sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutBankiet z okazji 25-lecia polskiej restauracji Baltic w Berlin

Bankiet z okazji 25-lecia polskiej restauracji Baltic w Berlin

Restauracja Baltic w Berlin to miejsce wyjątkowe, zarówno ze względu na wyróżniający się wygląd budynku, w którym mieści się lokal, jak i na jego historię, która jest opowieścią o spełnionych marzeniach i o tym, że dzięki ciężkiej pracy, pasji i pomocy innych osób można osiągnąć swój cel. 15 października podczas uroczystego bankietu świętowano 25-lecie restauracji Baltic w Berlin.

Spełnione marzenie

Zofia Karwowska po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych zafascynowała się bogatą i zróżnicowaną oferta kulinarną dostępną w lokalach gastronomicznych. Marzyła o własnej restauracji, serwującej polską kuchnię. 25 lat temu postanowiła to marzenie spełnić. Właścicielom zależało, żeby nazwa kojarzyła się nie tylko Polakom, ale też Amerykanom, z Polską i z Europą. I tak, pierwotnie w Kensington, powstała restauracja Baltic. Po kilkunastu latach funkcjonowania i rosnącej popularności lokalu przyszedł czas na kolejny krok – państwo Karwowscy postanowili znaleźć dla swej restauracji większe i unikatowe miejsce, a będąc precyzyjnym – postanowili takie miejsce wybudować.

Władze miasta Berlin zatwierdziły projekt budowy budynku, który swym stylem architektonicznym miał nawiązywać do tradycyjnych polskich dworków. Inspiracją był dwór w Bęćkowie na Podlasiu, wybudowany w latach 1751-1760 przez Pawła Karwowskiego, podkomorzego bielskiego i posła na sejm w latach 1744 i 1752. Budowa trwała 3 lata i udało się spełnić oczekiwania, czyli połączyć klimat i wygląd staropolskiego dworku z nowoczesnymi udogodnieniami, jakich wymagała restauracja. Podczas jubileuszowego bankietu Zofia Karwowska z rozrzewnieniem wspominała lata budowy i to, jak wiele osób podało pomocną dłoń, dzięki czemu mogła wraz z mężem zrealizować marzenie. Projektantem i wykonawcą przepięknej stolarki w całym budynku był Henryk Bogucki, właściciel KitchenMax. Natomiast freski ze spoglądającym na gości w barze szlachcicem Zagłobą oraz barokowym, romantycznym widokiem na scenie i przepięknymi motywami na suficie stworzył nieżyjący już artysta malarz Emil Kabiesz. Dziś wnętrze restauracji już od progu wita elegancją i charakterem, a każde przyjęcie ma oryginalny i niepowtarzalny styl.

Jubileuszowy bankiet

Niepowtarzalny klimat miał też jubileuszowy bankiet, w którego programie znalazł się wyjątkowy spektakl, przygotowany specjalnie dla właścicieli oraz sympatyków restauracji Baltic przez Teatr Wyobraźni Novum. Warto podkreślić, że gdy teatr stracił kilka lat temu swoje dotychczasowe miejsce prób w Polskim Domu Narodowym w Hartford, to właśnie restauracja Baltic przyjęła artystów pod swój gościnny dach, oferując im miejsce na próby. Za scenariusz i reżyserię spektaklu odpowiedzialna była Dorota Kościuk-Borkowski. Komedia teatralna pt. „Afera w Restauracji”, czyli nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, zawierała sceny i dialogi nawiązujące do prawdziwych sytuacji i wzbudziła salwy śmiechu obecnych na bankiecie gości oraz nagrodzona została burzą oklasków.

Po spektaklu na scenie pojawili się właściciele restauracji: Zofia i Antoni Karwowscy otoczeni rodziną. Był to bardzo wzruszający widok, przypominający o tym, jak wielkim wsparciem i siłą jest rodzina. Pani Zofia podziękowała wszystkim, na których pomoc i wsparcie mogła liczyć przez te wszystkie lata i wyraziła nadzieję, że jeszcze długo będzie miała możliwość witać kolejnych gości w progach swej restauracji i częstować ich daniami kuchni polskiej w najlepszych wydaniu – choć trzeba zauważyć, że przy okazji różnych uroczystości i wydarzeń restauracja Baltic serwuje też wyśmienite dania z innych kuchni świata.

Po krótkim przemówieniu został wzniesiony toast, ks. Edmund Karwowski udzielił błogosławieństwa, a goście zasiedli do znakomitego obiadu. Po posiłku przyszedł czas na zabawę w rytm znanych przebojów w wykonaniu Divine Trio oraz granych przez DJ Victorię. Nad całością zabawy czuwał wodzirej Andy.

Relacja: DKB
opr. WEM
Fot. facebook.com – Teatr Wyobraźni Novum/Piotr Krajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -