niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaAmerykańscy studenci w Pałacu Prezydenckim

Amerykańscy studenci w Pałacu Prezydenckim

W pierwszej połowie czerwca studenci amerykańskich wyższych uczelni, którzy zostali laureatami tegorocznej 5. edycji Stażu Prezydenckiego odwiedzili Polskę. Podczas tygodniowego pobytu złożyli wizyty w wiodących polskich i międzynarodowych firmach zlokalizowanych w Polsce oraz spotkali się z przedstawicielami polskiego rządu i liderami biznesu. Częścią ich pobytu w Polsce było także spotkanie z prezydentem RP Andrzejem Dudą, które miało miejsce 4 czerwca w Pałacu Prezydenckim.

Studenci z USA – laureaci 5. edycji Stażu Prezydenckiego mieli okazję odwiedzić Pałac Prezydencki w Warszawie, gdzie jako gospodarz powitał ich Andrzej Duda

Transatlantycki projekt

Program Stażu Prezydenckiego został zainicjowany w 2017 roku. Od początku przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z Polsko-Słowiańską Federalną Unią Kredytową oraz amerykańską firmą General Electric Company i jej spółką-córką GE Aerospace. W 2023 roku do grona partnerów programu dołączyli marszałkowie województw lubelskiego i podkarpackiego oraz Polska Fundacja Narodowa. Współpraca jest kontynuowana również podczas tegorocznej edycji.

Głównym założeniem projektu jest umożliwienie amerykańskim studentom pozyskania wiedzy o współczesnej Polsce, zaprezentowanie jej potencjału inwestycyjnego i gospodarczego, a także zapoznanie uczestników z czynnikami, które wpływają na dynamiczny rozwój naszego kraju, w tym z innowacjami technologicznymi, czy nowoczesnymi rozwiązaniami w strukturach samorządowych. Staż jest połączeniem wymiany politycznej, gospodarczej i kulturalnej oraz zwiedzania. Studenci spotykają się w trakcie pobytu w Polsce z przedstawicielami władz lokalnych, składają wizyty na wiodących uczelniach, w firmach odnoszących sukcesy w Polsce oraz w podmiotach biznesowych z udziałem amerykańskiego kapitału. Do celów programu należy też promocja pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w USA oraz poszerzenie wiedzy uczestników stażu na temat Polski, jej gospodarki, historii i kultury.

Potencjał Polski

Polska jest krajem bardzo urozmaiconym pod każdym względem, ale przede wszystkim jest to od ponad trzydziestu pięciu lat jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów świata pod względem gospodarczym i społecznym – mówił Andrzej Duda podczas spotkania z laureatami, które miało miejsce 4 czerwca. Przypomniał, że ważnym momentem dla Polski pod względami historycznym i politycznym było przystąpienie do NATO i Unii Europejskiej. – Dzięki akcesowi do NATO i UE Polska stała się częścią wspólnoty euroatlantyckiej i w znaczeniu gospodarczym, i w ramach struktur bezpieczeństwa. (…) Uważamy, że naszym wielkim, strategicznym i dziejowym zadaniem jest budowanie sojuszu euroatlantyckiego, umacnianie go – podkreślił polski prezydent.

Mam nadzieję, że będzie to dla was pobyt przede wszystkim udany pod względem towarzyskim, pod względem turystyczno-krajoznawczym, ale także i pod względem właśnie osobistego rozwoju, pod względem poszerzenia swojej wiedzy o naszej części świata – dodał Andrzej Duda, zwracając się do uczestników stażu.

W uroczystości wziął też udział Bogdan Chmielewski – prezes Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

W dotychczasowych czterech edycjach programu wzięło udział 80 amerykańskich studentów, głównie z uczelni o profilu ekonomicznym i technicznym. Połowa uczestników to osoby polskiego pochodzenia.

JLS
Fot. KPRP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -