czwartek, 21 października, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaAmbasador USA w Polsce o zniesieniu wiz dla Polaków

Ambasador USA w Polsce o zniesieniu wiz dla Polaków

– Zamierzam doprowadzić do wprowadzenia programu bezwizowego dla Polaków zanim opuszczę kraj – powiedziała 21 marca w wywiadzie dla Polsat News ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Jej słowa na nowo obudziły nadzieje Polaków na upragnione zniesienie wiz. Donald Trump obiecał to amerykańskiej Polonii jeszcze jako kandydat na prezydenta USA.

– Jeśli nie w tym roku, to na pewno w roku 2020 – mówi o zniesieniu wiz dla Polaków ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Fot. Ambasada USA w Polsce

Prowadzący rozmowę dziennikarz Jan Mikruta zapytał ambasador USA w Polsce czy „program bezwizowy dla Polaków stanie się rzeczywistością” za jej kadencji w Warszawie? – Cóż, powiem to raz jeszcze. I wiem, że wychodzę przed szereg, ale zamierzam doprowadzić do tego przed opuszczeniem Polski. Bardziej bezpośrednia nie mogę już być – odpowiedziała Georgette Mosbacher.

Dziennikarz dopytywał, czy stanie się to jeszcze w tym roku? – Mam nadzieję, że w tym roku. Ale na pewno zanim wyjadę. Jeśli nie w tym roku, to na pewno w roku 2020 – odpowiedziała ambasador. Georgette Mosbacher zaapelowała również do Polaków, by pomogli jej przy tym zadaniu. – Chciałabym prosić wszystkich Polaków, by skorzystali z szansy otrzymania wizy i odwiedzenia Stanów Zjednoczonych, żebyśmy mogli osiągnąć ruch bezwizowy, obniżając wskaźnik odmowy przyznania wiz do koniecznych trzech procent. Pomóżcie mi w tym! Dziękuję. Musiałam wykorzystać okazję – powiedziała.

W grudniu ubiegłego roku, w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, ambasador Mosbacher stwierdziła, że z uwagi na dobre stosunki pomiędzy USA a Polską prezydent Trump traktuje sprawę wiz „priorytetowo”. – Wprowadzenie ruchu bezwizowego to kwestia prawna, którą zajmuje się amerykański Kongres. Te sprawy trzeba przeprowadzić zgodnie z prawem. Powołaliśmy zespoły zadaniowe, które mają się zająć tą sprawą, zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych, i monitorować postępy. Jestem za to osobiście odpowiedzialna – dodała.

opr. bo

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -