niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaPoloniaConnecticutManifestacja przeciwko ustawie 447 w New Britain

Manifestacja przeciwko ustawie 447 w New Britain

W sobotę 11 maja 2019 roku na Broad Street w New Britain odbyła się polonijna manifestacja przeciwko amerykańskiej ustawie 447. Na parkingu przy Haller Post demonstrowało prawie 200 osób, co sprawiło, że było to drugie pod względem liczebności zgromadzenie przeciwko tej ustawie w całej Ameryce. Jej organizatorem była Polsko-Amerykańska Inicjatywa Strategiczna, zajmująca się lobbingiem politycznym na rzecz Polski i Polonii.

Na parkingu przy Haller Post demonstrowało prawie 200 osób. Fot. Mariusz Bielski

Podczas manifestacji przedstawiono i wyjaśniono zagrożenia płynące z ustawy 447. Zbierane były też podpisy pod petycją do Kongresu USA, której celem jest zatrzymanie tej ustawy. Zgromadzeniu towarzyszyła patriotyczna atmosfera i poczucie polonijnej jedności. Pomiędzy przemowami śpiewano pieśni patriotyczne.

W organizację manifestacji włączyli się m.in. Robert Iwanicki, Krzysztof Buczyński, Kris Krajewski, Radosław Kołakowski, Jolanta Szymańska. Robert Halas, Barbara Kołakowski, Krystyna Zamorska i Ryszard Kumik.

Organizatorem manifestacji była Polsko-Amerykańska Inicjatywa Strategiczna. Fot. Mariusz Bielski

„Biały Orzeł”: Dlaczego Polonia organizuje manifestacje przeciwko ustawie 447?

Mariusz Bielski (członek Polsko-Amerykańskiej Inicjatywy Strategicznej oraz Komitetu Obrony Pomnika Katyńskiego): Ktoś próbuje okraść Polskę. Chce też zwalić na nas winę za II wojnę światową, bo przecież ta retoryka idzie w parze z ustawą 447. Sekretarz Stanu USA powiedział jasno, że oczekuje od Polski przyjęcia ustawy, na mocy której mienie bezspadkowe będzie przekazywane organizacjom żydowskim. Jedna z nich stwierdziła ostatnio, że jest bardzo zaniepokojona tym, że takiej ustawy jeszcze w Polsce nie ma. Tymczasem z informacji przekazywanych przez Stanisława Michalkiewicza wynika, że takie rozmowy są prowadzone.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział jasno, że Polska nie będzie wypłacać odszkodowań za mienie bezspadkowe i to nie ulega wątpliwości…

A czy pan śledzi to, co się stało w Polsce?

Polonia w New Britain manifestowała w sobotę 11 maja 2019 roku na Broad Street. Fot. Mariusz Bielski

A co ma Pan na myśli?

Ustawę anty-447 autorstwa Kukiz’15, która została wycofana z obrad Sejmu.

Tak. PiS tłumaczy to tym, żeby ta kwestia nie była elementem kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

Dlaczego została wycofana? Przecież inne ustawy np. odnośnie szkolnictwa czy ustawa o IPN przeszły błyskawicznie. Dlaczego proste zadeklarowanie stanowi problem? Przecież to można było szybko załatwić. Dlaczego jest zakaz dialogu w tej sprawie? To jest moim zdaniem gra nie fair wobec każdego Polaka.

Zbierane były podpisy pod petycją do Kongresu USA, której celem jest zatrzymanie ustawy 447. Fot. Mariusz Bielski

Podobna manifestacja przeciwko ustawie 447 odbyła się również w Hartford.

Tak. Odbyła się 31 marca br. i także my ją organizowaliśmy. Wzięło w niej udział jeszcze więcej, bo około 300 osób.

Co można zrobić w tej sprawie oprócz protestów? Bo przecież ta ustawa została już przyjęta…

To jest bardzo ważna sprawa, która dotyczy nie tylko Polaków, lecz przede wszystkim Amerykanów, bo ustawa 447 łamie konstytucję – dyskryminuje pewne grupy społeczne i faworyzuje inne. Naszym celem jest to, żeby zdobyć jak najwięcej podpisów pod petycją. Wtedy będziemy mogli z nią pójść do polityków, do senatorów amerykańskich, porozmawiać i przedstawić zarys całej tej sprawy. W mediach panuje wokół niej duże zakłamanie. Tłumaczy się wszystkim, że Polska nie chce oddawać należności tym, którzy je stracili podczas Holocaustu.

Zgromadzeniu towarzyszyła patriotyczna atmosfera i poczucie polonijnej jedności. Fot. Mariusz Bielski

W mediach amerykańskich?

W polskich niestety też. Nikt nie mówi, że chodzi o majątek bezspadkowy, a to jest właśnie esencją ustawy 447. Ja jestem jak najbardziej za tym, żeby uregulować sprawy spadku tym osobom, którzy jeszcze żyją albo mają potomków, a te nieruchomości do nich legalnie należały. W Polsce obowiązuje już takie prawo.

opr. bo

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -