piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaAmbasador Brzezinski o relacjach z obecnym i przyszłym rządem w Polsce

Ambasador Brzezinski o relacjach z obecnym i przyszłym rządem w Polsce

USA współpracują z każdym rządem wybranym przez Polaków. Nawiązałem dobre relacje z poprzednim rządem i jestem pewien, że będę je miał także z nowym; jestem pewien, że nasze wartości się pokryją – powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski w RMF FM.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Fot. PAP/Paweł Supernak

W czwartek Brzezinski był gościem radia RMF FM, gdzie został zapytany m.in. o możliwe ocieplenie relacji Polski z administracją Unii Europejskiej po zmianie rządu. „Bardzo się cieszymy na ocieplenie relacji z Brukselą. Bardzo chcemy, by Polska miała normalne i intensywne relacje z Brukselą” – zadeklarował w odpowiedzi ambasador.

Dopytywany, jakie w jego ocenie te relacje są teraz, stwierdził, że „nie są silne, są słabe; nie są normalne”. „Powołanie Donalda Tuska na premiera daje strategiczną możliwość znormalizowania i wzmocnienia stosunków z Brukselą (…) Stosunki Polski z Brukselą znormalizują się od razu; stosunki Polski z Berlinem poprawią się od razu; to jest bardzo ważne dla stosunków z Ukrainą” – ocenił ambasador.

„Polska musi być jak najsilniejsza; to coś, co bardzo cieszy naszą administrację Joe Bidena, wierzymy, że to będzie wartością dodaną w tym trudnym czasie” – dodał dyplomata.

Brzezinski został również spytany, czy zmiana władzy w Polsce może wpłynąć na realizowane przez Polskę we współpracy USA projekty z obszaru energetyki jądrowej. „To bardzo ważna kwestia. Bezpieczeństwo energetyczne oznacza bezpieczeństwo narodowe. Wszyscy – nieważne, czy ze starego, czy nowego rządu – dostrzegają, jak ważne jest zapewnienie sobie stabilnego źródła energii” – powiedział.

Jak dodał, wszędzie w Polsce widział poparcie dla energetyki jądrowej. „To bardzo mądre z punktu widzenia Polaków, że chcą w to inwestować; my chcemy to wspierać” – powiedział.

Dyplomata został również zapytany o stanowisko USA dot. praworządności w Polsce. „Nasze stanowisko jest konsekwentne. Mówimy jasno o wartościach wyrażanych w misji dyplomatycznej: działaniach wojskowych, praworządności, nadrzędności prawa nad siłą, pewności prawa, wolności słowa i mediów, równości i prawach człowieka. Mocno to wyrażaliśmy w Polsce i wspieraliśmy grupy walczące o te wartości” – mówił Brzezinski, wskazując, że w czwartek spotkał się z przedstawicielami organizacji zajmujących się praworządnością, m.in. organizacją „Wolne Sądy”.

„Chcę z nimi rozmawiać i dowiedzieć się, jakie są ich oczekiwania wobec nowego rządu. Szukamy wszelkich sposób, by wspierać takie grupy” – dodał. Pytany, czy „wartości nowego rządu mogą być bliższe wartościom amerykańskim niż wartości odchodzącego rządu”, Brzezinski stwierdził, że „Donald Tusk jest dobrze znany i szanowany w Ameryce, jest byłym szefem Rady Europejskiej, i jego zasady i wartości są znane”. „Jestem pełen optymizmu, że wartości, który jako wasi partnerzy podzielamy, pokryją się z tymi, które podziela nowy rząd” – powiedział.

„USA współpracują z każdym rządem wybranym przez Polaków. Nawiązałem dobre relacje z poprzednim rządem, i jestem pewien, że będę je miał także z nowym”. Dopytywany, czy relacje USA z nowym rządem w Polsce mogą być bliższe Brzezinski zadeklarował, że „będziemy mieć tak dobre relacje z nowym rządem, jak mieliśmy z obecnym; to w naszym interesie, Polski i Ameryki”. „Nasze kraje nigdy nie zrobiły tyle wspólnie, co w 2023 roku” – powiedział ambasador.

Mikołaj Małecki/PAP

spot_img

1 KOMENTARZ

  1. To mniejsze zło Lepiej oni niż obrzydliwe Pisiory! Jarek tej klęski nie wytrzyma i w rezultacie wyślą go prosto do Tworek! Lewica do władzy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -