Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński 18 października odwiedził Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA.

Bp Turzyński do Amerykańskiej Częstochowy przyjechał w towarzystwie ks. Pawła Gogacza. Wypełniając swoją misję, bp Piotr odwiedza różne zakątki świata i swoim świadectwem oraz obecnością wspiera i umacnia Polaków, zachęcając, by trwali w wierze swoich ojców i dawali świadectwo życia chrześcijańskiego.
Czcigodnych gości do sanktuarium przywiózł ks. Ireneusz Pieszchała, proboszcz parafii św. Teresy w Linden, NJ. Tego samego dnia do Amerykańskiej Częstochowy przybył też misjonarz z odległej Alaski – ks. Michał Ulaski. Ks. Ulaski pochodzi z parafii św. Wacława w Radomiu, a od grudnia 2021 r. posługuje w misyjnej diecezji Fairbanks na Alasce, gdzie ma pod opieką duszpasterską siedem parafii na rozległym terenie. Swoje relacje z posługi kapłańskiej w tej mroźnej krainie udostępnia na prowadzonym przez siebie kanale na YouTube: „Father Ulaski z Alaski”.
Przybyłych pielgrzymów po sanktuarium i salach muzealnych oprowadził o. Jan Michalak, pochodzący z Pionek w diecezji radomskiej. Bp Turzyński jest biskupem pomocniczym tej diecezji i z radością spotkał się z kapłanami wywodzącymi się rodem z jego diecezji. Podczas wspólnego obiadu, w którym wzięli udział kapłani diecezjalni i zakonnicy paulińscy posługujący obecnie w Ameryce, nie zabrakło wymiany doświadczeń duszpasterskich. Spotkaniu w Duchowej Stolicy Polonii przewodził m. in. św. Łukasz Ewangelista, który jest patronem parafii w Drzewicy, znajdującej się w diecezji radomskiej, skąd pochodzi piszący te słowa.
Klasztor w Doylestown jest domem macierzystym Zakonu Paulinów w Stanach Zjednoczonych, mieszka w nim i posługuje największa wspólnota paulinów w USA. Podobnie jak Jasna Góra w Polsce, Amerykańska Częstochowa jest sanktuarium poświęconym Najświętszej Maryi Pannie. Jest ona obecna w kopii Ikony Jasnogórskiej. Od momentu powstania w 1955 r. sanktuarium w Doylestown jest miejscem pielgrzymkowym nie tylko społeczności polsko-amerykańskiej, ale także pielgrzymów różnych narodowości.
o. Michał Czyżewski, opr. WEM