piątek, 4 października, 2024

Czas na jabłka

Niedawno, bo 28 września, obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka. Święto to ma na celu popularyzowanie zalet tego owocu, a jest ich wiele. Jabłka są idealnym uzupełnieniem naszej zdrowej diety i pomysłem na zdrową przekąskę. Średniej wielkości owoc dostarcza naszemu organizmowi 75 kcal, znajdziemy w nim witaminy A i C, przeciwutleniacze, potas, wapń i magnez i około 25 gramów węglowodanów, z czego około 4 g pochodzi z błonnika. To dlatego jabłka nie powodują szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi, a obecność błonnika powoduje uczucie sytości po jego zjedzeniu.

Jabłka są idealnym uzupełnieniem naszej zdrowej diety i pomysłem na zdrową przekąskę. Fot. Archiwum WEM

Jabłka to jedne z najbardziej popularnych i lubianych owoców. Różnorodność smaków, struktury i zastosowania kulinarnego tego owocu sprawia, że jest on obecny w wielu przepisach kulinarnych. Jabłko to także źródło wielu substancji cennych dla naszego zdrowia, sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, wspiera też układ odpornościowy, krwionośny i gastryczny. Jabłka usprawniają pracę jelit, wspierają proces oczyszczania przewodu pokarmowego z zalegających resztek. Jednym słowem: jabłka mają wiele cech prozdrowotnych.

Warto dodać, że jedzenie jabłek wywiera pozytywny wpływ na urodę, bowiem zawarte w nich substancje likwidują wolne rodniki, co zapobiega starzeniu się skóry. Jeśli sucha skóra twarzy potrzebuje nawilżenia, można wykorzystać ten najpopularniejszy owoc. Polecam maseczkę z jabłka – dzięki niej czuje się natychmiastową ulgę. Przygotowanie jest błyskawiczne. Wystarczy zetrzeć owoc i położyć papkę na twarz na około pół godziny. Skóra powinna wchłonąć jak najwięcej soku. Jabłkową maseczkę należy zmyć letnią, przegotowaną wodą.

Jest wiele rodzajów jabłek. Jednym ze sposobów na identyfikację jest rozróżnianie po kolorze. Błyszczące, ciemnoczerwone jabłka to często Red Delicious, podczas gdy również posiadające błyszczącą skórę, ale jasnozielone, to Granny Smith. Taki sam połysk, za to przy zabarwieniu żółtym, to zapewne Golden Delicious.

Odmiany jabłek można również poznać po grubości skórki. Te o bogatszej teksturze, trudniejsze do przegryzienia lub pokrojenia, nie nadają się do pieczenia i gotowania. Zastosowanie tych owoców rozróżnia się ponadto na podstawie ich wielkości: do gotowania nadają się większe, podczas gdy deserowe i przeznaczone do pieczenia są mniejsze. Znaczenie ma długość szypułki, na jej podstawie można rozpoznać gatunki jabłek. Granny Smith, Golden Delicious i większość popularnych odmian ma długie szypułki, ale np. Fuji posiada małą łodygę lub jej brak.

Sezon na jabłka trwa od lipca do października, ale jeśli są dobrze przechowywane można się nimi cieszyć przez cały rok. Najchętniej sięgamy po nie jesienią, dlatego potrawy często mają mocny aromat jesienny – pachną cynamonem, goździkami i karmelem.

Co można zrobić z jabłek?

Mus jabłkowy
Z jabłek można przygotować mus do ciast, deserów, owsianki czy nawet do zimowej herbaty! Dodatek laski wanilii sprawia, że mus jest bardzo aromatyczny.

Kompot jabłkowy
Jabłka, woda, cytryna, goździki, skórka pomarańczowa, imbir i odrobina cukru. Tylko tyle potrzeba do przygotowania pysznego kompotu jabłkowego, który będzie stanowić świetny dodatek do obiadu czy innego posiłku.

Pieczone jabłko w waniliowym kremie
Upieczone jabłka z dodatkiem orzechów, żurawiny, syropu klonowego i wiśni, polane aromatycznym waniliowym budyniem. Przepis prosty i szybki, a w ten sposób przygotowane jabłka wręcz urzekają.

Ryż zapiekany z jabłkami
Przysmak dzieciństwa. Najlepiej smakuje na ciepło. Możesz go przygotować na deser lub jako obiad na słodko. Doskonale sprawdzi się również w sytuacji kiedy ugotowała nam się za duża ilość ryżu.

Placuszki z jabłkami
Delikatne, puszyste placuszki z dodatkiem jabłek. Idealne na kolację na ciepło lub słodkie śniadanie.

Jabłka w cieście
Cieniutko pokrojone plasterki jabłek otulone naleśnikowym ciastem. Przed podaniem można oprószyć cukrem pudrem. Po prostu pycha!

Naleśniki z jabłkowym nadzieniem
Naleśniki przygotowane z nadzieniem z jabłek, wanilii i soku z cytryny. Jeszcze ciepłe można obtoczyć w posypce z cukru i cynamonu.

Szarlotka
Nareszcie nadszedł czas na szarlotkę. Można ją przygotować na kilka sposobów – z kruszonką, budyniem, galaretką, z dodatkiem lodów, na migdałowym cieście, w wersji wegańskiej, bezglutenowej, z prażonymi orzechami. Sposobów jest całe mnóstwo wszystko zależy od naszej kreatywności i chęci.

Sylwia Wadach-Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie


Bibliografia:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -