poniedziałek, 4 marca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaAmbasador Mosbacher złożyła rezygnację

Ambasador Mosbacher złożyła rezygnację

– Polska ma miejsce w moim sercu – powiedziała 25 grudnia 2020 roku ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, zapowiadając, że 20 stycznia – w dniu zaprzysiężenia na prezydenta Joe Bidena – opuści stanowisko ambasadora USA w Polsce. Funkcję tę sprawuje od 6 września 2018 roku.

Georgette Mosbacher rozpoczęła pracę na stanowisku Ambasadora USA w Polsce 6 września 2018 roku. Fot. pl.usembassy.gov

Jest to pewna dyplomatyczna tradycja. Jako ambasador jestem polityczną nominantką Donalda Trumpa, a nie zawodowym dyplomatą – tłumaczyła w rozmowie z Wirtualną Polską. – Takie są zasady obowiązujące ambasadorów nominowanych politycznie. Rezygnację należy złożyć do czasu zaprzysiężenia nowego prezydenta. Złożyłam ją więc z dniem 20 stycznia. To będzie mój ostatni dzień w roli ambasadora – dodała.

Za swój największy sukces w Polsce w roli ambasadora Mosbacher wymieniła zniesienie wiz. – Tym bardziej, że Polacy czekali na to tyle lat i było to tak spóźnione. Oprócz tego jednak zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce, podpisanie porozumienia o współpracy obronnej, dzięki czemu mogliśmy aktywować w Polsce Wysunięte Dowództwo naszego V Korpusu i wzmocnić wschodnią flankę NATO. Zdecydowanie również zacieśnienie współpracy w dziedzinie czystej energii i podpisanie umowy o rozwoju cywilnego programu energetyki nuklearnej, bo bez tego niemożliwe jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Polska była w tych kwestiach w czołówce. Ekscytujące było podpisanie porozumienia w sprawie technologii 5G. Polska pierwsza zrozumiała, jak ważne jest bezpieczeństwo tej sieci – powiedziała.

Zdaniem Georgette Mosbacher zmiana na stanowisku prezydenta USA nie wpłynie negatywnie na relacje polsko-amerykańskie. – Liczyłabym na to, by władze każdego kraju otwarcie wspierały prezydenta Stanów Zjednoczonych niezależnie od tego, kto nim jest. Nie spodziewam się żadnej zmiany. Prawdę mówiąc, większość tematów o których rozmawialiśmy – czy to wzmacnianie NATO, czysta energia, 5G, silne relacje handlowe – to wszystko są kwestie ponadpartyjne. Są one wyłączone ze sporu między Republikanami a Demokratami. To sprawy kluczowe. Nie spodziewam się więc zmian, bo są to sprawy ponadpartyjne i korzystne dla obu krajów – zapewniła.

opr. bo

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -