piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkTargi Polskich Uczelni w Nowym Jorku

Targi Polskich Uczelni w Nowym Jorku

W dniach 22 i 23 października w siedzibie konsulatu generalnego RP w Nowym Jorku odbyły się Targi Polskich Uczelni. Spotkanie przedstawicieli uczelni znad Wisły z młodzieżą polonijną uznać można za sukces, również frekwencyjny, gdyż targi odwiedziło kilkaset osób.

Iwona Drag Korga, wicekonsul Stanisła Starnawski, Aneta Matyszczak, prof. dr hab. Małgorzata Podolak – Komitet Polityki Naukowej, Łukasz Gazur – Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, dr Mariuch Wicha – Komitet Polityki Naukowej

Bogata oferta

W trakcie targów można było zapoznać się z ofertą edukacyjną uniwersytetów oraz uczelniach medycznych w Polsce. Te ostatnie cieszyły się szczególnym zainteresowaniem, gdyż pytania o możliwości studiowania w Polsce medycyny pojawiały się najczęściej. Na kolejnym miejscu, jeśli chodzi o liczbę zapytań, były informatyka i nowoczesne technologie.

Polskie uczelnie – czyli Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Collegium Civitas, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – przygotowały pełną informację na temat oferowanych kierunków i stypendiów. Kandydaci na studia mogli dowiedzieć się m.in., jakie dokumenty są wymagane przy składaniu aplikacji, jakie są warunki studiowania na kampusie i jakie stypendia oferują poszczególne uczelnie.

Bardzo nas cieszy, że najlepsze polskie uczelnie zechciały wziąć udział w tym spotkaniu i przedstawić polskiej młodzieży w Stanach Zjednoczonych swoją ofertę – powiedział podczas otwarcia wydarzenia wicekonsul RP Stanisław Starnawski. – Wierzymy, że dzięki temu możemy pokazywać, jak wysoki poziom prezentuje polska nauka i szkolnictwo wyższe, ale także to, że Polska to kraj dużych możliwości – dodał.

Prorektor prof. Paweł Włodarski oraz prodziekan dr hab. Jacek Sieńko udzielają informacji o studiach na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

Wspólna inicjatywa

W targach uczestniczyli m.in. prorektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Sławomir Żółtek, prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Paweł Włodarski oraz prodziekan ds. studenckich English Division Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. n. med. Jacek Sieńko. W polskiej delegacji znaleźli się także przedstawiciele Komitetu Polityki Naukowej przy Ministerstwie Edukacji i Nauki: dr hab. Małgorzata Podolak, prof. UMCS oraz dr Mariusz Wicha.

Organizacja Targów Polskich Uczelni w Nowym Jorku to efekt współpracy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) z Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku oraz Centralą Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce.

Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej zależy na tym, by pokazywać młodzieży z całego świata wartość polskich uczelni oraz fakt, że dziś są one doceniane w międzynarodowym środowisku naukowym i akademickim – powiedział Łukasz Gazur, kierownik zespołu komunikacji NAWA. – Na nowojorskim spotkaniu chcemy połączyć młodzież o polskich korzeniach z polskimi uniwersytetami i szkołami wyższymi. Możemy w ten sposób kształtować w tych młodych ludziach nie tylko pęd do wiedzy, ale także polskie wartości, narodową tożsamość czy chęć zgłębiania historii naszego kraju, ale także postawy otwartości na świat. Dzięki temu wszystkiemu młodzi ludzie stają się realnymi ambasadorami Polski – podkreślił.

W garniturze z krawatem – prof. Sławomir Żółtek – prorektor Uniwersytetu Warszawskiego

Liczne korzyści

Argumentów za studiowaniem w Polsce, jak podkreślano przy okazji spotkania, jest sporo. Studia w języku polskim na uczelniach publicznych są bezpłatne. W przypadku wybrania kierunku wykładanego w języku angielskim studia są co prawda płatne, ale ceny są atrakcyjne – zwłaszcza w porównaniu do cen za studia w USA. Koszty utrzymania w Polsce są nadal dużo niższe, a dyplomy uczelni z Polski – jako kraju członkowskiego Unii Europejskiej – są obecnie wysoko cenione w innych krajach i to nie tylko na Starym Kontynencie. Atutem studiów w kraju nad Wisłą jest możliwość aplikowania do udziału w europejskim programie Erasmus+. Większość uczelni ma podpisane umowy wymiany międzynarodowej, które pozwalają na zdobycie stypendium oraz wyjazd do innego kraju. Jeden semestr lub cały rok zajęć na uczelniach w Madrycie, Rzymie, Paryżu, Lizbonie albo Barcelonie to wyjątkowa okazja nie tylko do zdobycia wiedzy, ale także poznania różnorodności kontynentu europejskiego, zdobycia doświadczenia międzynarodowego oraz poznania nowych przyjaciół z całego świata. Dodatkową zachętą do wybrania polskich uczelni wyższych mogą być stypendia Programu dla Polonii im. Generała Władysława Andersa, które przyznaje Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Możliwość starania się o udział w tym programie promowano na stoisku NAWA na targach. Stypendium Anders NAWA umożliwia młodzieży polskiego pochodzenia kształcenie na polskich uczelniach w języku polskim.

Ewelina i Artur Niedbala oraz ich 16-letni syn Mitchell Niedbala spędzili kilkadziesiąt minut przy stoisku Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Studiuj w Polsce!

Spotkanie przedstawicieli polskich uczelni z młodzieżą polonijną w Nowym Jorku cieszyło się dużą popularnością. Nie tylko klasy polskich szkół, ale wręcz całe rodziny przychodziły poznać możliwości kształcenia się za oceanem. Jedną z nich byli Ewelina i Artur Niedbala oraz ich 16-letni syn Mitchell Niedbala, którzy przyjechali aż ze Stroudsburg w Pensylwanii. Rodzina spędziła kilkadziesiąt minut przy stoisku Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Syn jest zainteresowany studiami medycznymi w Polsce – powiedziała nam Ewelina Niedbala. – Wcześniej zrobiliśmy rozpoznanie i zdecydowanie nastawiamy się na studia w Warszawie. To dopiero za dwa lata, ale ważne, aby wszystkiego dowiedzieć się odpowiednio wcześniej. Dzisiaj uzyskaliśmy odpowiedzi na wszystkie nasze pytania, a nawet znacznie więcej. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Takie targi, gdzie można osobiście przyjść, porozmawiać, zapytać się są znacznie lepsze niż szukanie samemu odpowiedzi w internecie – dodała.

Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -