piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaPoloniaMassachusettsJubileusz 20-lecia Polskiego Centrum Naukowego w Chicopee

Jubileusz 20-lecia Polskiego Centrum Naukowego w Chicopee

Polskie Centrum Naukowe w Chicopee obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. Jubileusz ten świętowano na eleganckim bankiecie w renesansowym stylu, który odbył się 19 maja w Castle of Knights w Chicopee. Motywem przewodnim uroczystości był „Złoty wiek” Rzeczypospolitej.

Dyrektor wykonawczy Polskiego Centrum Stanisław „Staś” Radosz zaprezentował się w szlacheckim kontuszu

Pasja i zaangażowanie

Przewodniczący Rady Dyrektorów Polskiego Centrum Carl Eger Jr. przywitał wszystkich przybyłych gości, podziękował im za obecność oraz zaprosił do wspólnego świętowania. – Trudno mi uwierzyć, że minęło już 20 lat! Dziękuję, że razem z nami świętujecie tę rocznicę – powiedział, podkreślając, że Polskie Centrum jest organizacją non profit, dlatego tym ważniejsze jest wsparcie okazywane przez wiele osób, bez którego instytucja ta nie mogłaby funkcjonować i się rozwijać.

Następnie głos zabrał prezydent Polskiego Centrum Ron Lech, który wyraził dumę z tego, jak wiele udało się osiągnąć przez minione dwie dekady. – Trzypiętrowy budynek przy 33 South Street w Chicopee wypełniony jest wieloma cennymi i unikatowymi eksponatami, tworzącymi wyjątkowe i niepowtarzalne ekspozycje – powiedział. Wspomniał również o Specjalnej Komisji ds. Zachowania Polskiego Dziedzictwa Narodowego w Pioneer Valley, w skład której wchodzą przedstawiciele władz stanowych (3 członków Izby Reprezentantów i 2 senatorów) i w której również Polskie Centrum Naukowe w Chicopee ma swojego reprezentanta w osobie Carla Egera, Jr. Odczytał także specjalną proklamację wydaną przez Senat Massachusetts z okazji jubileuszu 20-lecia Polskiego Centrum.

Jedyne takie miejsce

Jako ostatni głos zabrał dyrektor wykonawczy Polskiego Centrum Stanisław „Staś” Radosz. – Ten jubileusz jest kolejnym kamieniem milowym w historii Polskiego Centrum. W ciągu tych lat nasze muzeum i centrum edukacyjne stało się instytucją nieporównywalną do żadnej innej w skali kraju. W naszych zbiorach znajdują się tysiące historycznych dokumentów, fotografii, dzieł sztuki, a każdy z tych przedmiotów jest świadectwem historii Polski i historii Polaków na amerykańskiej ziemi – stwierdził. Nawiązał też do motywu przewodniego bankietu. – „Złoty wiek” Rzeczypospolitej był niezwykłym okresem w dziejach naszej ojczyzny. Był to czas, kiedy Polska nie miała sobie równych pod względem rozwoju kulturalnego, architektonicznego i ekonomicznego w Europie – powiedział. Na koniec podziękował wszystkim, którzy na przestrzeni lat przyczynili się swoim zaangażowaniem i hojnością do rozwoju Polskiego Centrum. – Dziękuję wam z całego serca, bo to dzięki wam Polskie Centrum może realizować tę niezwykle ważną misję, jaką jest zachowanie polskiego dziedzictwa w Ameryce – stwierdził, a jego przemówienie zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Renesansowa uczta

Uczestnicy bankietu zaproszeni zostali do iście królewskiej uczty, w menu której znalazły się potrawy typowe dla XVI wieku. O oprawę muzyczną całego wydarzenia zadbali członkowie Five College Early Music Program, którzy na instrumentach powszechnie używanych w tamtym okresie historycznym zaprezentowali utwory wpisujące się w klimat epoki. Ubrani w kostiumy z epoki instrumentaliści Robert Castellano, Robert Eisenstein, Jay Elfenbein i Meg Pash oraz tancerze: Graham Christian, Kai Feldstein, Camilla Finlay i Nona Monahin, którzy zaprezentowali tańce typowe dla dworskich zabaw tamtego okresu, sprawili, że uczestnicy bankietu mogli się poczuć jak na prawdziwym renesansowym przyjęciu, a wystrój sali bankietowej w Castle of Knights potęgował to wrażenie. Duch historii był obecny (dosłownie i w przenośni!) na jubileuszowym bankiecie i oby jak najdłużej gościł też w Polskim Centrum w Chicopee – miejscu, w którym naprawdę można poczuć historię.

Tekst i zdjęcia: Marcin Bolec

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -