sobota, 31 lipca, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaAndrzej Duda złożył Amerykanom życzenia z okazji Dnia Niepodległości

Andrzej Duda złożył Amerykanom życzenia z okazji Dnia Niepodległości

Licząc na kontynuację bliskich kontaktów dwustronnych między państwami, proszę przyjąć najlepsze życzenia sukcesów i wszelkiej pomyślności dla Pana, Pana Rodziny i całego Narodu Amerykańskiego – napisał w liście do prezydenta USA Joe Bidena z okazji Dnia Niepodległości prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych oraz awansów generalskich funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 7 maja. Fot. Andrzej Lange/PAP

List Dudy skierowany do prezydenta USA opublikowano na stronach Kancelarii Prezydenta w niedzielę – 4 lipca Amerykanie obchodzą święto narodowe Dzień Niepodległości.

„Szanowny Panie Prezydencie z okazji Święta Narodowego Stanów Zjednoczonych Ameryki – Dnia Niepodległości – w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym składam na Pańskie ręce najlepsze życzenia pomyślności i zdrowia w tym szczególnym czasie oraz najserdeczniejsze gratulacje dla całego Narodu Amerykańskiego” – napisał w liście Duda.

Podkreślił, że Polskę i Stany Zjednoczone „oprócz tradycyjnych i wielowiekowych więzów przyjaźni łączą wspólnie podzielane wartości, strategiczne partnerstwo, zobowiązania sojusznicze oraz braterstwo broni”.

„Nie sposób również nie wspomnieć o wielu moich rodakach, którzy odnaleźli swój drugi dom w Stanach Zjednoczonych. Amerykańska Polonia, zaangażowana w życie polityczne po dwóch stronach Atlantyku, stanowi nierozerwalny łącznik pomiędzy naszymi państwami i Narodami” – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda ocenił też, że na przestrzeni ostatnich lat Polska i USA rozwijały przynoszącą „wymierne efekty” współpracę w wielu obszarach – wymienił m.in. „dwustronne relacje gospodarcze, modernizację Sił Zbrojnych RP, energetykę, w tym LNG i energię jądrową, a także na „forum Inicjatywy Trójmorza”.

„Dzisiaj, w obliczy światowej walki z pandemią COVID-19, a także wielu innych poważnych zagrożeń o naturze ekonomicznej i politycznej, chcę Pana zapewnić, że Polska, jako wiarygodny sojusznik, jest i będzie solidarnie współdziałać ze Stanami Zjednoczonymi na rzecz pokoju i dobrobytu tak naszych Ojczyzn, jak i całej przestrzeni transatlantyckiej i społeczności międzynarodowej. W tym kontekście duże znaczenie miało dla mnie nasze niedawne spotkanie podczas Szczytu NATO w Brukseli, które potwierdziło zbieżność naszych poglądów w zakresie bezpieczeństwa obszaru wschodniej flanki Sojuszu” – zapewnił prezydent Duda.

„Licząc na kontynuację bliskich kontaktów dwustronnych między naszymi państwami, proszę przyjąć, Panie Prezydencie, jeszcze raz najlepsze życzenia sukcesów i wszelkiej pomyślności dla Pana, Pana Rodziny i całego Narodu Amerykańskiego” – zakończył.

Krzysztof Kowalczyk/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -