Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.
Jestem posiadaczką zielonej karty i chciałabym ubiegać się o obywatelstwo. Nie wiem jednak, czy sobie poradzę z testem ze względu na mój podeszły wiek. Mój angielski również nie jest najlepszy. Potrafię się porozumieć po angielsku w stopniu podstawowym. Czy są jakieś możliwości zwolnienia z testu dla osób starszych?
Maria z Clearwater, FL
Droga Pani Mario
Generalnie, aby uzyskać obywatelstwo USA, oprócz złożenia wymaganych formularzy i dokumentów, wymagane jest zdanie testu z języka angielskiego oraz z historii i rządu USA, czyli tzw. „civics test”. Test z języka angielskiego jest stosunkowo prosty i osoba znająca język angielski na poziomie średnio zaawansowanym nie powinna mieć z nim problemu. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej (tzw. „interview”) oficer imigracyjny sprawdza umiejętność czytania, pisania oraz konwersacji. Umiejętność konwersacji sprawdzana jest poprzez pytania dotyczące głównie informacji zawartych w podaniu o naturalizację oraz dokumentów złożonych wraz z podaniem. Pytania te mają na celu zweryfikowanie poprawności podanych wcześniej informacji oraz wyjaśnienie lub poprawienie ewentualnych nieścisłości. Aby sprawdzić umiejętność czytania i pisania po angielsku, urzędnik imigracyjny poprosi Panią o przeczytanie i napisanie dwóch prostych zdań po angielsku. Na stronie internetowej USCIS dostępne jest słownictwo przydatne do testu z języka angielskiego, jak również pełna lista wszystkich 100 pytań, które składają się na „civics test”. Niektóre organizacje i adwokaci, w tym moja kancelaria, oferują również pomoc w przygotowaniu się do testu na obywatelstwo bez dodatkowych opłat. O zwolnienie się od wymogu zdawania testu z języka angielskiego lub/i „civics test” można ubiegać się w następujących sytuacjach:
- W czasie złożenia petycji o naturalizację aplikant miał skończone50 lat oraz mieszkał w USA jako stały rezydent/posiadacz zielonej karty od co najmniej 20 lat (tzw. „wyjątek 50/20”). Osoba taka jest zwolniona z testu z języka angielskiego, musi jednak zdać „civics test” w wybranym przez siebie języku. W takim przypadku aplikant musi przyjść na rozmowę kwalifikacyjną z własnym tłumaczem.
- W czasie złożenia petycji o naturalizację aplikant miał skończone55 lat i mieszkał w USA jako stały rezydent/posiadacz zielonej karty przez co najmniej 15 lat (tzw. „wyjątek 55/15”). Osoba taka jest zwolniona z testu z języka angielskiego, musi jednak zdać „civics test” w wybranym przez siebie języku. W takim przypadku aplikant musi przyjść na rozmowę kwalifikacyjną z własnym tłumaczem.
- W czasie złożenia petycji o naturalizację aplikant miał skończone65 lati mieszkał w USA jako stały rezydent/posiadacz zielonej karty przez co najmniej 20 lat (tzw. „wyjątek 65/20”). Osoba taka jest zwolniona z testu z języka angielskiego, musi jednak zdać uproszczoną wersję „civics test” w wybranym przez siebie języku. Również w takim przypadku aplikant musi przyjść na rozmowę kwalifikacyjną z własnym tłumaczem.
Dodatkowo każdy aplikant (bez ograniczeń wiekowych) może ubiegać się o zwolnienie z testu z języka angielskiego i z „civics test” z powodów medycznych. Wymagane jest złożenie dodatkowego formularza imigracyjnego zawierającego zaświadczenie lekarskie od wykwalifikowanego lekarza o chorobie lub kondycji fizycznej lub psychicznej, która trwa lub będzie trwała przez co najmniej 12 miesięcy.
Agnieszka Piasecka, Esq.
Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiowała prawo międzynarodowe na Tilburg University w Holandii. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem na Stetson University College of Law. Mecenas Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.
Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.