W sobotę, 7 października, w Crystal Ballroom w New Britain odbyła się gala Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskich Biznesmenów i Profesjonalistów, podczas której siedem osób zostało uhonorowanych tytułem „Człowieka Roku 2023”. To Polacy, którzy swoją działalnością zasłużyli się dla środowiska polonijnego w stanie Connecticut.
W tym roku wyróżnieni zostali: Elżbieta i Stanisław Białko, Jacek Borkowski, ks. prałat Antoni Czarnecki, Joanna Michalski, Roman Nowak, Stanisław Rafałowski oraz Edward J. Zavaski, Jr. Uroczystość prowadziła z właściwym sobie wdziękiem i dowcipem Yvonne Krosky. Głównym mówcą był dr M. M. Biskupski, który przedstawił zebranym sytuację w Polsce i na świecie w czasach poprzedzających powstanie PABPA, czyli przed 1912 r., a następnie nawiązał do czasów sprzed II wojny światowej. Inwokację wygłosił ks. John E. Gancarz z kościoła Najświętszego Serca Jezusa w New Britain, natomiast błogosławieństwa udzielił ks. Dariusz Gościniak z kościoła św. Krzyża, również w New Britain.
Wyśmienite menu przygotowali właściciele Crystal Ballroom, natomiast deser dostarczyli właściciele Roly Poly. Oprawę artystyczną zapewnił zespół Vademecum, a na początku uroczystości goście mieli przyjemność wysłuchać piosenki „Powrócisz tu” w wykonaniu Julii Bielskiej, która jest tegoroczną stypendystką PABPA i w ten sposób chciała podziękować za otrzymane stypendium.
Stowarzyszenie, również dzięki hojności osób zasilających datkami Fundusz Stypendialny, regularnie wspiera polonijną młodzież. Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia rodziny: Borkowski, Gładysz, Małkowski, Nowak, Rafałowski oraz Eva Puzio regularnie wspierały tę inicjatywę. To dzięki ich dotacjom i odpowiednim zainwestowaniu funduszy, PABPA Scholarship Fund powoli rośnie. Pozwala to na stypendia w wysokości od 3 do 5 tys. rocznie.
Prezes PABPA dziękuję wszystkim członkom organizacji, a szczególnie zarządowi PABPA w osobach: Mike’owi Kilianowi, Jackie Borkowski, Barbarze Kołakowskiej, Yvonne Krosky, dr Teresie Szajda, Józefowi Szajda i Bogusi Gładysz. Specjalne podziękowanie należy się Jackie Borkowski i zespołowi drukarni Service Press z Newington za zredagowanie księgi pamiątkowej.
PABPA, Inc. powstała w 1912 r. Jej celem była zachęta i profesjonalna pomoc w założeniu własnego biznesu przez młode osoby polskiego pochodzenia. Przez dziesięciolecia PABPA pomagała finansowo wielu organizacjom, a od 1948 r. rozpoczęła przyznawanie stypendiów. Przez ten okres czasu rozdała niebagatelną sumę ponad 100 tys. dol. Organizacja przyjmuje nowych członków. Może do niej należeć każdy, kto posiada własny biznes lub pełni funkcję menedżera.
Stasia Rodriguez – prezes PABPA
JLS
Fot. Halina Głowacki
WYRÓŻNIENI TYTUŁEM CZŁOWIEKA ROKU 2023
Elżbieta i Stanisław Białko
Stanisław Białko pochodzi z Podkarpacia. W 1965 r. przyjechał do Stanów Zjednoczonych. Rok później dołączyła do niego żona Elżbieta. Zamieszkali w New Britain, doczekali się dwóch córek i syna. W 1969 r. zostali współwłaścicielami sklepu POLDAREX, który obecnie – już jako jedyni właściciele – nadal prowadzą.
Jacek Borkowski
Jacek Borkowski urodził się i wychował w Warszawie. W 1980 r. przyjechał do USA, dołączając do rodzinnego biznesu w branży drukarskiej. Dwa lata później wziął ślub z Jadwigą Piórkowską i osiedlił się w okolicy Hartford. Kilka lat później, nadal działając w branży drukarskiej, spełnił marzenie o własnym biznesie. W kolejnych latach rozwijał działalność, stwarzając kolejne miejsca pracy, a w 2015 r. do biznesu dołączył jego syn Brian. Jacek Borkowski należy do parafii św. Cyryla i Metodego w Hartford i z dumą, regularnie wspiera polonijne organizacje.
Ks. prałat Antoni Czarnecki
Ksiądz prałat Antoni Czarnecki urodził się 13 lutego 1942 r. w miejscowości Czarna w Polsce. W maju 1966 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po kilku latach posługi kapłańskiej w Polsce wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Ukończył studia w zakresie psychologii w Assumption College oraz prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie w Waszyngtonie. Pracował w dwóch parafiach diecezji Worcester. Przez 7 lat działał w Konferencji Episkopatu USA w Waszyngtonie, przez wiele lat – do przejścia na emeryturę w 2019 r. – był proboszczem Bazyliki św. Józefa w Webster, MA, pełnił też funkcję przewodniczącego Polskiego Apostolatu. Odegrał znaczącą rolę w utworzeniu Centrum Jana Pawła II w Waszyngtonie. Blisko współpracował z Fundacją Jana Pawła II w Watykanie, założoną przez Jana Pawła II oraz jej filią w Nowej Anglii. W 2010 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.
Joanna Michalski
Joanna Michalski urodziła się w Sanoku na Podkarpaciu. Po ukończeniu studiów na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wyjechała do USA. W 2012 r., kiedy jej dzieci rozpoczęły naukę w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w New Britain, aktywnie włączyła się w działalność zarządu szkoły, obejmując po kilku latach funkcję prezesa szkoły. Spełnia się w tej roli i z dumą kontynuuje 60-letni dorobek poprzednich pokoleń, którzy tworzyli szkolną społeczność.
Roman Nowak
Roman Nowak jest polonijnym biznesmenem i filantropem, który przybył do USA w 1973 r. i osiedlił się w Connecticut. Urodził się w Polsce w 1945 r. Ze względu na trudną sytuację rodzinną w młodym wieku musiał podjąć pracę. W wieku 21 lat ożenił się z Elżbietą, z którą tworzy szczęśliwe małżeństwo do dziś. Poszukując lepszego życia, wyjechał za pracą na Bliski Wschód, skąd dostał się do Ameryki, gdzie po 5 latach dołączyła do niego rodzina. Jest współwłaścicielem firmy Focus Technologies w Berlin, CT. Przez wiele lat był zaangażowany w różne organizacje polonijne i inicjatywy, w tym Sokolstwo Gniazdo 88, Polish American Foundation of Connecticut, Klub Pulaski czy PABPA.
Stanisław Rafałowski
Stanisław Rafałowski urodził się w Łomży (Polska), a obecnie mieszka w Suffield, CT. Wyemigrował do USA w 1975 r. W 1986 r. wraz z żoną Marią zaczęli prowadzić firmę Quick Turn Machine Co., którą prowadzą z sukcesem już 36 lat, cały czas rozwijając działalność. Jest znany w polonijnym środowisku nie tylko ze swej przedsiębiorczości, ale również z poczucia humoru oraz wsparcia, jakie okazuje polonijnym organizacjom.
Edward J. Zavaski, Jr.
Edward J. Zavaski, Jr. urodził się w Hartford, a dorastał w Rocky Hill, gdzie ukończył szkołę średnią. Kontynuował edukację w Nichols College w Massachusetts, a po zakończeniu studiów podjął pracę w branży ubezpieczeniowej, w której osiąga znaczne sukcesy. Od 37 lat mieszka w Wallingford, CT, gdzie z zaangażowaniem uczestniczy w życiu lokalnej społeczności. Działa również w polonijnych organizacjach, w tym w PNA. Największą wartością dla niego jest rodzina.