piątek, 20 września, 2024

Oko Orła na orbicie

Rakieta Falcon-9 firmy SpaceX wyniosła na niską orbitę okołoziemską EagleEye, największego polskiego satelitę. Zbudowany przez firmy Creotech, Scanway i Centrum Badań Kosmicznych PAN pozwoli na obserwacje Ziemi z wyjątkową rozdzielczością.

Ważący 55 kg EagleEye  porusza się po orbicie wysokości ok. 350 km. Fot. creotech.pl

EagleEye został wyniesiony na orbitę okołoziemską z bazy Vandenberg w Kalifornii, w ramach misji Transporter-11. – To chwila, na którą czekaliśmy od lat z całą polską branżą kosmiczną. Dwanaście lat temu, gdy powstawał Creotech Instruments S.A., zapowiedzieliśmy, że firma za cel obrała sobie uzyskanie zdolności do projektowania i produkcji w pełni polskich satelitów. Nikt w to nie wierzył – powiedział Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments SA.

EagleEye to największy i najbardziej zaawansowany w historii Polski mikrosatelita, zbudowany przez Creotech Instruments, przy zaangażowaniu rodzimych firm. – Jego waga wynosi ok. 55 kg, co odpowiada łącznej masie wszystkich polskich satelitów, które powstały od początku naszego udziału w eksploracji kosmosu – podkreślono. Ma rozmiary 55 cm x 150 cm x 90 cm

Satelita został wyposażony w teleskop optyczny polskiej firmy Scanway, który umożliwia wykonywanie zdjęć powierzchni Ziemi w pasmach widzialnym (VIS) i bliskiej podczerwieni (NIR) oraz komputer instrumentu opracowany przez Centrum Badań Kosmicznych PAN – podano.

EagleEye został umieszczony na orbicie ok. 510 km, skąd nastąpił manewr zejścia satelity na niską orbitę (VLEO – ang. Very Low Earth Orbit) o wysokości ok. 350 km z wykorzystaniem silnika jonowego.

Szczegółowe informacje na stronie misji: https://eagle-launch.com.

tom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -