niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaFlorydaAmerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami zaprasza na wykład ambasador Aldony Woś

Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami zaprasza na wykład ambasador Aldony Woś

Co łączy Warszawę i Tallinn? Niewątpliwie podobna historia, w szczególności związana z niemiecką i rosyjską okupacją, ale także współczesne tożsame cele m.in. w zakresie obronności i bezpieczeństwa czy też wspólnie podejmowane inicjatywy polityczne i gospodarcze.

Aldona Z. Woś. Fot. Archiwum AIPC

Zawiłości relacji polsko-estońskich i ich znaczenia dla całego regionu, w którym oba państwa są położone, przybliży ambasador Aldona Woś podczas wykładu pt. „Polish-Estonian Realations and Their Importance in Current Events”. Wykład odbędzie się w czwartek, 2 listopada, w Kislak Center na University of Miami, w ramach serii wykładów z cyklu programu Lady Blanki Rosenstiel na rzecz Dziedzictwa Polskiego (Lady Blanka Rosenstiel Endowed Program in Polish Heritage). Do udziału serdecznie zaprasza Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami.

Rejestracja na wykład: bit.ly/Rosenstiel_Nov02

opr. JS


Ambasador Aldona Z. Woś jest prezydentem The Institute of World Politics, gdzie pełni funkcję członka zarządu od ponad 15 lat. W 2004 roku została mianowana ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Republice Estońskiej. Podczas pełnienia tej funkcji skoncentrowała się na zdobywaniu docieraniu do młodej generacji przyszłych liderów estońskiej społeczności oraz zapobieganiu HIV i AIDS, co było bliskie jej sercu z uwagi na medyczne wykształcenie i zawód lekarki. Za swoją służbę ambasador Woś została uhonorowana Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej I Klasy przez prezydenta Estonii.

W 2012 roku ambasador Woś zasiadała w Radzie Zarządzającej Uniwersytetu Północnej Karoliny. Od 2013 do 2015 roku pełniła funkcję sekretarz Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Północnej Karoliny, nadzorując ponad 18,000 pracowników na terenie Północnej Karoliny oraz budżet o wartości prawie 20 miliardów dolarów. W 2017 roku prezydent Donald Trump mianował ją wiceprzewodniczącą Komisji Prezydenta ds. Stypendiów w Białym Domu. Ambasador Woś zasiada również w radach Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu, Rady Ambasadorów Amerykańskich oraz Uniwersytetu Północnej Karoliny w Wilmington, a także w Radzie Odwiedzających Szkołę Prawa Uniwersytetu Duke.

Ambasador Woś uzyskała stopień doktora medycyny na Warszawskiej Akademii Medycznej i odbyła staż oraz rezydenturę z medycyny wewnętrznej, w tym specjalizację z medycyny płucnej, w Nowym Jorku. Jej kariera jako lekarza obejmowała prywatną praktykę, medycynę korporacyjną, opiekę kliniczną, nauczanie oraz doradztwo dla szpitali i przemysłu prywatnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -