poniedziałek, 2 sierpnia, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaAnna Maria Anders ambasadorem RP w Rzymie?

Anna Maria Anders ambasadorem RP w Rzymie?

W połowie marca br. w polskich mediach pojawiła się informacja, że senator Anna Maria Anders może zostać nowym ambasadorem RP we Włoszech. Od października 2018 r. to stanowisko pozostaje nieobsadzone po dymisji, jaką złożył Konrad Głębocki. Według Wirtualnej Polski, poprzez nominację Anders, rząd Prawa i Sprawiedliwości „chce umocnić sojusz z prawicowym rządem w Rzymie”.

Pod koniec lutego senator Anna Maria Anders spotkała się m.in. z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim. Fot. facebook.com/annamaria.costa.334

Urodzona w 1950 roku Anna Maria Anders Costa to córka legendarnego generała Władysława Andersa. Obecnie, poza stanowiskiem senatora, jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnikiem prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego. Dzięki temu może często spotykać się z Polonią na całym świecie.

Nominacja Anny Marii Anders na stanowisko ambasadora RP w Rzymie nie jest jeszcze potwierdzona. W lutym senator odbyła kilkudniową wizytę we Włoszech, gdzie spotkała się między innymi z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim i wiceministrem spraw zagranicznych Guilelmem Picchi. Oficjalnie rozmowy te dotyczyły przyszłej współpracy i o nadchodzących wyborach europarlamentarnych.

W Mediolanie Anna Maria Anders wizytowała polską szkołę oraz siedzibę firmy Leonardo, która produkuje helikoptery. Spotkała się też z nowym napastnikiem AC Milan Krzysztofem Piątkiem. 

Z kolei 2 marca br. w Krakowie senator przyjmowała oficjalną delegację włoską z opatem klasztoru Monte Cassino Donatem Oligarlim. „Ciekawe i przemiłe spotkania z burmistrzami i obywatelami miasteczek Cassino, Nocia i Subico – Ziemia św. Benedetta, patrona Europy” – napisała na facebooku Anna Maria Anders. Dzień później senator towarzyszyła delegacji włoskiej podczas wizyty w byłym obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Ta ostatnia aktywność Anny Marii Anders może sugerować, że senator przygotowuje się do funkcji ambasadora we Włoszech. W takim przypadku musiałaby złożyć mandat senatorski. Jej kontrkandydatem może być Marcin Przydacz – od 2015 roku zastępca dyrektora Biura Spraw Zagranicznych w Kancelarii Prezydenta RP, którego według Wirtualnej Polski, popiera prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

opr. bo

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -