niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaZdrowie i UrodaLetnie upały zwiększają ryzyko kamieni nerkowych

Letnie upały zwiększają ryzyko kamieni nerkowych

Oficjalne rozpoczęcie lata odbędzie się za tydzień, a temperatury już dobiły do 90 stopni i wyżej. Tworzy to idealne warunki do powstawania kamieni nerkowych.

Dr John Griffith jest certyfikowanym urologiem w Tallwood Urology and Kidney Institute. Fot. Archiwum Tallwood Urology and Kidney Institute

Jeżeli ktoś miał do czynienia z kamieniem, zapewne nie będzie chciał przechodzić przez to ponownie – mówi dr John Griffith, certyfikowany urolog z przychodni chorób urologicznych i wątroby Tallwood Urology & Kidney Institute w Plainville.

Wg doktora Griffitha, kamienie w nerkach tworzą się w zależności od diety oraz genów. W lecie, kiedy temperatury idą do góry, ludzie są często odwodnieni, a to wpływa na większą ilość przypadków kamieni nerkowych u pacjentów.

W moczu wytrącają się minerały, które mogą być rozpuszczane przez odpowiednią ilość wypijanej wody. Ale jeżeli ktoś nie pije wystarczającej ilości wody, minerały te mogą utworzyć kamień, a przemieszczający się kamień z nerki do dróg moczowych jest przyczyną ogromnego bólu – tłumaczy dr. Griffith.

Do objawów kamieni nerkowych zalicza się:

  • mocny bądź ostry ból w górnej części pleców lub z boku brzucha
  • ból pulsujący w kierunku pachwiny
  • mdłości i wymioty
  • krew w moczu

Szczególnie groźny jest stan, kiedy tym symptomom towarzyszy gorączka. Gorączka oznacza, że kamień mógł wywołać infekcję, a to wymaga szybkiej opieki medycznej – mówi dr Griffith.

Dr Griffith jest również jednym ze specjalistów w Tallwood Kidney Stone Center, kliniki która została stworzona przez Hartford HealthCare. Miejsce to, wspomagane przez pielęgniarzy, jest w stanie przyjąć pacjentów od ręki w ciągu dnia lub tygodnia, w zależności od powagi sytuacji. Program ten łączy ekspertyzę urologów, nefrologów i radiologów interwencyjnych w celu zapanowania nad bólem oraz pozbyciem się kamienia. Leczenie dostosowywane jest do wielkości kamienia, jego lokalizacji oraz konsystencji.

Kamień w nerce może zostać wydalony przez organizm samoistnie, jednak czasami konieczna jest interwencja za pomocą specjalnych procedur medycznych. Centrum Kidney Stone Center oferuje pacjentom takie możliwości. Dr Griffith dodaje, że zanim zapadnie decyzja o interwencji, próbuje się pomóc pacjentowi wydalić kamień za pomocą środków farmakologicznych, przez okres od czterech do sześciu tygodni.

Jeżeli nerka pozostaje zablokowana przez dłuższy okres, istnieje ryzyko jej trwałego uszkodzenia. Jeżeli pacjent nie może zapanować nad bólem, ma mdłości lub wymioty, oznacza to, że kamień musi zostać usunięty za pomocą zabiegu medycznego – mówi dr Griffith.

Urolodzy w Kidney Stone Center pracują z pacjentami także nad tym, aby zapobiec tworzeniu się kolejnych kamieni w nerkach, co niestety ma miejsce dość często. – U około 50% pacjentów z kamieniami, kolejny kamień utworzy się ponownie – mówi dr Griffith.

Dr John Griffith


Dr John Griffith jest certyfikowanym urologiem w Tallwood Urology and Kidney Institute z oddziałami w Southington, Plainville oraz Hartford. Jest również członkiem Tallwood Kidney Stone Center w lokalizacjami na terenie stanu Connecticut. Więcej informacji dostępnych jest na: https://hartfordhealthcare.org/KidneyStones oraz pod nr. 860.348.2500.

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -