W czasie małżeństwa kupiłam z byłym mężem nieruchomość w Nowym Jorku. Własność domu była zapisana jako „mąż i żona”. Wiem, że w takich przypadkach w razie śmierci jednego z małżonków pozostały przy życiu zostaje właścicielem całości nieruchomości. Przy rozwodzie majątek nie został podzielony i nie robiliśmy żadnych zmian na tytule własności. We wniosku o rozwód nie występowałam o podział majątku. Co mówią przepisy w takim przypadku? Kto dziedziczy po śmierci jednego z nas? Czy mogę przekazać moją część testamentem na wypadek śmierci?
Kiedy rozwód staje się ostateczny, własność typu „husband and wife” staje się automatycznie własnością w częściach ułamkowych (tzw. Tenants in Common). Oznacza to, że w razie śmierci współwłaściciela jego część wchodzi do jego masy spadkowej, a były małżonek pozostaje tylko właścicielem swojej części.
Każdy ze współwłaścicieli może przekazać swoją część testamentem – w przeciwnym razie dziedziczą spadkobiercy ustawowi. W razie powtórnego małżeństwa byłego męża, jego nowa żona może zostać współwłaścicielką w razie jego śmierci.
Każdy ze współwłaścicieli może też przekazać za życia swoją część na rzecz osób trzecich, bez zgody drugiego współwłaściciela.
Obie strony mogą też dokonać zmiany w dokumencie własności, gdyby mieli zamiar ustalić dziedziczenie między nimi w inny sposób.
* * *
Czy przepisy w Nowym Jorku ustalają limity podwyżek czynszu w 4-rodzinnym budynku? Umowa najmu lokatora wygasła i chcę podnieść czynsz o ok. 10%.
W budynkach mniejszych niż 6-rodzinne przepisy nie nakładają limitów podwyżek czynszu za mieszkanie.
W przypadku podwyżki czynszu powyżej 5% właściciel musi przesłać zawiadomienie do lokatora o planowanej podwyżce. Zawiadomienie musi być przesłane na 30-90 dni przed planowaną podwyżką.
Jeżeli lokator nie godzi się na podwyżkę czynszu, właściciel może wypowiedzieć umowę najmu, za określonymi terminami. Lokator może zwrócić się do sądu o przesunięcie terminu wyprowadzki na czas do jednego roku, zyskując w ten sposób czas na szukanie innego mieszkania. W tym czasie lokator płaci czynsz w dotychczasowej wysokości.
Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com
Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.
Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.