poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaDziałyCovid 19Covid-19: odpowiedzi na pytania

Covid-19: odpowiedzi na pytania

Agencja Centers for Disease Control and Prevention (CDC) niedawno ogłosiła zmiany w rekomendacjach odnośnie noszenia maseczek dla zaszczepionych osób. Stan Connecticut również poluzował wszelkie restrykcje wdrążone na początku pandemii wywołanej przez Covid-19. Dr Henry Anyimadu, specjalista od chorób zakaźnych w szpitalu The Hospital for Central Connecticut (HOCC) w New Britain, pomaga znaleźć odpowiedzi na pytania i wątpliwości związane z Covid-19.

Dr Henry Anyimadu jest specjalistą od chorób zakaźnych w The Hospital of Central Connecticut w New Britain. Fot. The Hospital of Central Connecticut

Dlaczego CDC zmieniło rekomendacje odnośnie maseczek?

Jest oczywiste, że osoby w pełni zaszczepione są o wiele mniej narażone na poważne komplikacje, pobyt w szpitalu, a nawet śmierć wskutek zakażenia się wirusem Covid-19. Badania pokazują, że szanse zakażenia innych w przypadku zaszczepionych osób są również bardzo niskie. Dlatego też CDC ogłosiło, że osoby w pełni zaszczepione nie muszą nosić maseczek na zewnątrz oraz w pomieszczeniach zamkniętych. Za w pełni zaszczepione uważane są osoby po upływie dwóch tygodni po przyjęciu drugiej dawki szczepionki Pfizer lub Moderna bądź dwa tygodnie po jednej dawce szczepionki Johnson & Johnson. Niemniej jednak istnieją wyjątki co do nowych rekomendacji CDC. Osoby przebywające w szkołach, placówkach opieki zdrowotnej, korzystające z transportu publicznego bądź w niektórych innych sytuacjach nadal muszą nosić maseczkę.

A jeżeli jestem zaszczepiony, ale mam wątpliwości co do zdjęcia maseczki, przebywając poza domem?

Poziom zakażeń jest obecnie bardzo niski. Niemniej jednak noszenie maseczki powinno zależeć od poczucia komfortu i bezpieczeństwa danej osoby. Jeżeli nie jesteś gotowy, aby pozbyć się maseczki i masz wątpliwości, powinieneś ją nadal nosić.

Jeżeli rodzice są w pełni zaszczepieni i nie noszą maseczki poza domem, co powinni robić w przypadku dzieci?

Wiemy, że dzieci poniżej 12. roku życia nie mogą obecnie się zaszczepić. Wiemy też, że szanse, że dzieci się zakażą i poważnie rozchorują, są bardzo małe. Jednak z drugiej strony powinniśmy chronić dzieci, ponieważ nie są one jeszcze zaszczepione. Jeżeli bierzemy dzieci na zakupy bądź do restauracji, powinny one nadal nosić maseczkę i być z dala od innych osób, aby chronić ich przed ryzykiem zakażenia.

A co w przypadku osób, które nie chcą się zaszczepić?

Korzyści płynące z zaszczepienia się są klarowne. Jeżeli jesteś zaszczepiony, szanse poważnej choroby nawet w przypadku zakażenia się wirusem oraz ryzyko zakażenia innych są bardzo niskie. To jest argument, który powinien przekonać osoby mające wątpliwości co do szczepionki, że powinny się zaszczepić. Jeżeli więcej osób się zaszczepi, życie wszystkich będzie mogło szybciej powrócić do normalności. To również jest dość istotnym powodem. Wiemy, że szczepionki są bezpieczne i działają tak jak powinny – dlatego nie ma powodu, dla którego powinno się czekać. Jeżeli możesz – zaszczep się.

Dr Henry Anyimadu


Dr Henry Anyimadu jest specjalistą od chorób zakaźnych w The Hospital of Central Connecticut w New Britain. Aby uzyskać więcej informacji na temat szczepienia przeciwko Covid-19 odwiedź www.hartfordhealthcare.org/vaccine. Szczepionki są dostępne zarówno za wcześniejszym umówieniem się, jak i bez konieczności umawiania wizyty.

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -