piątek, 18 października, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsPolski misjonarz w Japonii

Polski misjonarz w Japonii

24 kwietnia w polskiej ambasadzie w Tokio odbyła się uroczystość honorująca br. Zenona Żebrowskiego – polskiego misjonarza, współpracownika św. Maksymiliana Kolbe, opiekuna sierot i ubogich. Gościem specjalnym obchodów był o. Jerzy Żebrowski, proboszcz polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie, a prywatnie bratanek br. Zeno.

Tłumaczka i autor książki o br. Zeno Żebrowskim, obok o. Jerzy Żebrowski (pierwszy z lewej) i ambasador RP w Tokio Paweł Milewski (drugi od prawej). Fot. Archiwum o. J. Żebrowskiego

Brat Zeno (Zenon) Żebrowski urodził się w 1898 roku. Wstąpił do zakonu franciszkańskiego, gdzie współpracował z o. Maksymilianem Kolbe i właśnie razem z nim udał się na misję do Japonii, docierając do Nagasaki 24 kwietnia 1930 roku. Wkrótce po przyjeździe zaczęli drukować na miejscu „Rycerza Niepokalanej” w języku japońskim pod tytułem „Seibo no Kishi”. Br. Zeno miał też ogromny udział w powstaniu katolickiego klasztoru w Nagasaki, nazwanego „japońskim Niepokalanowem”.

O. Kolbe wrócił do Polski, natomiast br. Zeno został w Japonii. W 1945 r. przeżył wybuch bomby atomowej. Po zakończeniu II wojny światowej zaczął organizować sierocińce dla miejscowych dzieci i zakładać domy dla bezdomnych. Zasięg jego działalności był tak duży, że rząd zapewnił mu darmowy transport japońskimi pociągami i autobusami. Japończycy nadali mu tytuł „Wujka Sierot”. W 1969 roku otrzymał z rąk cesarza Order Świętego Skarbu IV klasy, a w 1979 roku (jeszcze za jego życia!) u stóp góry Fuji wzniesiono mu pomnik autorstwa Adolfa Ryszki i Togashiego Hajime. Również rząd polski uhonorował br. Zenona, przyznając mu w 1976 roku Złoty Krzyż Zasługi. Zakonnik zmarł 24 kwietnia 1982 roku – w tym samym dniu, w którym przybył do Japonii.

O. Jerzy Żebrowski z autorką książki o swoim stryju podczas uroczystości w polskiej ambasadzie w Japonii, kwiecień 2024 r. Fot. Archiwum o. J. Żebrowskiego

Nieprzypadkowo zatem wybrano datę obchodów Dnia Brata Zenona Żebrowskiego, które miały miejsce w ambasadzie RP w Tokio. Przybyłych na uroczystość powitał ambasador Paweł Milewski, który w sposób szczególny podziękował o. Jerzemu Żebrowskiemu z Bostonu za przemierzenie dosłownie pół świata, by uczestniczyć w tym wydarzeniu. O. Jerzy miał okazję poznać osobiście swego stryja w 1971 r. w Rzymie – obaj byli obecni na beatyfikacji o. Maksymiliana Kolbego. Jak sam wspomina, zadał mu wtedy, jako chłopiec, pytanie o to, co jest ważne w życiu. Brat Zeno odpowiedział, że należy być dobrym człowiekiem. „Pozostało mi to w sercu na całe życie” – stwierdził o. Jerzy w rozmowie z przedstawicielem Katolickiej Agencji Informacyjnej. Podczas uroczystości podzielił się swoimi wspomnieniami o stryjku oraz przemyśleniami na temat podobieństw franciszkańskiego życia.

W ramach uroczystości w polskiej ambasadzie w Tokio otwarto wystawę poświęconą działalności br. Zeno. Wprowadzenie do wystawy wygłosili Justyna Roguska – wicedyrektorka Instytutu Polskiego w Tokio oraz pisarz Jin Ishitobi – autor wydanej w 1998 roku książki „Brat Zeno i Miasto Mrówek”. Przedstawiono także minimusical pt. „Zeno, posłaniec wiatru z Polski”, a chór dziewczęcy ze stołecznej szkoły katolickiej da koncert. Zgromadzeni wysłuchali także dwóch utworów Fryderyka Chopina. Ambasada przygotowała też degustacje polskich potraw dla przybyłych gości – w przeważającej większości Japończyków, którzy mimo upływu lat wciąż pamiętają i darzą ogromną estymą misjonarza z Polski.

Więcej informacji o br. Zeno Żebrowskim oraz wiele zdjęć archiwalnych można znaleźć na poświęconej mu stronie internetowej www.brotherzeno.com

JLS
Fot. Archiwum o. J. Żebrowskiego, brotherzeno.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -