sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceAgnieszka Holland doceniona przez Fundację Kościuszkowską

Agnieszka Holland doceniona przez Fundację Kościuszkowską

Agnieszka Holland otrzymała tytuł Honorary Trustee przyznawany przez Fundację Kościuszkowską. To nie pierwsze wyróżnienie reżyserki o międzynarodowej sławie.

Na zdjęciu prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski z Agnieszką Holland podczas 85. balu Fundacji Kościuszkowskiej. Fot. Archiwum Fundacji Kościuszkowskiej

Agnieszka Holland od wielu lat wspiera Fundację Kościuszkowską. Reżyserka angażuje się w jej działania edukacyjne czy promowanie polskiej kultury. Holland jest też Honorowym Patronem zbliżającego się Festiwalu Polskich Filmów, organizowanego przez fundację w Waszyngtonie. W swoich filmach porusza tematy artystyczne, historyczne i ważne społecznie, pokazując je w wyjątkowy sposób, a jej charakterystyczny styl pozostawia niezatarte wrażenie na widzach, przyczyniając się do dialogu kulturalnego obejmującego cały świat.

– Filmy Agnieszki Holland zmuszają do myślenia. Często pokazuje życie słabszych i to niezależnie od tego, skąd pochodzą, jaki mają kolor skóry czy jaką wyznają religię. Jest takie powiedzenie, że dziennikarstwo ma na celu pocieszenie cierpiących. Sztuka Holland często staje w ich obronie – argumentuje przyznanie nagrody Alex Storożyński, przewodniczący Rady Powierniczej Fundacji Kościuszkowskiej.

Do jej najbardziej znanych filmów należą: „Europa, Europa” z 1990 roku, nagrodzony Złotym Globem dla najlepszego filmu obcojęzycznego. Agnieszka Holland otrzymała za niego także nominację do Oscara. Wśród amerykańskich produkcji Holland znalazły się: „Całkowite zaćmienie” (1995 r.), „Plac Waszyngtona” (1997 r.), „Trzeci cud” (1999 r.), „Julia wraca do domu” (2001 r.) i „Kopia mistrza” (2006 r.). Najbardziej jednak znana jest jej adaptacji powieści „Tajemniczy ogród”.

To nie pierwsze wyróżnienie reżyserki przez Fundację Kościuszkowską. W 2015 roku otrzymała w Waszyngtonie nagrodę „Pioneer Award”. W 2022 roku wyróżniono ją Medalem Uznania (Kościuszko Foundation Medal of Recognition).

Do tej pory tytuł Honorowego Członka Rady Powierniczej od Fundacji Kościuszkowskiej otrzymali m.in. reżyser i zdobywca Oscara Andrzej Wajda, laureaci Nagrody Nobla: prof. Ronald Hoffmann i prof. Frank Wilczek, prof. Norman Davies, prof. Maria Siemionow i artysta Rafał Olbiński.

Tytuł „Honorary Trustee”przyznano reżyserce w przededniu jej 75. urodzin, które obchodziła 28 listopada 2023 roku. Życzenia urodzinowe złożyli jej także członkowie Fundacji Kościuszkowskiej, podczas ogłoszenia informacji o nagrodzie. „Sto lat!” – napisano po polsku na stronie internetowej.

Agnieszka Holland nadal tworzy i reżyseruje filmy. Niedawno do kin wszedł jej wstrząsający film „Zielona granica” opowiadający o wydarzeniach na polsko-białoruskiej granicy. Otrzymał on wiele nagród, m.in. Festiwalu Filmowego w Wenecji czy watykańskiego festiwalu Tertio Millennio. Ale nie wszędzie został przyjęty pozytywnie.

KIN

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -