Jak wynika z raportu opublikowanego w drugiej połowie stycznia przez Connecticut Voices for Children – organizację badawczą i rzeczniczą z siedzibą w New Haven – członkowie afroamerykańkich i latynoskich społeczności są bardziej narażeni utratę domów i eksmisje.
Z badania wynika, że problem pogarszają restrykcyjne przepisy i regulacje dotyczące budownictwa mieszkaniowego w całym stanie. W rozwiązaniu problemu mogłoby pomóc podjęcie dalszych działań rządu stanowego w celu promowania niedrogich mieszkań.
Równocześnie rozwiązania tego typu musiałyby stawić czoła utrzymującemu się lokalnemu sprzeciwowi wobec gęstszej zabudowy, który nie wykazuje oznak zaniku w najbliższym czasie.
– Z raportu wynika, że w przypadku czarnoskórych i latynoskich właścicieli domów odsetek zaległych spłat kredytów hipotecznych jest wyższy – twierdzi Samaila Adelaiye, specjalistka ds. badań i polityki w Connecticut Voices for Children.
– Odsetek gospodarstw domowych przedstawicieli społeczności afroamerykańskich i latynoskich zalegających w Connecticut ze spłatami kredytów hipotecznych jest znacznie wyższy i wynosi odpowiednio 15.9% i 8.1% – stwierdziła Adelaiye.
Średnia w całym stanie wynosi 5.5 proc. Adelaiye stwierdziła, że przyczyny mają w dużym stopniu związek z ograniczoną dostępnością zasobów mieszkaniowych, przez co domy stają się droższe dla nabywców.
Według raportu United Way CT dotyczącego trudności finansowych, sporządzonego na podstawie danych z 2021 roku, najemcy i właściciele domów pochodzenia czarnoskórego i latynoskiego częściej borykają się z problemem kosztów utrzymania.
AM