Administracja gubernatora Charliego Bakera przygotowała projekt zmian w przepisach dotyczących ruchu drogowego.
Nawet przy o wiele mniejszym natężeniu ruchu drogowego przez większą część roku z powodu pandemii COVID-19 w 2020 r. Massachusetts odnotowało prawie taką samą liczbę ofiar śmiertelnych na drogach jak w 2019 roku. A ponieważ wraz z końcem pandemii coraz więcej kierowców wraca na ulice, administracja gubernatora Charliego Bakera przygotowała projekt ustawy w celu zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych na drogach i aktualizacji przepisów ruchu drogowego. Ale nowe regulacje wykraczają daleko poza samochody…
Nowe przepisy dotyczyć będą m.in. pasów bezpieczeństwa, przejeżdżania na czerwonym świetle, nowych środków bezpieczeństwa dla rowerzystów czy regulacji poruszania się dla skuterów elektrycznych.
Jak prawie każdy stan w kraju, Massachusetts ma przepisy zobowiązujące pasażerów samochodów do zapinania pasów bezpieczeństwa, a grzywny za naruszenie tego obowiązku wynoszą 25 dolarów. Jednak prawo stanowe dotyczące pasów bezpieczeństwa jest „prawem wtórnym”, co oznacza, że policjanci nie mogą pociągnąć kierowców do odpowiedzialności tylko za niezapięte pasy bezpieczeństwa, a dopiero, jeśli zostało popełnione jakieś inne naruszenie. Propozycja Bakera to zmieni. Jego projekt czyni prawo stanowe dotyczące pasów bezpieczeństwa „prawem podstawowym”, pozwalając funkcjonariuszom na karanie kierowców za niezapięte pasy bezpieczeństwa.
Według zastępcy gubernatora Karyn Polito, kamery uliczne przy sygnalizatorach świetlnych będą robić zdjęcia tablicy rejestracyjnej każdego samochodu, który przejeżdża na czerwonym świetle lub bierze nielegalny zakręt na czerwonym świetle. Kara za taki manewr, w maksymalnej wysokości 25 dolarów, byłaby automatycznie naliczana właścicielowi pojazdu.
Po tym, jak liczba rowerzystów zabitych w wypadkach w Massachusetts wzrosła w zeszłym roku, projekt ustawy zawiera również nowe zabezpieczenia skierowane do osób przemieszczających się na dwóch kółkach. Jeśli projekt przejdzie, Massachusetts dołączy do większości stanów, które wymagają od kierowców, aby zachowywali co najmniej trzy stopy odstępu podczas wymijania rowerzysty. Prawo wymagałoby również od kierowców, aby jechać z „rozsądną” prędkością podczas omijania rowerzysty lub pieszego, gdy nie ma fizycznej separacji, jak chroniony pas rowerowy lub krawężnik. Dodatkowo projekt ustawy wymagałby, aby wszystkie duże pojazdy zarejestrowane w stanie miały osłony boczne, a także zwrotnice i wypukłe lusterka.
W ostatnich latach popularność zyskały skutery, na których przemieszczanie się po mieście jest szybsze i wygodniejsze niż samochodami. Wraz z powrotem do stacjonarnej pracy spodziewany jest wzrost liczby skuterów na ulicach, w związku z tym w nowych przepisach pojawiają się regulacje odnoszące się również do tych pojazdów, zakładające m.in. utworzenie specjalnych dróg tylko dla skuterów.
Projekt ustawy zakłada również surowsze kary dla kierowców, którzy nadal jeżdżą po utracie prawa jazdy, co może spowodować szkodę dla innych. Za wykroczenia drogowe lub spowodowanie wypadku bez ważnego dokumentu groziłyby wysokie grzywny finansowe i kary pozbawienia wolności, nawet do 10 lat.
JLS