 min. i 54 sekund, wygrywając brązowy medal o 24 sekundy z Niemkami. Wygrały Angielki (1:45”21) przed Hiszpankami (1:47:19).

Muszę przyznać, że ten cross był bardzo ciężki. Ale byłyśmy zadowolone, że udało nam się wywalczyć brązowy medal. Miałyśmy bardzo małe szanse na medal, ponieważ nie udało nam się skompletować drużyny w mojej kategorii wiekowej 55-59 i musiałyśmy wystartować w kategorii młodszej 50-54. W rywalizacji z młodszymi zawodniczkami szanse były mniejsze, ale udało się – cieszy się Zofia Więciorkowska.

W drużynie z Krystyną Kutą i Krystyną Pieczulis Zofia Więciorkowska zdobyła brązowy medal w biegach przełajowych. Fot. Zofia Więciorkowska Fan Club

W dotychczasowych startach w mistrzostwach świata i Europy pani Zofia zdobyła już łącznie 33 medale: 18 złotych, 9 srebrnych i 6 brązowych. Ponadto ma największą ilość rekordów Polski (42) na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych ze wszystkich Polek na świecie. Krótko mówiąc, jest najlepszą polską zawodniczką wśród seniorów, za co w Toruniu została odznaczona Super Laurem Królowej Sportu Masters. Jak podkreślił Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacław Krankowski, pomimo tego, że sportsmenka od lat mieszka w USA, cały czas reprezentuje Polskę.

Tę karierę rozpoczęłam w wieku 43 lat na mistrzostwach Europy w Poznaniu. Mogłam to robić już wcześniej, po ukończeniu 35 lat, ale wtedy nie byłam tym zainteresowana, ponieważ  startowałam w biegach ulicznych i maratonach – tłumaczy multimedalistka.

W swoim pierwszym starcie w kategorii masters w 2006 na mistrzostwach Europy w Poznaniu zdobyła trzy złote medale w kategorii 40-44: w biegach na 800 m (2:17:01), na 1,500 m (4:41:86) oraz na 2,000 m z przeszkodami (7:25:15). 14 i 28 lutego 2008 roku w hali „New Balance Armory Track” w Nowym Jorku ustanowiła dwa halowe rekordy świata i Europy w kategorii 45-49 na 800 m (2:16:30) oraz na 1,500 m (4:40:40). Ten pierwszy wynik wciąż jest aktualnym rekordem Europy w hali w kategorii 45-49.

Zofia Więciorkowska nie zamierza jednak spocząć na laurach. – Jeśli zdrowie pozwoli, będę nadal startować. Biegam już 45 lat, poczynając od 60 metrów do maratonu, więc mój organizm jest już w pewnym stopniu wyczerpany. Ale myślę, że na pewno jeszcze wystartuję w tego typu zawodach. Być może będą to mistrzostwa Europy w Wenecji we wrześniu tego roku. To nie jest takie proste, jak się ma rodzinę i dużo obowiązków na głowie. Trzeba to wszystko umieć pogodzić w odpowiedni sposób – podkreśla świeżo upieczona Królowa Sportu z Connecticut.