sobota, 23 listopada, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Urodziłem się w Stanach Zjednoczonych i jestem obywatelem USA, ale moi rodzice są Polakami. Niedawno otrzymałem propozycję pracy w Unii Europejskiej i aby móc legalnie tam pracować, chciałbym otrzymać polski paszport. Nie mam jednak pojęcia, czy mam do tego prawo i jak się za to zabrać, bo nigdy nie byłem w Polsce i nie mówię dobrze po polsku. Czy mogę starać się o obywatelstwo polskie na podstawie samego faktu, że moi rodzice są Polakami? Czy będę musiał poddać się testowi z języka polskiego i wiedzy o Polsce? Jakie dokumenty będę musiał przedstawić na dowód, że moi rodzice są obywatelami polskimi? Czy wystarczą kopie ich aktów urodzenia? Czy mogę uzyskać obywatelstwo polskie, jednocześnie nie zrzekając się obywatelstwa amerykańskiego? Jak długo czeka się na polski paszport?

Damian z Chicago, IL


Szanowny Panie Damianie

Jako syn polskich obywateli, jest Pan obywatelem Polski pod warunkiem, że przynajmniej jedno z Pana rodziców posiadało obywatelstwo polskie w momencie Pana urodzenia. Może Pan ubiegać się zatem o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego na podstawie obywatelstwa jednego z rodziców. Główną drogą nabycia obywatelstwa polskiego jest bowiem prawo krwi (ius sanguinis), tzn. poprzez urodzenie z rodziców, z których co najmniej jedno ma obywatelstwo polskie, bez względu na miejsce urodzenia dziecka w Polsce czy za granicą. Obywatelstwo polskie można również nabyć poprzez prawo ziemi (ius soli), ale tylko w przypadku, gdy dziecko urodzi się lub zostanie znalezione w Polsce, a oboje rodzice są nieznani lub obywatelstwo ich jest nieokreślone bądź nie mają żadnego obywatelstwa. Obywatelstwo polskie nabywa również dziecko adoptowane przez osobę lub osoby posiadające obywatelstwo polskie, jeżeli przysposobienie pełne nastąpiło przed ukończeniem 16. roku życia. Dodatkowo prezydent RP może nadać polskie obywatelstwo bez żadnych ograniczeń każdemu cudzoziemcowi, na jego wniosek. Nie jest wymagany test ze znajomości języka polskiego i wiedzy o Polsce. Będzie Pan jednak musiał złożyć wniosek o potwierdzenie obywatelstwa polskiego w języku polskim oraz przedstawić stosowne dokumenty potwierdzające, że przynajmniej jedno z Pana rodziców było obywatelem polskim (na przykład polski akt urodzenia rodziców lub ich kopia polskiego paszportu lub dowodu osobistego) oraz dokumenty potwierdzające Pana tożsamość i Pana akt urodzenia. Wymagane są oryginały dokumentów lub ich kopie potwierdzone urzędowo. W przypadku ubiegania się o obywatelstwo polskie na bazie obywatelstwa ojca potrzebny będzie także akt małżeństwa rodziców. Wszystkie dokumenty w języku obcym muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego lub potwierdzone przez konsula. Dodatkowo do niektórych dokumentów będzie potrzebna klauzula apostille. Wniosek o potwierdzenie obywatelstwa polskiego składa się w konsulacie właściwym dla Pana miejsca zamieszkania lub bezpośrednio do Urzędu Wojewody Mazowieckiego w Warszawie wraz z opłatą skarbową. Wniosek musi być napisany w języku polskim. Przed wystąpieniem o polski paszport będzie Pan musiał również zarejestrować w Polsce swój amerykański akt urodzenia i akt małżeństwa, jeżeli jest Pan żonaty. Czas oczekiwania na paszport od momentu wystąpienia o potwierdzenie obywatelstwa polskiego do wyznaczenia wizyty paszportowej to obecnie co najmniej kilka miesięcy.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiowała prawo międzynarodowe na Tilburg University w Holandii. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem na Stetson University College of Law. Mecenas Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -