czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNew JerseyBal Stypendysty w nowej odsłonie

Bal Stypendysty w nowej odsłonie

Po kilkuletniej przerwie Bal Stypendysty tradycyjnie organizowany przez Organizację Studentów Polskich (OSP) ponownie odbył się w sobotę 15 stycznia, w sali bankietowej Il Villagio w Carlstadt w New Jersey jako Bal Młodzieży pod egidą Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży. W balu wzięło udział około 210 osób, a oprócz młodzieży i studentów gościli na nim również przedstawiciele licznych organizacji polonijnych oraz instytucji.

W balu wzięło udział ponad 200 osób, co potwierdziło chęć młodzieży polskiego pochodzenia do integrowania się i angażowania w życie polonijne. Fot. Wojciech Maślanka/Nowy Dziennik

Wśród zaproszonych gości znaleźli się wicekonsul RP w Nowym Jorku Stanisław Starnawski, prezes Centrum Polsko- Słowiańskiego Marian Żak oraz skarbnik PSC Zbigniew Solarz, prezes Pulaski Association of Business & Professional Men Grzegorz Fryc oraz pięściarz wagi ciężkiej Adam Kownacki.

Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia był film „The Great Gatsby” i lata dwudzieste XX wieku. Uczestnicy mogli liczyć na dobrą zabawę, uroczystą kolację, a także loterię z atrakcyjnymi nagrodami, w tym sprzętem elektronicznym i biletem lotniczym do Polski ufundowanym przez PLL LOT. Oficjalnym sponsorem balu była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

Bartosz Szymański, Jakub Staniewski, Natalia Turkiewicz i Grzegorz Fryc. Fot. Wojciech Maślanka/Nowy Dziennik

W pierwszej kolejności odbyła się część oficjalna balu prowadzona w języku polskim przez Bartka Szymańskiego, wiceprezesa ds. administracyjnych, oraz w języku angielskim przez Natalię Turkiewicz, wiceprezesa ds. społecznych Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Po odśpiewaniu hymnów narodowych Polski i USA przez Julię Skubisz prowadzący zaznaczyli, iż Bal Młodzieży 2022 jest kontynuacją Balu Stypendysty, który po raz ostatni odbył się w 2018 roku, nawiązując przy okazji do 30. rocznicy założenia Organizacji Studentów Polskich. Zwracając się do uczestników balu Jakub Staniewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży, opowiedział o działalności organizacji. – Zależy nam na tym, żebyście wy, jako młoda Polonia, byli nie tylko godnymi przedstawicielami Polski za granicą, ale żebyście również mieli szansę rozwijać swoje talenty tutaj, za granicą – powiedział. Wicekonsul Stanisław Starnawski odczytał list przesłany z okazji balu przez Adama Kwiatkowskiego, sekretarza stanu w Kancelarii prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Tematem balu były lata 20. poprzedniego wieku. Fot. Wojciech Maślanka/Nowy Dziennik

Głos zabrał również Grzegorz Fryc, prezes Pulaski Association of Business and Professional Men, który przybliżył działalność jego organizacji zrzeszającej polonijnych biznesmenów, zachęcając do udziału w konkursie stypendialnym. W swoim przemówieniu podziękował również za wsparcie akcji #PolishAmericanVote przez Polskie Stowarzyszenie Młodzieży poprzez organizowanie wolontariuszy. – To najlepiej pokazuje, że jesteście poważni i gotowi do działania oraz że chcecie poświęcać swoją energię dla Polski i dobrobytu Polonii – powiedział Grzegorz Fryc.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży Jakub Staniewski wręczył wyróżnienia wolontariuszom, którzy na co dzień przyczyniają się do aktywnej działalności organizacji. Członkostwo honorowe otrzymał bokser Adam Kownacki.

Impreza odbyła się w sali bankietowej Il Villagio w Carlstadt w New Jersey. Fot. Wojciech Maślanka/Nowy Dziennik

Bardzo cieszymy się ze wsparcia ze strony licznych organizacji polonijnych i rządowych, gdyż bez tego nasze działania w ogóle nie miałyby miejsca. Młodzież jest w pewnym stopniu ograniczona w ramach tego, co może sama zrobić, mimo że ma ogromne pokłady drzemiącej w niej energii, pomysłów i inicjatyw. Ale jednak przy wsparciu i sponsoringu różnych organizacji i instytucji może je realizować – skomentował współpracę z licznymi organizacjami oraz instytucjami Jakub Staniewski dodając, iż w ramach takiej właśnie współpracy młodzież może zasilić szeregi licznych instytucji polonijnych.

Po części oficjalnej uczestnicy balu nie opuszczali parkietu. Fot. Wojciech Maślanka/Nowy Dziennik

Tematem balu były lata 20. XX wieku w nawiązaniu do sytuacji, jaka miała miejsce sto lat temu. – Podczas naszych spotkań i dyskusji doszliśmy do wniosku, że lata 20. są najlepszym i najbardziej odpowiednim tematem, gdyż jesteśmy – miejmy nadzieję – przy końcu pandemii, która nas dotknęła dwa lata temu. Właśnie lata 20. ubiegłego wieku charakteryzowały się wielkim imprezowaniem, ponieważ wtedy dobiegła końca epidemia związana z grypą hiszpanką. Myślę, że obecnie przeżywamy podobną sytuację, jaka była sto lat temu i dlatego chcielibyśmy w podobny sposób pożegnać pandemię – wyjaśnił Jakub Staniewski.

Na zakończenie Balu Młodzieży uczestnicy mieli możliwość udziału w loterii z atrakcyjnymi nagrodami, w tym sprzęt elektroniczny Apple oraz dwa bilety lotnicze do Polski ufundowane przez sponsora balu – Polskie Linie Lotnicze LOT.

Jakub Staniewski podziękował przedstawicielom obecnych na balu organizacji za chęć współpracy i wspierania polonijnej młodzieży. Fot. Wojciech Maślanka/Nowy Dziennik

Zwany czasami Balem Studenta, Bal Stypendysty stanowił stałą pozycję w kalendarzu Polonii od 1991 roku, organizowany dorocznie przez ponad 18 lat. Gospodarzem Balu Stypendysty była Organizacja Studentów Polskich, która aktywnie działała w Polonii na rzecz studentów od 1991 roku. W 2014 roku Organizacja Studentów Polskich zawiesiła swoją aktywność, a jej ostatnim prezesem była Monika Dziewa. Po niemal siedmiu latach nieaktywności, Organizacja Studentów Polskich połączyła siły z nowo powołanym Polskim Stowarzyszeniem Młodzieży (PSM), w 2021 roku nominując założyciela PSM Jakuba Staniewskiego na kolejnego jej prezesa.

Atmosferę balu uświetniły stroje, jakie kojarzą się z kwitnącym życiem towarzyskim w latach 20. XX w. Fot. Wojciech Maślanka/Nowy Dziennik

Zważywszy na owe połączenie sił, zarząd Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży postanowił na szybkie wkomponowanie inicjatyw OSP do kalendarza wydarzeń młodzieży w tym też inicjatywę organizowania Balu Stypendysty. Polskie Stowarzyszenie Młodzieży oficjalnie kontynuuje dziedzictwo Organizacji Studentów Polskich jako jej spadkobierca, a dzięki połączeniu sił dwóch organizacji 30-letnie dziedzictwo Organizacji Studentów Polskich ma szansę na przetrwanie. Bal Młodzieży jest kontynuacją tradycji rozpoczętej właśnie przez Organizację Studentów Polskich.

W 2020 roku Polskie Stowarzyszenie Młodzieży zorganizowało również Konferencję Polskich Klubów Uniwersyteckich, podczas której uznano organizację jako oficjalne zrzeszenie ponad 30 polonijnych klubów studenckich funkcjonujących w USA i Kanadzie.

Anna Bąk

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -