sobota, 28 września, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaZakończył się 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku

Zakończył się 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku

W ciągu czterech dni przedstawiciele 87 zrzeszonych w Hanzie miast uczestniczyli w debatach, wymieniali doświadczenia, ale także bawili się na Jarmarku Hanzeatyckim, targach designu Bakalie x Hanza czy przy scenie muzycznej – podał gdański magistrat.

Wielka Parada Miast w ramach 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy 2024 w Gdańsku, 13 czerwca. Hanza, czyli historyczny związek pruskich miast kupieckich, w którym jednym z najważniejszych członków był Gdańsk. 7 września 1361 roku przedstawiciele Gdańska wzięli po raz pierwszy udział w zjeździe miast hanzeatyckich w Greifswaldzie. I od tej pory Gdańsk przez 300 lat działał w tej ponadpaństwowej organizacji gospodarczo-politycznej. Fot. PAP/Andrzej Jackowski

W niedzielę zakończył się 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy, który był organizowany w Gdańsku. Prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz cytowana w komunikacie podkreśliła, że były to cztery dni podczas których uczestnicy Zjazdu starali się wcielić w życie hasło „Zmiana zaczyna się tutaj”.

„Szczególnie intensywne rozmowy toczyły się podczas zjazdu młodej Hanzy (…). W przyszłym roku przeniesiemy się do Visby i wiem, że będziemy kontynuować budowanie pokojowych więzi między miastami w Europie” – powiedziała.

Wydarzeniu towarzyszyły Targi Hanzeatyckie na Targu Węglowym, gdzie prezentowano różnorodność kulturową Europy. Była też specjalna edycja targów Bakalie x Hanza promująca pomorskie marki i projektantów.

Magistrat podał, że jednym z punktów było też odsłonięcie tablicy na Wyspie Spichrzów z nową nazwą – nabrzeże Hanzy.

W trakcie Zjazdu w Muzeum II Wojny Światowej odbył się Szczyt Burmistrzów. 50 burmistrzów i prezydentów miast uczestniczących w zjeździe rozmawiało o wyzwaniach przyszłości dla lokalnych wspólnot. Podano, że było to pierwsza tego typu inicjatywa, której efektem było spisanie Dekalogu Hanzeatyckiego.

W komunikacie wskazano, że główne idee ze Szczytu Burmistrzów to rozwój zrównoważonej mobilności, który ma prowadzić do zmian zachowań mobilnych mieszkańców miast, wdrażanie planowania przestrzennego i zarządzania urbanistycznego uwzględniającego racjonalną gospodarkę wodną oraz wzmocnienie postaw proekologicznych.

To także zachowanie dziedzictwa hanzeatyckiego jako działanie na rzecz rozwoju demokracji oraz jako platforma wymiany poglądów, idei społecznych, kulturalnych i ekonomicznych.

Wśród postulatów burmistrzów znalazły się także zmiany demograficzne oraz aktywizacja społeczna.

Gdański magistrat poinformował, że przyszłoroczny zjazd odbędzie się w czerwcu w szwedzkim mieście Visby. Program obejmie m.in. jarmarki, uroczystości narodowe w Almedalen, spotkania, koncerty i występy kulturalne w pięknej scenerii wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasta.

Piotr Mirowicz/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -