piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkPolscy projektanci na nowojorskich targach

Polscy projektanci na nowojorskich targach

Studenci i wykładowcy z dwóch polskich uczelni – Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – wzięli udział w 7. edycji NYCxDESIGN i targach Wanted Design odbywających się w ramach New York Design Week. Impreza miała miejsce w brooklyńskim Industry City oraz manhattańskim Terminal Stores i odbywała się od 16 do 21 maja.

Reprezentacja Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na nowojorskich targach. Fot. Facebook Polish Cultural Institute New York

Studenci Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, którzy przyjechali do Nowego Jorku pod opieką kuratorów mgr. Karola Janiaka oraz dr Dominiki Drezner-Ilczuk, pokazali swoje projekty na wystawie określanej jako „Conscious Design”, która miała miejsce w Industry City na Brooklynie. Były to propozycje ich innowacyjnych rozwiązań w zakresie projektowania produktów i materiałów przyjaznych dla środowiska. Projekty te uczulały na problemy ekologiczne i kulturowe oraz społeczne. Wśród sześciu prezentowanych propozycji znalazł się m.in.: mały projekt architektoniczny mający na celu zaspokojenie potrzeb społeczności lokalnej, płaszcz dla bezdomnych łączący języki mediów i reklamy z wartościami dotyczącymi świadomości i odpowiedzialności społecznej, gra karciana „Basura”, która poprzez interaktywną zabawę edukuje graczy o ekologii i problemach dotyczących odpadów, maska „Unmei” oferująca nowy sposób filtrowania zanieczyszczeń z każdego środowiska, kolaż „Punkt widzenia” odnoszący się do kwestii zanieczyszczenia środowiska oraz składowania odpadów w oceanach i przyrodzie, a także instalacja „Życzenie ryby” zwracająca uwagę na odpowiedzialność przy konsumowaniu wody.

Instrument wykonany ze stalowych rur i wydający dźwięki „Sto lat” był wyeksponowany na Times Square. Fot. Facebook Polish Cultural Institute New York

W obecnych czasach, kiedy nie mamy już złudzeń odnośnie ekologicznej, kulturowej i społecznej kondycji naszego świata, odpowiedzialne projektowanie jest niezmiernie ważne. Nasza wystawa traktuje o designie w kontekście zmian na szczeblu lokalnym. Chcemy zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną środowiska jak i przemianami społecznymi. Za pomocą wizualnych środków przekazu chwialibyśmy, aby słowo „design” było zrozumiane nie jako element life-stylu, ale jako narzędzie, za pomocą którego możemy zmienić świat, zaczynając od własnego otoczenia – stwierdzili kuratorzy wystawy mgr. Karol Janiak oraz dr. Dominika Drezner-Ilczuk.

Z kolei grupa studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wzięła udział w warsztatach „Design Schools Workshop”, które w dodatku były prowadzone przez wykładowców tej uczelni: Tomka Rygalika i Jerzego Porębskiego. Zajęcia praktyczne odbywały się zarówno w Industry City na Brooklynie, jak i Terminal Stores na Manhattanie. W warsztatach uczestniczyli studenci z dziesięciu różnych uczelni z całego świata, a ich tematem przewodnim była „Forma otwarta dla dobrego samopoczucia”. Było to bezpośrednie nawiązanie do tzw. teorii „Formy Otwartej”, stworzonej pod koniec lat 50. przez polskiego architekta, projektanta, artystę oraz pedagoga Oskara Hansena.

Fot. Facebook Polish Cultural Institute New York

Prócz studentów na targach Wanted Design w Terminal Stores można było spotkać polskich wystawców oraz nabyć ich produkty. Wielu polskich projektantów i producentów reprezentował na wystawie warszawski Instytut Adama Mickiewicza. Dodatkowo na Times Square zainstalowany był projekt instrumentu wykonanego ze stalowych rur, które po uderzeniu specjalną pałeczką wydawały dźwięki tworzące melodię „Sto lat”. Był to projekt uświetniający stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

AD

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -