wtorek, 30 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNew JerseyPolonia w Jersey City oddała hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

Polonia w Jersey City oddała hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

W niedzielę, 3 kwietnia, pod pomnikiem Katyń w Jersey City odbyły się obchody upamiętniające 82. rocznicę zbrodni katyńskiej, zorganizowane przez Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych.

Organizatorem obchodów pod Pomnikiem Katyń 1940 w Jersey City był Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych

Przybyłych na obchody gości, w tym konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego oraz radnych miasta Jersey City: Richarda Boggiano, Amy DeGise i Yousefa Saleh, powitał Wojciech Mazur, który wspólnie z Bogusławą Huang prowadzili w dwóch językach: polskim i angielskim całą uroczystość.

Uroczystość rozpoczęła się od dźwięków hymnów Polski w wykonaniu Marceliny Halas oraz USA, który zaśpiewała Julia Bielska. Ks. kanonik Bogumił Chruściel odmówił modlitwę za ofiary zbrodni katyńskiej, a także w intencji zakończenia wojny w Ukrainie oraz niepodległej Polski, byśmy „zawsze mogli cieszyć się wolną ojczyzną”.

Po modlitwie Stanisław Jarząbek, komendant Placówki 51/99 SWAP w Jersey City, odczytał apel poległych, a następnie minutą ciszy uczczono pamięć osób, które w sposób szczególny związane były z Pomnikiem Katyń 1940: zmarłego w zeszłym roku prezesa Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych Janusza Sporka oraz radnego Michaela Yuna i mistrza Andrzeja Pityńskiego, którzy odeszli w 2020 roku.

Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki złożył pod pomnikiem biało-czerwony wieniec

W dalszej części uroczystości przedstawiciele środowisk polonijnych oraz goście honorowi obecni na obchodach złożyli pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów. Jako pierwszy u stóp pomnika wieniec złożył konsul generalny Adrian Kubicki, w dalszej kolejności uczynili to radni Jersey City, Jadzia Heidi Kopala i Marcin Luc – Wielcy Marszałkowie Parady Pułaskiego w latach 2021 oraz 2022 i przedstawiciele Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, Rodzin Katyńskich i Sybirackich – Bogumiła i Adam Matuszewscy oraz Elżbieta Sługocka, mec. Sławomir Platta, Alicja Woźniak z Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, PASI, Liga Morska z Jersey City oraz nauczyciele i uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jersey City. Wartę honorową pod pomnikiem trzymał zajmujący się rekonstrukcją historyczną Krzysztof Czuj, który na tę okoliczność przywdział mundur żołnierza Wojska Polskiego.

W uroczystości wzięli udział radni Jersey City: Yousef Saleh, Amy DeGise i Richard Boggiano

Następnie zaproszeni goście wygłosili krótkie przemówienia. Jako pierwszy głos zabrał konsul generalny Adrian Kubicki, który wspomniał o zbrodni dokonanej w lesie katyńskim. – W 1940 roku wyrwano serce polskiemu narodowi, dlatego, że żaden naród nie może funkcjonować bez swojej elity – przypomniał, zauważając, że ten rozdział historii Polski jest wciąż niezabliźnioną raną. – Polacy, jak mało który naród na świecie, wiedzą, jaka jest cena rosyjskiego imperializmu – stwierdził, nawiązując do toczącej się aktualnie wojny w Ukrainie.

Do wojny oraz pomocy, jaką Polacy okazują ukraińskim uchodźcom, nawiązał także w swoim przemówieniu wiceprezes Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych Wojciech Mazur. Podkreślił, że Polacy otworzyli przed nimi swe domy i serca oraz że historia nie zna takiej skali pomocy, jakiej Polacy udzielają dzisiaj Ukraińcom.

W uroczystości wzięli udział weterani – na zdj. z Jadzią Kopalą, która w zeszłym roku prowadziła Paradę Pułaskiego i jej wnuczką

Przemówienia wygłosili również radni Yousef Saleh, Richard Boggiano i Amy DeGise. Głos zabrał też mec. Sławomir Platta, który miał znaczący wkład w to, że pomnik katyński pozostał na swoim miejscu.

Następnie uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jersey City zaprezentowali okolicznościowy, historyczny program artystyczny pt. „Pamięć i victoria”. Odśpiewano także „Rotę”.

Podczas obchodów wspomniano także o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Uroczystość była także okazją do wyrażenia solidarności z pogrążoną w wojnie Ukrainą. Pomnik Katyń dłuta śp. mistrza Pityńskiego wymownie przypomina o ciosie w plecy, jaki zadała Polsce sowiecka Rosja. W obliczu aktualnych wydarzeń jakże silne jest jego milczące przypomnienie o tym, że historia się powtarza…

JLS
Fot. Jersey City Photography, Julia Bielski

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -