sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaWizyta biskupa Piotra Turzyńskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Wizyta biskupa Piotra Turzyńskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński 18 października odwiedził Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA.

Od prawej stoją kapłani z diecezji radomskiej: o. Michał Czyżewski, ks. Ireneusz Pieszchała, o. Jan Michalak, bp Piotr Turzyński, o. Jan Kolmaga, ks. Paweł Gogacz oraz ks. Michał Ulaski. Fot. O. M. Czyżewski

Bp Turzyński do Amerykańskiej Częstochowy przyjechał w towarzystwie ks. Pawła Gogacza. Wypełniając swoją misję, bp Piotr odwiedza różne zakątki świata i swoim świadectwem oraz obecnością wspiera i umacnia Polaków, zachęcając, by trwali w wierze swoich ojców i dawali świadectwo życia chrześcijańskiego.

Czcigodnych gości do sanktuarium przywiózł ks. Ireneusz Pieszchała, proboszcz parafii św. Teresy w Linden, NJ. Tego samego dnia do Amerykańskiej Częstochowy przybył też misjonarz z odległej Alaski – ks. Michał Ulaski. Ks. Ulaski pochodzi z parafii św. Wacława w Radomiu, a od grudnia 2021 r. posługuje w misyjnej diecezji Fairbanks na Alasce, gdzie ma pod opieką duszpasterską siedem parafii na rozległym terenie. Swoje relacje z posługi kapłańskiej w tej mroźnej krainie udostępnia na prowadzonym przez siebie kanale na YouTube: „Father Ulaski z Alaski”.

Przybyłych pielgrzymów po sanktuarium i salach muzealnych oprowadził o. Jan Michalak, pochodzący z Pionek w diecezji radomskiej. Bp Turzyński jest biskupem pomocniczym tej diecezji i z radością spotkał się z kapłanami wywodzącymi się rodem z jego diecezji. Podczas wspólnego obiadu, w którym wzięli udział kapłani diecezjalni i zakonnicy paulińscy posługujący obecnie w Ameryce, nie zabrakło wymiany doświadczeń duszpasterskich. Spotkaniu w Duchowej Stolicy Polonii przewodził m. in. św. Łukasz Ewangelista, który jest patronem parafii w Drzewicy, znajdującej się w diecezji radomskiej, skąd pochodzi piszący te słowa.

Klasztor w Doylestown jest domem macierzystym Zakonu Paulinów w Stanach Zjednoczonych, mieszka w nim i posługuje największa wspólnota paulinów w USA. Podobnie jak Jasna Góra w Polsce, Amerykańska Częstochowa jest sanktuarium poświęconym Najświętszej Maryi Pannie. Jest ona obecna w kopii Ikony Jasnogórskiej. Od momentu powstania w 1955 r. sanktuarium w Doylestown jest miejscem pielgrzymkowym nie tylko społeczności polsko-amerykańskiej, ale także pielgrzymów różnych narodowości.

o. Michał Czyżewski, opr. WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -