Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.
Próbowaliśmy z żoną zakupić dom na Florydzie, co niestety zakończyło się ogromnym fiaskiem. Przy podpisaniu kontraktu musieliśmy wpłacić depozyt na $20,000. Nie mieliśmy do tzw. „closingu” prawnika, gdyż powiedziano nam, że na Florydzie prawnik nie jest wymagany przy finalizacji transakcji. Nikt nam nie wytłumaczył, jakie są warunki kontraktu, który podpisaliśmy, tylko generalnie dowiedzieliśmy się, że jeżeli nie dostaniemy pożyczki, to zawsze możemy się z tego kontraktu wycofać i dostaniemy zwrot depozytu. Złożyliśmy podanie o pożyczkę na dom, ale na dwa dni przed „closingiem” bank powiadomił nas, że nie dostaliśmy pożyczki. Gdy poprosiliśmy o zwrot depozytu, powiedziano nam, że depozyt przepadł na rzecz sprzedającego i nie ma możliwości go odzyskać. Powiedziano nam, że tak było napisane w kontrakcie. Jesteśmy w szoku! $20,000 to dla nas ogromna kwota. Czy możemy pozwać naszego pośrednika nieruchomości lub firmę, która przygotowywała „closing” o to, że nie powiedzieli nam o możliwości utraty depozytu?
Piotr z New Jersey
Drogi Panie Piotrze
Niestety to, co Pana spotkało, nie jest rzadkością. Otrzymuję wiele telefonów od osób, które znalazły się w podobnej jak Pan sytuacji – bez możliwości odzyskania depozytu. Prawo do zwrotu depozytu reguluje kontrakt, który kupujący i sprzedający podpisują na początku zawarcia transakcji, który na Florydzie jest ujednolicony i powszechnie używany przez pośredników nieruchomości jako formularz do wypełnienia bez udziału prawnika. Ponieważ kontrakt z reguły jest wypełniany przez pośrednika nieruchomości i wysyłany stronom transakcji do podpisu elektronicznie lub na papierze, bardzo wiele osób nie czyta uważnie tego kontraktu, ani też nie konsultuje się z adwokatem przed jego podpisaniem. Taka nieostrożność niestety czasem wiele kosztuje. W kontrakcie tym bowiem pośrednik nieruchomości zaznacza terminy, jakie klient ma na uzyskanie pożyczki, inspekcję nieruchomości itp. oraz warunki, które muszą być spełnione, aby klient mógł otrzymać zwrot depozytu. Jeżeli zatem zostanie przeoczony termin lub nie zostaną dopełnione warunki wycofania się z kontraktu, depozyt przepada na rzecz sprzedającego. Pośrednik nieruchomości nie ma obowiązku i nie może udzielać klientowi porad prawnych dotyczących warunków kontraktu, tak więc obowiązek zapoznania się z kontraktem i zrozumienia jego warunków spoczywa w 100% na kupującym i sprzedającym. Firma przygotowująca dokumenty do „closingu” również nie może udzielać stronom transakcji żadnych porad prawnych ani tłumaczyć warunków kontraktu. Prawnik pracujący dla tej firmy nie reprezentuje ani kupującego, ani sprzedającego, a tylko swoją firmę, tzw. „title company” lub firmę prawniczą, która sprawdza tytuł własności i wydaje na niego ubezpieczenie. Nie zatrudniając własnego prawnika do „closingu” na Florydzie, strony działają więc na własne ryzyko. Dlatego przed podpisaniem przygotowanej przez pośrednika oferty na zakup nieruchomości, która po zaakceptowaniu przez sprzedającego staje się kontraktem, niezwykle ważne jest, aby jako minimum dokładnie przeczytać wszystkie warunki tego kontraktu, zaznaczyć sobie w kalendarzu wszystkie terminy oraz w razie jakiejkolwiek wątpliwości, skonsultować sprawę z prawnikiem, który może wytłumaczyć co jest zawarte w kontrakcie oraz pomóc wynegocjować jak najkorzystniejsze warunki dla swojego klienta.
Agnieszka Piasecka, Esq.
Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiowała prawo międzynarodowe na Tilburg University w Holandii. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem na Stetson University College of Law. Mecenas Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.
Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.